Ovocné novinky z vinárstva Miluron, ktoré sa vyplatí ochutnať

Je to pôžitok, ktorý sa vám vryje hlboko do pamäti. Odkrútite uzáver na fľaši, odlejete z nej ovocný mok do krištáľového pohára a vo chvíli, keď začnete zmyslami pátrať po jeho podstate, neviete sa nabažiť rozkoše, ktorú prináša svojou farbou, vôňou a chuťou.

Exkluzívne ovocné vína z mladého vinárstva Miluron sme už v našom magazíne predstavovali. Dnes v našom klube usadáme k dvom novinkám, ktoré rozširujú pestrú paletu doterajších chutí. Ak vás to ťahá viac do prírody ako do sadov, určite sa vám zapáči jedinečné šípkové víno a skvostne zladené cuvée z čiernej ríbezle a arónie.

Vzbudzujú pozornosť

Nebude v tom žiadna náhoda, že ovocné vína z Miluronu vzbudili po uvedení na trh veľký záujem v radoch spotrebiteľov. Atraktívnou prezentáciou, výnimočnou kvalitou a priaznivou cenou vyplnili obchodné vákuum.

Páči sa nám, že sa vydali po ceste, ktorú razia už dlhší čas výrobcovia prémiových ovocných páleniek. Kde sa bok po boku stretne vysoká kvalita ovocia, precízna technológia a osobný prístup k spracovaniu, tam i výsledok stojí za to. Ochutnajte ovocné destiláty z Pálenice vo Vtáčom Údolí a viete o čom je reč.

Rovnaké je to s ovocnými vínami od Miluronu. Hoci nie je v silách vinárov vypestovať ovocie vo vlastnej réžii, vždy vyberajú úrodu od známych farmárov, ktorá už v sviežom stave naznačuje, čo sa v nej ukrýva. Ide o dary sadov a prírody, ktoré treba len prebudiť, aby sa predviedli v úžitku.

Pre zdravie i pôžitok

Ovocné vína nie sú doplnkom pre rozšírenie palety chutí a vôní hroznových vín. Práve naopak. V mnohých krajinách sa pod pojmom víno rozumie hlavne to, ktoré je vyrobené z miestnych druhov zdravého, zrelého ovocia.

Koncentruje chute, rozvíja aj tie najjemnejšie arómy ukryté v hĺbke plodov a nabaľuje na seba farbivá, enzýmy a prírodné látky, ktoré od dávna považujeme za liečivé. Jediný pohárik ovocného vína obsahuje viac antioxidantov ako plná misa čerstvého ovocia.

Ak ho zaradíte do svojho každodenného koloritu, budete prekvapení jeho prínosom. Ba možno sa aj na ovocie samotné začnete pozerať troška inak. Čo si myslíte o šípkach, arónii a čiernej ríbezli? Ochutnajte ich s nami.

Víno šípkové, limited edition

Štíhla, pollitrová fľaša so slušivou vinetou už z diaľky poukazuje na to, že ide o víno z výnimočnej suroviny. Keď cez ňu preblysnú lúče slnka, môžete oči nechať na jej iskrení v medovo-jantárových tónoch, ktoré sa k večeru farbia k teplejším, výraznejším odtieňom.

Aróma je nezvyčajne plná, medová. Cítiť v nej ovocný prejav hroznových vín z južných krajov, vôňu zrelého, tropického ovocia ale aj ľahký karamel sirupu, v ktorom sa miesia zvyšky vôní drobného lesného ovocia. Je iba malá šanca, že by ste bez predchádzajúcej skúsenosti uhádli, že ide o šípky.

Chuť je osviežujúca s plnými kyselinkami, ktoré sú v príjemnej harmónii so zostatkovým cukrom. Atraktívna sviežosť sa rozpíja v ovocných tónoch a jemnej, trpkej zemitosti. Chuť sa rozlieva do šírky a hĺbky s tým, že i ten najmenší dúšok plne uchváti všetky chuťové poháriky. Máte pocit, že ho pijete na litre, hoci popíjate iba jeden malý dúšok za druhým.

Oslovila nás harmónia ušľachtilosti a divokosti. Sme radi, že vo vinárstve dali prednosť sladkému finišu pred polosladkým. Ochutnajte ho a budete mať pocit, že ste sa preniesli do jesennej krajiny pri ohnisko na ktorom buble čaj z nazbieraných bobúľ a bylín.

Cuvée Čierna ríbezľa &  Arónia, Black edition

So sobášením ovocných vín to Miluronu v minulosti vyšlo a môžete si byť istí, že aj ich najnovšie Cuveé dosahuje mimoriadne vysoký štandard pre pôžitok a vychutnávanie. Hoci čierna fľaša a tmavá vineta taja prichádzajúci zážitok, všetko sa objasní v momente odkrútenia zátky.

Ohromujúca vôňa čiernej ríbezle naplní celú miestnosť a môžete si byť istí, že ani na terase pod holým nebom nebudete ukrátení od tohto vnemu. Aróma je priam impozantná – sila čiernych ríbezlí prechádza do sladkastej, cukrovinkárskej jemnosti, ktorá vo svojom tieni ukrýva ovocný sirup a nektár. Akoby sa šľachtiteľom podarilo vypestovať nový, doposiaľ neznámy druh bobuľového ovocia.

Cez tmavý závoj pigmentov prebleskuje v silnom svetle rubín a po okrajoch pohára stekajú veľké kvapky, ktoré za sebou zanechávajú dlhotrvajúcu stopu. I tentokrát ide o víno sladké, ktoré sa snaží rozihrať chuťové bunky k ošiaľu.

Chuť je hlboká a ovocná, s harmonickým, zemitým zakončením. Vypátrate tu kakao, škoricu, hravé koreniny, ale aj surový, prírodný charakter. Akoby ste do ovocného kokteilu pridali vôňu ranného lesa, ktorým sa nesie vlhká hrabanka ihličia a listov.

To celé pôsobí tak trochu pánsky, mužsky a dobrodružne, v nežnom objatí ovocia. Ak radi rozmotávate klbká komplexných chutí a aróm, toto cuvée vás bude baviť práve tak ako nás. Hoci by ste ho mali pri ruke celú debničku stále to bude málo aby ste objavili jeho najtajnejšie zákutia. A to sa nám páči.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Provensálske bagety na grile rozvoňajú celý dvor
Rajčiny zohriate poobedným slnkom, chladivá čaša bieleho vína a k tomu kúsky...
Read More

Pridaj komentár