Pripravte si na grile savojskú tulácku hostinu

Je to kompletné menu, pri ktorom môžete pomýšľať leda ak na sladký dezert. Ak sa rozhodnete pozvať na terasu spoločnosť, máloktorá grilovačka dokáže ponúknuť tak širokú paletu chutí ako tá dnešná. Vynechajte dlhé, zdĺhavé marinovanie mäsa a nemárnite čas ani prípravou zeleninového šalátu.

Všetko sa odbaví v priebehu minút nad rozpálenou pahrebou, ktorá predvedie dokonalú premenu surovín. Dnes majú sólo paradajky, kuracie mäso, kysnuté cesto, bylinky a koreniny. A čo je na tom najlepšie? Pri grile nestrávite pol večera len preto, že ste hostiteľom. Všetok ušetrený čas môžete presedieť pri vínku.

Na plný výkon

Rozkúriť kotlový gril od Weberu na plný výkon nedá veľa úsilia ani vtedy, ak fúka vietor alebo sa vás snaží zastrašiť letná prehánka. Stačí len naplniť rozkurovací komín, položiť ho na palivový rošt a pritisnúť ho k okraju pod veko, ktoré visí v bočnom úchyte.

Kým každé zadutie vetra len urýchli rozkúrenie, kvapky dažďa syčia na poklope, ktorý je štítom tvoriacej sa pahreby. Nemeňte svoje plány len preto, že príroda sa na chvíľu ukazuje byť vrtošivou. V momente, keď pahrebu rozprestriete na dne kotlového grilu a zakryjete ju vekom, teplota stúpa nahor. Až za hranicu 300 stupňov Celzia, ak sa chystáte upiecť pizzu.

Dnes nám  však postačí miernejších 250 °C, na ktorých i tak všetko pripravíte raketovým tempom. Ba možno aj o kúsok rýchlejšie.

Šťavnaté paradajky

Čím to je, že drobné bobule paradajok končia častejšie v letných šalátoch ako na grile? Ukrývajú v sebe toľko šťavnatosti, sladkej chuti a jemnej, pikantnej kyslosti, že by bolo na škodu uprieť im tepelnú úpravu.

Na farme v Babindole ich držali na stonkách vysokých rastlín dovtedy, kým nenadobudli vrchol svojej zrelosti. A spolu s ňou nielen intenzívnu vôňu a chuť, ale aj charakter ktorý sa vám pri prvej ochutnávke vryje pod kožu.

Na liatinový tanier nalejete trochu olivového oleja a rozprestriete na ňom bobule paradajok a celé strúčiky cesnaku. Vôňu dotvoríte vetvičkami rozmarínu a tymiánu, chuť sa vyšplhá k dokonalosti vďaka sušenej cibuli a koreniacej zmesi asado od Mäspomy.

Celá príprava nezaberie viac ako desať minút. Správny čas spoznáte nielen podľa ohromnej vône, ale aj popraskaných bobúľ. Šťava, ktorá z nich vyteká sa miesi s olejom a vytvára sviežu paletu chutí. Vyberte ich bokom na tanier a šup na mäso.

Kurča za minútku

Ak ste si kuracie prsia alebo rezne nakrájali s predstihom na tenké prúžky, v sekunde ich sypete na rozhorúčený výpek a častujete ich koreniacou zmesou asado. Priamo pred očami belejú, pri kontakte s liatinou získavajú zlatisté tóny a pri každom premiešaní ukazujú, že už sú takmer hotové.

Nebudeme stopovať, či ich opečenie zaberie minútku alebo dve. Isté je iba jediné – musia zostať šťavnaté. Preto ešte pred dokončením stiahnete liatinový tanier z grilu, aby sa v jeho horúčosti dopiekli zo zotrvačnosti.

Cesto pripravíte v robote

Šťavnaté voňavé paradajky a korenisté prúžky mäsa. Nič by z nich nebolo pri dnešnom dobrodružstve, ak by sa nedostali do spoločnosti chlebových placiek. Cesto si môžete v kuchynskom robote zamiesiť i pol dňa vopred, ak ho uschováte v chladničke.

V 300 ml vody rozmrvíte polovicu droždia, pridáte trocha rasce, lyžičku soli, deci oleja a pol kila hladkej múky. Vo chvíli, keď robot vymiesi hladké cesto, ste pripravení.

Každá placka s hrúbkou približne 5 milimetrov patrí na rozpálený rošt. Vyčkáte zopár sekúnd kým sa na vrchnej strane objavia bubliny a otočíte ju. Kým pečenie prvej strany je búrlivé, sprevádzané tmavým, vypáleným vzorom, druhá strana sa už pečie pomalšie. Cesto sa nafukuje na hrúbku jedného centimetra a pevnie. Je to vzduch, ktorý spomalil dopekanie.

Z pripravenej dávky vám vyjde približne 15 placiek, takže smelo si pripravte aj dvojnásobnú dávku cesta. Pečenie nad pahrebou grilu je tak rýchle, že ani paradajky s mäsom nebudú mať čas na to, aby úplne vychladli.

Užívajte si slobodu

Na hodinkách možno neodrátate viac ako 15 minút od prvej paradajky na grile až po poslednú chlebovú placku. Čas, ktorý ste ušetrili pri grile vám zostane pre pôžitkárske vychutnávanie. Explózia šťavnatých paradajok v ústach, rozmarné vábenie bylinkového mäsa, jemné korenisté brnenie na jazyku a k tomu tie úžasné, voňavé placky.

Dokonalosť samotná príde s pohárom vínka. My sme dnes siahli po broskyňovom víne od Miluronu, ktoré vás osvieži nielen svojou hravou harmónie kyseliniek a zostatkového cukru, ale aj svojim ovocným prejavom a neprehliadnuteľnou chuťou sušienok, ktorú za sebou zanechali pri výrobe kvasinky.

Vravíte, že ste ešte savojskú tulácku hostinu nikdy neochutnali? Pustite sa s nami do nej. A nie že sa pustíte za paradajkami na polia a pre kurča cez plot ako tuláci.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Bentianna – jemné pohladenie medu a bylín
Je to výprava za hrubé kamenné múry kláštorov, kde na dlhé stáročia...
Read More

Pridaj komentár