Jamajský kurací kotlík – Karibik na grile

Medová vôňa ovocia, príjemná pikantnosť čili papričiek a plná chuť mäsa, ktoré do seba vtiahlo chute Karibiku. Pri grilovaní sa nemusíte vždy držať tradičných, domácich chutí. I bez toho, aby ste museli kupovať drahé suroviny z cudziny, vyčariť dokážete priam cestovateľskú atmosféru.

Vezmite Kura kráľovské, uložte po jeho boku jablkový mušt a tmavý rum, zabehnite do pivničky po dve svieže jabĺčka a prehrabte zásuvku s koreninami. Určite v nej nájdete všetko na to, aby ste sa mohli oddať volaniu Karibiku v pohodlí svojho dvora či terasy.

Ak ste doposiaľ nikdy neochutnali Jamajský kurací kotlík, určite by ste tak mali spraviť. Skôr ako vám toto pokušenie nadobro vyfučí z hlavy.

Kura na štvrtiny

Ak kúpite v obchode kráľovské kura vcelku, neznamená to, že ho musíte v celku aj grilovať. Vezmete do rúk mocnejší nôž, prerežete ho cez prsia a chrbát a razom máte dve rovnaké polovice. Teraz na každej z nich podvihnete krídlo a šikmým rezom oddelíte prednú štvrťku od zadnej.

Nebojte sa toho, že nôž rez cez kosti neustojí. Mladé kurča nie je statný, na pastve vykŕmený býček. Mnohé z kostí majú ešte stále podobu chrupavky, pretože počas odchovu nestihli prejsť dokonalou premenou k dospelosti.

Každú štvrťku obojstranne osoľte, zasypte škoricou, čiernym korením, tymiánom a drvenými chilli papričkami od Mäspomy, až kým nebudete mať pocit, že ste na jeho povrchu nevyrobili hrubozrnnú, koreniacu zmes.

Rozpáľte gril, pripravte wok

Nenechajte sa stiahnuť názvom dnešného receptu nad táborák či do kotliny. I tentokrát používame gril, doplnený o liatinový wok. Rozpáľte plnú dávku brikiet z dreveného uhlia, vyčkajte kým nadobro obelejú a vysypte ich na palivový rošt.

Hoci sa dôraz tepla žiada uprostred, predsa len brikety rozhrňte do strán. Tmavý povrch liatiny prijme sálavé teplo a rozvedie ho rovnomerne po celom povrchu. O pár minút po priklopení veka sami uvidíte, ako rýchlo teplota prerastá cez hranicu 200 stupňov.

To je čas, keď na wok patrí troška oleja, a rozpálenú plochu kuracie štvrťky, na ktorých sa ihneď zatiahne koža a povrch obnaženého mäsa.

Duste ho pod fóliou

Okamžite cítite ako sa povetrie plní prenikavou vôňou Karibiku. Mäso karamelizuje, kožka sa farbí do zlatista a po dvoch-troch minútach je jasné, že vôňa vo dvore dosiahla svoje maximum.

To je tá chvíľa, kedy na mäso prihodíte rozkrájaný cesnak a podlejete rumom. Najprv sa objaví modrastý plameň, potom naberie červenkasté tóny a vám sa zdá, akoby ste pocítili kvapku rumu i na jazyku.

Vystúpenie sa končí, keď mäso podlejete jablčným muštom. Alobal poslúži ako bariéra, ktorá zaistí, aby sa para vracala späť k mäsu. Bude trvať takmer hodinu, kým sa mäso prepečie až po kosť a jablková šťava stratí takmer tri štvrtiny svojho objemu. Či využijete čas na čítanie knižky alebo pretrhávanie byliniek je iba na vás.

Isté však je, že ak vo vzduchu zacítite vôňu karamelu, prichádza na rad finále. Nakrájate na plátky dve jablká, pridáte ich do woku, doplníte šťavu trochou vody a prisypete na ovocie troška tymiánu. Potrvá možno len päť minút, kým jablká zmäknú a získajú chuť Jamajky.

Nad prílohou nerozmýšľajte

Zabudnite na zemiaky, ryžu, pečivo i tortily. Zážitok by nebol autentický, ak by ste si k tejto dobrote nepripravili jamajské knedličky. Nasypte do kuchynského robota múku s trochou soli, spustite miesenie a pomaly pridávajte vriacu vodu z kanvice. V momente, keď sa pod miesiacim hákom vytvorí hladké, lepkavé cesto, je čas na odváranie.

Z cesta vyformujete knedličky v tvare lievancov a odvaríte ich v horúcej vode, kým nevyplávajú nahor. Rýchle, jednoduché a dokonalé. Bez droždia či prášku do pečiva, v úplnej nahote chuti obilia. Ako to ide dohromady s jamajským kuracím kotlíkom? Lepšie raz ochutnať ako trikrát napísať. Ste na rade.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Premeňte dvor na sanatórium duše
Kvetná predzáhradka, dvor s trávnikom a záhrada za domom s troškou ovocia...
Read More

Pridaj komentár