Kärcher VC 5 Cordless – výkonný vysávač ktorý nikde neprekáža

Je to výbava, bez ktorej sa nezaobíde žiadna domácnosť. Vytiahnete vysávač spoza dverí, kliknete na jeho vypínač a o niekoľko minút sú všetky podlahy a koberce opäť fit. Zaparkujete ho späť a deň pokračuje ďalej.

Ak príde na vysávače, po väčšinu času sú so svojim príslušenstvom v domácnosti bremenom, ktoré všade prekáža. V šatníku, pri kvetoch, za dverami, pod schodiskom. Nie však vtedy, ak sa rozhodnete pre kompaktný model Kärcher VC 5 Cordless.

Najmenší zo všetkých

Ak patríte medzi tých, čo majú skúsenosti s akumulátorovými, tyčovými vysávačmi, s najväčšou pravdepodobnosťou tušíte o čom je reč. Už žiadna rúra a hadica, len kompaktný, štíhly vysávač ktorý opriete do stojana alebo o stenu.

Kärcher pri svojej novinke zachádza o kus ďalej. Konštruktérom sa podarilo využiť teleskopické prvky tak, aby bol pri skladovaní vysávač čo najmenší. Už ho nelámete v rukoväti tak, ako ostatné stroje na trhu.

Kliknete na gombičku, rúrka zbehne nadol a razom vysávač stojí učupený pri zemi – neprekáža a predsa je vždy na dosah ruky. Magnetické zamykanie tela k hubici funguje dokonale, teleskopické nastavenie dĺžky myslí i na ľudí, čo majú cez dva metre výšky. Nikdy sa nám nestalo, že by sa vysávač prevrátil alebo spadol.

Ak by bola jediná vec, o ktorej budeme hovoriť, je to bezhraničná všestrannosť tvaru – malého psíka pri parkovaní, až po urastenú žirafu ak ste vysokí a potrebujete dosiahnuť do každého kúta. Raz si to vyskúšate a iný model už nechcete. Je to priam revolučná zmena.

Tichší, ako by ste čakali

Keď sa výrobcovia vysávačov rozhodli vzdať pri niektorých modeloch káblov, museli vychádzať z nízkeho výkonu a výdrži batérií. Preto hlavnú prácu pri čistení podlahy zverili rotujúcej kefke a odsávanie iba prepravovalo prach do zberného vrecka. To všetko v rezkom svižnom hluku pracujúceho stroja.

Kärcher VC 5 Cordless je odlišný. Vďaka novej, batériou napájanej turbíne sa spolieha iba na prúdenie vzduchu. Nemá hlučnú, rotujúcu kefu do ktorej sa zachytávajú strapce kobercov a uvoľnené vlákna na ich okrajoch.

Podtlak nasáva vzduch spolu s prachom a nečistotami do zbernej nádoby, pričom vy počujete takmer iba svišťanie vzduchu. Je to fajn, ak si čas na upratovanie nájdete iba zavčas rána alebo neskoro večer. A nejde pritom iba o susedov. Nezobudíte nikoho ani v domácnosti.

Excelentný výkon môžete očakávať na dlažbe, schodisku, laminátových a drevených podlahách. Veľmi dobrý výkon sme zaznamenali na záťažových kobercoch so strihaným vlasom, ale aj na izbových kobercoch s viazanými slučkami.

Je to podobné ako s robotickým vysávačom. Ak vysávate denne, vždy za vami zostane čisto. A to aj vtedy ak sa pozriete nielen na povrch kobercov, ale aj do hĺbky ich vlákien. Ide o pravidelnosť a systematický prístup – nie o watty motora či prietok vzduchu v kubíkoch za hodinu.

