Citadelle Gin de France – chuť prímorského leta

Možno to bola iba náhoda, keď v horúcom, letnom dni na terase v Château de Bonbonnet zaiskrila myšlienka uchovať atmosféru dňa v receptúre nového ginu. Vo vychýrenom vinárskom kraji, na statku ktorý sa preslávil svojim výborným koňakom nesúcim rodové priezvisko Ferrand.

Písal sa rok 1996 a nik si v tej chvíli nedokázal predstaviť, že by sa mohol zrodiť gin, ktorý sa vo svojom segmente stane pojmom. Dnes Citadelle Gin de France ochutnávame na bare nášho pánskeho klubu, aby sme vám o ňom prezradili viac.

Zaujme na prvý pohľad

Ikonická fľaša s architektúrnymi prvkami, sklo v modrastých odtieňoch mora a vineta, ktorá spája klasický francúzsky dizajn s prvkami adresnosti a osobitosti. To je vnem, ktorý nemožno prehliadnuť. Zdá sa vám, akoby fľaša so svojim poradovým číslom bola pripravená práve pre vás. S osobným dohľadom všetkých, čo na nej pracovali.

Ak by ste chceli vidieť, ako sa Citadelle gin vyrába, museli by ste do pálenice zájsť v správny čas. V malých,  25-hektolitrových destilačných kotlíkoch z medi sa destiluje v čase, keď je výroba koňaku z legislatívnych dôvodov prerušená. V malých dávkach, s precíznym dohľadom vzniká na rovnakej aparatúre, ako legendárne koňaky Ferrand.

Len vstupné suroviny a ladenie chutí sú odlišné. Na začiatku je velejemný lieh z francúzskej pšenice, v ktorom sa macerujú chute a vône jednotlivých surovín. S dôrazom na lokálne zdroje, aby mal gin ten správny miestny charakter – vidiecky, osviežujúci, s vánkom morského vzduchu.

Takže ak ide o borievky bez ktorých sa žiadna ginová receptúra nezaobíde, rastú na farme v sade, ktorý vysadili uprostred viníc.

Macerácia krok po kroku

Citadelle je gin ľahký, avšak s komplexnou, vyladenou chuťou. Celkovo do jeho receptúry vstupuje až 19 botanických surovín, ktoré pri výslednej 44-percentnej stupňovitosti formujú jeho charakter. Bylinný výluh sa pripravuje po dobu štyroch dní a to postupným pridávaním jednotlivých surovín.

Borievky putujú do alkoholu najvyššej stupňovitosti ako prvé, pretože im svedčí rozpúšťanie silíc v liehu na čo potrebujú aj najdlhší čas. Pravým opakom je badián, ktorému svedčí kratší čas lúhovania v liehu s nižšou stupňovitosťou tak, aby sa vonné látky rozpustili aj vo vode.

Táto technológia prípravy sa volá progresívna infúzia a ak by ste prelistovali patentové prihlášky, našli by ste ju zapísanú pod listinným číslom 17 58092. Chuť ginu Citadelle vzniká nielen presným pomerom použitých bylín, šupiek, plodov a semien, ale aj ich špecifickou dobou lúhovania v liehu rôznej stupňovitosti.

Výsledný macerát podstupuje destiláciu, pri ktorej sa formujú detaily jeho vône a arómy. Zoznam použitých botaník nie je žiadnym tajomstvom, nájdete ho i na fľaši – od borievky, cez fialku až po rascu.

Známy po celom svete

Hoci ide o gin s lokálnym charakterom, predsa len prerazil do sveta. Pochvaly zbiera nielen od milovníkov kvalitného spiritu, ale aj na súťažiach. Za sebou má viac ako 60 medailí, medzi ktorými nechýbajú ani londýnske ocenenia Word´s Best Gin a Gin Grand Master.

Ani ikonická fľaša nezostala bez povšimnutia a v roku 2017 získala zlatú cenu Spirits Design Master. Stačí aby sa vám raz dostala pred oči a zapamätáte si ju na celý život.

Ako chutí Citadelle gin de France?

Svieža vôňa borievky s ľahkým citrusovým podtónom je výrazne odlišná, na akú sme zvyknutí pri letných ginoch. Vonia viac ovocnou šťavou ako pikantnými tónmi šupiek. Spočiatku ľahká a jednoduchá aróma sa však postupne rozvíja a odhaľuje jemné, korenisté nuansy.

V horúcom dni zacítite muškátový oriešok a náznaky škorice, kocka ľadu pridáva i čosi naviac. Vôňa je výdatná a plná, s prvkami pikantného, exotického ovocia. Privoniate k nemu a zdá sa vám, akoby ste  ho už mali na jazyku. Ak sa však na ňom rozleje prvá kvapka, všetko sa javí byť iné.

Gin je hutný, výdatný s komplexným bylinným charakterom, z ktorého vystupujú tóny ovocia spôsobom, ako je tomu pri prémiových ovocných destilátoch. Môžete pri degustačnom poháriku presedieť i celú hodinu a stále budete mať pocit, že ste neodhalili všetky jeho rozmery. Rozmanitosť chutí devätnástich bylinných komponentov sa naplno prejavuje. V harmonickej jemnosti, bez surových tónov chlorofylu.

Citadelle gin je na jazyku hrejivý, chvíľkami priam iskrí svojim jemným ihlením na jazyku. V zápätí však jeho sila odznieva v plnej dochuti, ktorá sa pomaly delí na jednotlivé chuťové prejavy. Ak hľadáte gin, ktorý sa dá vychutnávať s kockou ľadu z pohára, Citadelle vás určite zabaví na dlhší čas.

Sviežosť v plnej paráde

Ak teraz čakáte že prídeme s miešaným nápojom, ktorý s netradičnými surovinami prinesie francúzsku atmosféru i k vám domov. Možno budete prekvapení. Chuťovo výdatnému ginu svedčí čo najskromnejšie servírovanie, pri ktorom vynikne v celej svojej šírke.

Na jeden diel ginu pripadnú tri diely výberového toniku do veľkého balónového pohára štedro naplneného kockami priezračného ľadu. K tomu len jediný kúsok citrónovej kôrky a je hotovo. My miešame Citadelle s tonikom Royal Botanic od austrálskej firmy East Imperial a sme očarení dokonalosťou tohto drinku.

Ak ste Royal Botanic Tonic zatiaľ ešte neochutnali, určite by ste tak mali spraviť. Je akousi poctou k dvestému výročiu kráľovskej botanickej záhrady Kew v Londýne, ktorá pri svojich expedíciách popísali tisíce neznámych bylín z rôznych kútov sveta. A boli to práve jej členovia, ktorí priniesli chinínovník v časoch kolónií do Indie, kde pomáhal zahnať maláriu.

Uvoľnite sa, namiešajte si Citadelle GinRoyal Botanic Tonikom, kockami ľadu a citrónovou šupkou i vy. Oddajte sa pôžitkárskej pohode a vychutnávaniu.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Namixujte si na terase rannú likérovú vášeň
Je to rozmarné pôžitkárstvo, pri ktorom nemusíte mať výčitky z toho, že popíjate...
Read More

Pridaj komentár