Namiešajte si chladné osvieženie pre všedný deň

Sú to chvíle, keď máte pocit že sa vám nič nechce robiť. Teplo z vás vysalo i posledné zvyšky vôle a prepadáte pocitu, že z dnešného dňa už vôbec nič nebude. Stačí však, aby ste sa osviežili jediným drinkom a všetko sa mení.

Ľadové kocky, plná chuť a pikantné iskrenie spiritov vás v priebehu minút postavia na nohy. Preberú unavené zmysly a myseľ nabudia k životu. Ako na to? Namixujte si s nami drinky priamo v pohári, bez barmanskej výbavy.

Republica Sweet Collins

Je to jeden z najaromatickejších drinkov, ktorý v sebe spája rozmarné pôžitkárstvo s dlhotrvajúcim osviežením. Vsypete do vysokého pohára niekoľko kociek ľadu, vlejete na ne 50 mililitrov rumu Republica Exclusive White, doladíte ho 20 mililitrami cukrového sirupu a 20 mililitrami citrónovej šťavy.

Dôkladne ich premiešate dlhou lyžicou, aby sa spojili v chuti a dolejete čerstvou sódou. Rez citrónu a lístok mäty sa priam žiadajú k dokonalosti, slamka je len pre tých, čo potrebujú utíšiť svoj smäd pomalšie ako hltavými dúškami.

Z vychladeného drinku sotva zacítite opojnú ovocnú vôňu rumu Republica Exclusive White. Stačí však aby ste cez slamku nasali prvý, osviežujúci dúšok a máte pocit, akoby ste sa preniesli do Karibiku so všetkým, čo k rozmarnému vychutnávaniu tohto kraja patrí.

V chuti sú banány, vanilka, kokos a zrelé tropické ovocie, cez ktoré prechádza mrazivá sviežosť citrusov s dlhotrvajúcim dozvukom. Hoci ide o longdrink, ktorý v sebe nezaprie svoj sladký charakter, predsa je v ňom čosi, čo vás vytrhne z horúčavy dňa.

Ostré bublinky čerstvo pripravenej sódy, ktorú si v SodaStreame nasýtite tak mocne, ako ju máte radi. Žiadna vyprchaná fľaša spod barového pultu, ale bezhraničná sviežosť, ktorá nepoľaví.

Rabbit hole

Je to oslava jednoduchosti, ktorá vychádza z bylinného charakteru ginu. Ak ste doposiaľ neochutnali írsky gin Wild Burrow, určite by ste to mali napraviť. Nájdete ho v Lidli a verte tomu, že stojí za to. Samotný i v miešaných nápojoch.

Ak je vonku tak horúco, že by ste pre ochladenie vliezli hoci aj do králičej nory, radšej usadnite k barovému pultu a namiešajte si ju v podobe kokteilu. Do vysokého pohára vsypete ľad, vpustíte do neho 50 mililitrov remeselného ginu Wild Burrow, 20 mililitrov limetkového sirupu a 20 mililitrov citrónovej šťavy.

Zvyšný objem doplňte bio nápojom Organics Ginger Ale od Red Bullu a nezabudnite ani na vetvičku rozmarínu a plátok citróna. Pite po dúškoch, až do úplného rozpustenia ľadu. A nečudujte sa, ak sa vám zažiada zopakovať si tento zážitok dvakrát.

Rabbit hole má farbu svetlého piva, vôňu stredomorských byliniek a sviežu chuť borievky, ktorá sa prepletá cez botanický kokteil rastliniek, ktoré boli zozbierané na írskom ostrove Rabbit Island. Tento drink je mimoriadne pestrý v chuti, kde korenistý zázvor tvorí priam iskrivý kontrast s vyberanou chuťou suchého ginu.

Smelo sa zahrajte s plátkom citróna a vetvičkou rozmarínu, aby ste z neho v závere vytiahli ešte zopár chutí naviac. Ak hľadáte v klube osvieženie, ktoré vďaka bylinnému a korenistému prejavu zapasuje aj k zapálenej fajke či cigare, určite nespravíte chybu ak si zvolíte práve tento vydarený kúsok.

Old spicy nag

Nik nebude namietať, ak ho pozvete na drink, ktorý v sebe nesie ostrejšie, korenené črty. Obzvlášť v prípade, ak ho namiešate s naučeným pokojom a istotou.

Do vysokého pohára vsypete zopár kociek ľadu, prelejete ich dvomi strekmi bitteru Old Times od Bitter Truth, doplníte 50 mililitrami Jim Beamu Rye a dochutíte šťavou z polovice pomaranča, ktorú prefilrujete cez stredne jemné sitko.

Bionápoj Organics Ginger Ale od Red Bullu je záverom, za ktorým prichádza už iba dvojica dlhých prúžkov pomarančovej kôry a streknutie oleja na lem pohára. Výsledok zaručene stojí za to.

Jantárové odtiene škorice a matný závoj rozptýlenej, pomarančovej dužiny akoby sa snažili zastrieť pikantné perlenie tohto miešaného drinku. Stačí však k nemu privoňať a okamžite odhalíte pod oparom pomarančových šupiek americkú whiskey v jej uhladenej prirodzenosti.

Prvý dúšok vám okorení jazyk vonným bitterom, druhý ho prepláchne korenistou chuťou ražnej whiskey a celé to končí v iskrivej hre zázvoru, ktorý ešte dlho doznieva v hrdle. Ide o drink harmonický, korenený a predsa s dávkou utajenej sladkosti, ktorá sa vynára z jeho mužného prejavu.

Ak radi spoznávate nové chute, určite si ho nenechajte ujsť. A nepodľahnite pokušeniu nahradiť Jim Beam Rye menej výrazným, kukuričným bourbonom.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
KNIHA: Destiláty
Je to, akoby ste sa predpoludním ocitli v ľudoprázdnom bare, kde usadáte...
Read More

Pridaj komentár