Mimoriadne malá nádoba

Všetok vzduch putuje s prachom cez cyklónový odlučovač s pevným, plastovým filtrom. Hoci zberná nádoba nie je väčšia ako šálka na kávu, s jej zaplnením výkon vysávača neklesá. Hoci sme si privykli na to, že ju vyprázdňujeme dvakrát za čistiaci cyklus v rodinnom dome, komfort obsluhy je veľmi návykový.

Vysuniete zberač, pootočíte filtrom a všetky nečistoty sa uvoľnia. Bezprašne ich vysypete do koša, nasadíte časti späť do vysávača a pokračujete  v práci. Nie sú tu filtre ktoré žiadajú každotýždenné čistenie alebo preplachovanie.

A nie sú tu ani zložité a komplikované súčiastky, pri ktorých sa vám bez čítania návodu zatočí hlava. Všetko je práve tak, akoby ste čakali. Vysunúť, pootočiť, vysypať, pootočiť, zasunúť. Bez strachu, že okolo smetného koša budete vysávať znova.

Nabíjačka ako na mobil

Nie, k tomuto vysávaču nepatrí nástenný držiak ani základňa, v ktorej by sa nabil pri zaparkovaní. Nabíjanie je podobné ako s mobilným telefónom. Zasuniete nabíjačku do zásuvky, koncovku vtisnete do vysávača na jeho LEDkách vidíte, ako čerpá energiu pre ďalšiu prácu.

Možno si poviete, že to nie je nič pre vás, že na nabíjaciu základňu nedáte dopustiť. Rovnakým spôsobom však nabíjate tucty ďalších zariadení v domácnosti.

Nabíjací cyklus trvá necelé tri hodiny, po ktorých vás čaká energia na 40, 25 resp. 11 minút vysávania. V závislosti na tom, ktorý výkonový režim si zvolíte. Na tvrdých podlahách idete na úspornú istotu, koberce žiadajú väčšie nasadenie.

Zo skúseností však môžeme povedať, že na jedno poschodie rodinného domu s plochou 120 m2 si s jedným nabíjaním vystačíte s rezervou i pri behúňoch, koberčekoch a vstupnom schodisku. Ak chcete pridať poschodie s ďalšími 120 štvorcami plochy, buď si počkáte na nabíjanie pri inej práci, alebo to odložíte na iný deň. My ho vo forme otvoreného ateliéru obsluhujeme robotickým vysávačom.

Súčasné technológie

Keďže Kärcher v poslednom čase venoval veľa času do vývoja nových strojov, môžete očakávať modernú konštrukciu a technológiu v každom detaile – bez dedičstva pozostatkov z predchádzajúcich modelov.

Napájanie zabezpečuje 18-voltový Li-Ion akumulátor, bez uhlíkový motor má elektronické riadenie, zberná nádoba má filter s mechanickým odklepom v podobe stierky, ktorá sa dá do pohybu pri jej otváraní. Pridajte k tomu robustnú, pevnú konštrukciu a kvalitné plasty – nie je to žiadna mačka vo vreci, ktorá by vás neskôr zaskočila.

My sme pri používaní však nezostali iba pri podlahách. V základnej výbave je i hubica na čalúnenie a matrace, ktorou sa dostanete takmer všade – hoci aj do sedadiel automobilu ak sa rozhodnete použiť tento stroj aj v garáži.

Kärcher VC 5 Cordless (305,99 €) je mimoriadne vydarený, akumulátorový, tyčový vysávač, ktorý v mnohom predstihuje svojich dlhoročných rivalov na trhu. Nechýba mu spoľahlivosť, bezhraničná manévrovateľnosť, tichý chod, výkon a dokonalá skladovateľnosť. A ak by ste mali pocit, že svojou žltou farbou predsa len akosi vyčnieva z dizajnu vašej domácností, firma ho pre domáce použitie ponúka i v slušivom, bielom variante.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Kokosová panna cotta rozjarí v klube ponurý večer
Je to svieži únik z prekúreného, pánskeho klubu. Kým v piecke vytrvalo...
Read More

Pridaj komentár