Tmavá treska na grile? Upečte ju na cédrovej doske

Je to jedno z najjednoduchších kulinárskych dobrodružstiev, aké len môžete pri grile zažiť. Zabalíte zemiaky do alobalu, položíte rybie filety na dosku a dáte im nad rozpálenou pahrebou čas, aby sa upiekli. S troškou korenín, aby to malo šmrnc.

Hoci to vyzerá mimoriadne jednoducho, verte tomu že vás čakajú priam vyberané chute. Za dnešným pôžitkárskym grilovaním hľadajte dym, ktorý uniká z mokrého, tlejúceho dreva s nevšednou, korenistou arómou. A k nemu vínko, ktoré dokonale páruje svojou chuťou.

Pol na pol

Kým sa pustíte do zapaľovania brikiet v rozkurovacom komíne, vyprázdnite popolník kotlového grilu a upracte palivový rošt tak, aby zostal úplne prázdny. To preto, že dnes grilujeme metódou 50/50. Všetka pahreba bude nahrnutá na jednej polovici, kým druhá zostane prázdna.

Načo je to dobré? S plným prístupom vzduchu vzniknú dve zóny. Tá bez pahreby s priechodom horúceho vzduchu bude určená pre zemiaky. Namiesto toho, aby sa pripálili a prilepili, upravia sa jemnejším spôsobom.

Rozpálená polovica zasa pripadne na rybie porcie. Len vďaka výdatnej žiare uhlíkov sa cédrová doska od Weberu pod filetami rozpáli natoľko, aby zo seba uvoľnila nielen paru a silice, ale aj vonný dym. Rozkurovanie  zaberie necelú polhodinku, čo je čas na to, aby ste si všetko pripravili.

Zemiaky potrebujú viac času

Nenechajte sa pomýliť tým, že zemiaky krájame na dlhé hranolčeky. Chystáme balíčky, v ktorých sa zemiaky pripravia v pare, aby sa naplno rozvinula ich jemnosť a sladká chuť. Na alobal naložíte dva plátky masla, prekryjete ich zemiakmi a spolu so soľou a citrónovým korením od Mäspomy na ne pridáte i snietku tymianu a rez citróna.

Pre každú porciu počítajte  jeden balíček a približne 40 minút času na tepelnú úpravu. Neponáhľajte sa s balením a nezabudnite pridať do každého z nich i trošku vody. Tá sa pri kontakte s roštom premení na paru, ktorá bez možnosti úniku podporí varenie.

Prvú pol hodinku pečiete zemiaky samotné – pod zavretým vekom grilu. Záverečnú fázu si už užijú po boku ryby. Takže kým sa zemiačky pečú, vy pracujete na rybe.

Doska, ktorá znamená chuť

Nie je v našom kraji zvykom ukladať rybu do grilu na doske. Ak však vezmete dosku z cédrového dreva a namočíte ju na 30 minút do vody, máte pred sebou pekáč, ako žiadny iný. Hoci sa pri grilovaní spotrebuje, zanechá po sebe chuť a vôňu, na ktorú len tak rýchlo nezabudnite.

Dnešnou rybou sú chrbtové filety z tmavej tresky, ktoré nájdete od firmy Ryba Žilina v balíčkoch značky Radoma. Ak ich cez noc necháte rozmraziť, ráno budú pripravené pre gril. Bez kože a kostí, v príjemnej tuhosti, v hrúbke ktorá prezrádza, že ide o najlepšie kúsky mäsa od chrbta.

Rozložíte ich na dosku, ochuťte soľou a citrónovým korením, prekryjete plátkom masla a rezom citróna. Pridať môžete opäť i tymian. Práve v čase, keď majú zemiaky 30 minút pečenia za sebou, prichádza čas i na ryby.

Vonný dym opantá vaše zmysly

Ešte len prikryjete veko a už cítite, ako sa povetrie plní silicami cédrového dreva. Najprv z neho syčí para, potom sa ozve sem-tam puknutie a keď sa začne cez prieduchy valiť hustý, biely dym, viete že ste na správnej ceste.

Tlejúca doska naplnila celé útroby grilu horúcim dymom, ktorý pomaly ale isto preniká do rybích porcií. Prináša so sebou vôňu a pikantnosť, ktorá zaváži práve tak mocne, ako koreniny po ktorých ste siahli.

Nebudeme vám písať, či je treska upečená po piatich, siedmich alebo desiatich minútach. Skontrolujete si to jednoducho. Ak zatlačíte prstom na sval a rozdelí sa na plátky, grilovanie je u konca. Neprepekajte ryby len preto, že vám chýba odhad. Prišli by ste o celú ich šťavnatosť a chuť.

Užívame pôvaby dňa

Je úžasné, aká harmónia vzniká na tanieri. Kým zemiaky skoncentrovali svoju chuť a predvádzajú svoje sladkasté tóny s citrónom, treska mieša chuť mora, bielej ryby a jemného, vonného dymu tak mocne, že nedokážete uveriť tomu, že ste ju vytiahli z mrazničky. Je ako čerstvý úlovok, upečený na vyplavenom dreve priamo na pláži.

Pôžitok by však nebol celý, ak by sme k tomu nepridali aj dobré vínko. Predvídavo sme vybrali Sauvignon Blanc, neskorý zber 2019 z vinárstva Pavelka, ktorý vo svojej bohatej šťavnatosti priam prekypuje tónmi zrelej broskyne a sviežou, ovocnou pikantnosťou.

Vo vôni láka aromatickou broskyňou, bylinkami a náznakom čiernej ríbezle. Na jazyku povzbudí svojou ľahkou, šťavnatou sviežosťou, ktorá z jazyka zotrie i posledné zvyšky zadymeného prejavu tresky. To všetko v príjemnom súzvuku s kulinárskym zážitkom, s chuťou na ďalší pohárik pre pohladenie zmyslov.

Ak ste doposiaľ prehliadali tmavú tresku pri výbere surovín na gril, určite po nej siahnite spolu s fľaškou Sauvignonu Blanc od Pavelku, aby ste prežili rovnaké blaho ako my.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Kráľovské lečo s klobásou? Pripravte si ho a vychutnávajte!
Je to priam kráľovská variácia na tradičné lečo s klobásou. V tomto...
Read More

Pridaj komentár