Legendario Ron Anejo 9Y – chuť Kuby u vás doma

Možno by sme rumy Legendario mohli ochutnať iba v Havane, ak by španielski obchodníci na sklonku milénia nešli hľadať do svojej bývalej kolónie rum, ktorý by chceli uviesť na domáci trh. Výrobca, ktorého história siaha až do roku 1946 nemal veľké ambície preraziť do sveta.

Susediace Spojené štáty uvalili na obchod embargo a do Európy výdatne prúdil kubánsky Havana Club už od osemdesiatych rokov. Pre firmu bolo jednoduchšie zamerať sa na výrobu pre domáci odbyt, ako šliapať novú cestičku do cudziny.

Nový rum však Španielom zachutil a postupne prerazil aj do všetkých, susediacich krajín. Dnes pod značkou Legendario nájdete aj v našich obchodoch až šesť rôznych rumových variácií  – kokteilové, na popíjanie po dúškoch, ale aj pôžitkársky, rumový elixír. Vždy v typickej, štíhlej fľaši, dozdobenej kubánskou vlajočkou.

My dnes v našom klube ochutnávame 9-ročný Legendario Ron Anejo za ktorým stojí viac ako len zrenie trstinového spiritu v drevených súdkoch.

Šťava i melasa

Pre kubánske rumy je typické, že sa vyrábajú z melasy, ktorá je sprievodným produktom pri spracovaní trstiny na cukor. Rumáreň Legendario však popri melase používa aj šťavu z trstiny, aby pripravila pre miešanie finálnych rumov spirity s trošku odlišným charakterom.

Ak na Legendariu čítate údaj o 9-ročnom zrení, nepredstavujte si spirit, ktorý po dobu deviatich rokov zrel v horúcej klíme v drevenom sude. Ide o miešaný rum vyrobený systémom solera, pri ktorom sa v kaskáde smerom nadol miešajú rumy s vekom jedného, troch a šiestich rokov tak, aby dosiahli plánovanú chuť.

Zrenie prebieha v dubových sudoch z amerického bourbonu, výsledná chuť sa však formuje krátkym finálnym odpočinkom v sudoch po muškátovom víne. Ide o rum suchý, s iba pol-percentným obsahom cukru. Určený pre tých, čo hľadajú typický, kubánsky rum so všetkým, čo k nemu patrí.

Rum s pôvodom

Garančná nálepka a jasné uvedenie výrobcu na vinete tohto rumu sú zárukou, že do rúk dostávate autentický kubánsky rum i napriek tomu, že za ním stojí španielska firma, ktorá ho priniesla na kontinent. Práve tak, ako je tomu pri iných, zvučných značkách.

V posledných rokoch sa z Karibiku vyváža veľa surového rumu do Európy, kde ho firmy miešajú, fľaškujú a uvádzajú na trh pod svojimi vlastnými značkami. Hoci pochádzajú i z popredných rumérií, nikdy sa nedozviete príbeh, ktorý za konkrétnym rumom stojí.

Ak firma uvádza, že vybrala 3 až 6 ročné rumy zo štyroch karibských krajín, aby z nich spravila miešaný rum podľa svojej chuti, je to v poriadku. Neverte však tomu, že niekomu namiešajú hotový rum priamo v rumérii bez toho, aby mu dali svoju značku a meno na vinetu. Sú to skôr príbehy pre zlepšenie predaja, ako realita.

Ako chutí ročný Legendario Ron Anejo 9Y?

Tento rum tají svoj vzhľad až do chvíle, kým z tmavej fľaše neodlejete degustačnú porciu do pohára. Má farbu mladého koňaku a na stenách pohára zanecháva iba tenučký film, z okraja ktorého stekajú na dol široké, avšak tenučké prúdiky spiritu.

Na prvý pohľad neviete, či máte čakať ľahký, mladistvý rum, alebo dôkladne vyzretý spirit. Vo chvíli, keď priložíte nos k zúženému lemu pohára, začína sa formovať jeho charakter. Bez pobádania sa pri izbovej teplote prejaví jeho bohatá, zrelá aróma.

Spočiatku ovocná s nejasnými črtami prezretého ovocia. Následne medová, s neprehliadnuteľnými tónmi tmavého trstinového cukru. Všetko sa však postupne roztápa v drevitej aróme dubu a jemných tanínov, ktoré prezrádzajú že ide o rum, ktorý spočinul v drevených sudoch dlhšiu dobu.

Vôňa je harmonická, bez liehového oparu, primerane ľahká avšak plná. Takmer si predstavujete chuť, ktorá by sa mohla rozliať pri prvom dúšku na jazyku.

Ovocie, tabak, drevo

Hrozienka, kokos a sirup z tmavého cukru sú akýmsi základom, na ktorom sa rozprestiera príjemná, korenistá pikantnosť. Po celú dobu cítite na jazyku povzbudzujúce, korenisté ihlenie, z ktorého sa snažíte vytiahnuť chuť vanilky a drevitý charakter s náznakmi zemitého tabaku.

Všetko sa vo vrstvách rozprestiera nad sebou a v každom momente sa viete sústrediť na vychutnávanie niektorej čiastky chuti bez toho, aby vám do nej prechádzala iná.

Ovocné tóny sa ponášajú na papáju i čerešňu, nájdete tu čosi s aromatických hrozienok, svet korenín je tu zastúpený v pomerne širokej škále. Kvapka vody znásobuje ovocný prejav, kocka ľadu pozdvihuje drevité a zemité tóny.

Príjemná je aj dlhá dochuť, ktorá od hrozienok plynule prechádza v iskrení korenia k drevitosti. Ak máte radi koňaky, tento rum sa vám zaručene zapáči. Vo svojej odležanosti, suchom prejave a iskrivom korení, ktoré svojou pikantnosťou poukazuje na šírku palety chutí.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Drink na dnes: Sparkling Gold
Kokteil na privítanie, prebúdzanie nového rána alebo vítanie večernej chvíľky pohody? Preberte...
Read More

Pridaj komentár