Kubánsky kurací expres – rýchlovka z grilu

Je to rýchlovka z kuracieho mäsa, pri ktorej sa nemusíte báť toho, že by bolo mäso pri kosti nedopečené. Roztvorte kurča ako encyklopédiu, obsypte ho citrónovým korením, obložte pomarančami a navoňajte do veselej spoločnosti vyzretým rumom.

Ak máte pocit, akoby ste sa ocitli v kubánskom bistre, je viac ako isté, že dnešnú grilovačku s našim magazínom si určite nenecháte ujsť. Vytiahnite z chladničky Kura kráľovské od HSH, nechajte ho odležať na izbovú teplotu a kubánsky kurací expres máte na dosah ruky. Stačí rozpáliť gril.

Pustite sa do neho

Čím je kráľovské kura výnimočné? V priestrannom chove malo dostatok času a príležitosti na pohyb, aby sa jeho svaly stihli vytrénovať. Všimnete si to nielen na ich objeme, vláknitej štruktúre a plnej chuti, ale aj na šľachových úponoch, ktoré sú oveľa mocnejšie ako pri kurčatách z veľkovýkrmu.

Tentokrát nás však zaujíma čerstvosť a vaša odvaha. Vezmite pevný nôž a vyseknite ním chrbtovú kosť – od zátylku až po trtáč. Vďaka tomu sa vám kura podarí otvoriť ako encyklopédiu. Prsnými svalmi a vytrénovanými stehnami nahor, aby sa vmestilo do grilovacej mriežky.

Horúca žiara

Kým sa otvorené kurča ohrieva v teplom povetrí až k samotným kostiam, kotlový gril potrebuje dosiahnuť plnú horúčosť. Neskĺznite k pokušeniu dosiahnuť to dreveným uhlím, ktoré má rýchlejší nástup teploty, avšak s rovnako rýchlym odháraním.

Naplňte rozkurovací komín briketami, rozpáľte ich plameňom až kým sa nepokryjú popolom po celom povrchu a vysypte ich na grilovací rošt tak, aby ste kôpku v jeho strede roztiahli pekne do strán. Tak, aby zostal po okrajoch prstenec voľný len na šírku dlane.

Kým priama žiara ohniska bude pôsobiť na mäso sálaním, horúci vzduch s vyhoreným kyslíkom bude tvoriť ochrannú atmosféru, vďaka ktorej mäso pri grilovaní získa do hĺbky ružovkastú farbu. Pod vysokým vekom grilov Weber to funguje dokonale.

Vôňa, ktorá rozihrá slinky na jazyku

Nepotrebujete nič, len citrónové korenie od Mäspomy, aby ste do mäsa dostali tú správnu hru chutí. Vôňa citrónovej kôry, pikantnosť čierneho korenia a zemité tóny citrónovej trávy priam ladia s kuracinou.

Obzvlášť dnes, keď ho pred uzavretím do klietky obložíte plátkami starostlivo vyumývaného pomaranča. Kým jeho šťava znásobí vôňu korenia, dužina zabráni nalepovaniu kože a svalov na mriežku.

Stačí len pár kvapiek oleja, ak túto pripravenú zostavu dostanete nad pahrebu. Pozor, olej bude nekontrolovane stekať na uhlíky, takže šetrite ním aby ste nevyrobili viac nepríjemného dymu, ako lákavej, citrusovej vône.

So slávou rumového oparu

Hoci je nevyhnutné, aby ste pre dokonalé prepečenie používali pri grilovaní veko, nezabúdajte na pravidelné obracanie klietky na grilovacom rošte. Robte tak každých 10 minút s vedomím, že po 45 minútach ste hotoví. Priam pripravení k servírovaniu.

Nie však v nastrojenej, citrusovej nahote. Vezmite fľašu rumu s kubánskym charakterom a polejte ním celú, mäsovú porciu. Na zlomok času sa stane flambovanou atrakciou, nad ktorou sa vznáša modrastý plameň s oranžovými jazykmi, z ktorých do povetria stúpa ohromný oblak rumovej arómy.

Práve tá prestúpi do grilovanej kôrky, aby ju spravila pôvabnejšou. Ako chutí kubánsky kurací expres? Je to kurča aromatické, s nasladlou kožkou a mimoriadne šťavnatým mäsom, ktoré sa prejavuje vo svojej odrastenej, gazdovskej povahe.

Najlepšie na tom je, že ste pri príprave ušetrili polovicu času, ktorú by potrebovalo pre rovnaký stupeň prepečenia kurča vcelku. A nezabudnite na ten kúsok, čo ste vysekli von – do vývaru na polievku bude báječný.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Recept na najlepšie utopence sa začína písať v mäsovýrobe
Je to kult, ktorého história zostane naveky tajomstvom. Nech však ktokoľvek skúsil...
Read More

Pridaj komentár