Jim Beam Rye – chuť americkej whiskey pred prohibíciou

Ak sa povie Jim Beam, každému prebehnú hlavou spomienky na americký bourbon, ktorý je typický svojou uhladenosťou, jemnosťou a sladkými tónmi kukurice, vanilky a karamelu. Spirit, ktorý sa v takmer nezmenenej podobe vyrába od roku 1795 vychoval generácie milovníkov harmonickej chuti.

Keď sa takmer pred desiatimi rokmi rozhodli v pálenici v tichosti oprášiť starú, rodinnú receptúru na ražnú whiskey, mysleli hlavne na barmanov. Tí už dlhší čas hľadali whiskey, ktorá by mala ostrejší a korenistejší ráz pre miešané nápoje. Otvoriť zošit so starými poznámkami bolo ako vrátiť sa do dávnych čias, pred prohibíciou.

Trvalo štyri roky, kým v dubových sudoch dozrela prvá várka, aby ukázala svoj charakter. Na globálny trh dorazil Jim Beam Rye so zelenou vinetou – spirit, ktorý pred prohibíciou sotva opustil krajinu v ktorej sa vyrábal. Dnes ho nájdete na každom, dobre vybavenom bare.

Úroda polí

Pri výrobe spiritov vždy najväčšmi zaváži surovina. Kým na juhu USA sa vždy darilo kukurici, v severnej časti krajiny znášala chladnejšiu klímu lepšie raž. Práve tá je základnou surovinou pre ražnú americkú whiskey s tým, že musí tvoriť aspoň 51-percentný podiel obilnín, ktoré boli použité pre prípravu zápary.

Ražná whiskey sa vyrába z obilia, ktoré pomocou enzýmu uvoľní cukry pre skvasenie, aby fermentovaná zápara následne prešla destiláciou. Číry, panenský spirit z obilia získava svoju chuť, charakter a farbu až zrením v drevených sudoch.

Jim Beam Rye Pre-Prohibiton Style dozrieva vo vypaľovaných sudoch z bieleho amerického dubu, v ktorých obilná pálenka zreje po dobu štyroch rokov. Vplyvom času, miestnej klímy a pôsobeniu dreva sa mení na zlatistú whiskey, s iskrivou, korenistou chuťou.

Za domov pôvodnej ražnej whiskey sa považujú americké štáty Pennsylvania a Maryland. Pred prohibíciou bola natoľko obľúbená, že farmári v týchto krajoch nemali obavy o to, ako naložia s úrodou. Dnes sa k tejto tradičnej whiskey vracia viacero amerických koncernov, aby rozšírili paletu chutí, ktoré dokážu ponúknuť fanúšikom spiritov.

Ako chutí Jim Beam Rye?

Nevieme sa vrátiť do minulosti, aby nám James B. Beam prezradil, či dnešná ražná whiskey vyrobená podľa starej rodinnej receptúry chutí tak ako kedysi. Môžeme si však v našom klube  naliať degustačný pohárik, aby sme odhalili jej podstatu a pôvab.

Vôňa je výrazná, korenistá a cez dymové, trošku tabakové tóny postupne prechádza k vanilke a typickej drevitosti. Je tu čierne korenie, muškátový oriešok, možno i klinček. Čím dlhšie sa snažíte rozmotať pre nos jednoduchú harmóniu, tým viac máte pocit, akoby ste tam objavili aj karamelový, sirupový záver.

Aróma sa neskrýva za opar opojného liehu. Dáva vám pocítiť, že ide o spirit, ktorý má za sebou primeraný čas zrenia. Je príjemná, zaoblená a predsa vyzývavá.

Vytrhne vás z koloritu

Chuť je spočiatku plytšia, obzvlášť ak je whiskey podchladená. Na jazyku sa však v hrejivom teple rýchlo ozýva jej korenistá pikantnosť. V chuti sa premieta všetko, čo zaznamenal nos .Mleté čierne korenie a muškátový oriešok priam prebudia chuťové bunky, aby ste následne zacítili karamel, vanilku a dubové drevo. Každý nový dúšok sa nesie v rovnakom ráze, povzbudivá, iskrivá chuť prichádza v čoraz väčšej hĺbke.

Doznievanie chuti je dlhé, pikantné. Práve to je tá chvíľa, keď sa tu objavuje čosi nové. Ovocné tóny citrusov, možno aj višňového likéru. Zahalené do jemného závoja slabnúcej ostrosti.

Jim Beam Rye je whiskey, ktorá svojim ráznym, korenistým charakterom preberie vaše zmysly už pri prvom dúšku. Nejde o nespútané ihlenie mladého, spurného liehu, mladých spiritov. Je to ostrý ráz, ktorý vychádza z hĺbky chute tejto whiskey. Ak ste fanúšikmi jemných, amerických bourbonov, bude pre vás príjemným prebudením k širšej palete chutí a dynamike popíjania po dúškoch.

My si po tejto ochutnávke nájdeme čas na to, aby sme si Jim Beam Rye vyskúšali aj v klasických, miešaných nápojoch. Už teraz sme presvedčení o tom, že do nich vnesie kus svojho iskrivého, korenistého prejavu.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Prvá fajka zostáva v spomienkach navždy
Je to koníček, ktorý priam žiada, aby sa dedil z otcov na...
Read More

Pridaj komentár