Minútka na grile: Pacifická treska s parmezánovou posýpkou

Ryby sú pri grilovaní skutočnými bleskovkami. Stačí chvíľa intenzívnej žiary a pevný sval sa pri zatlačení okamžite začne deliť na prúžky. Riaďte sa týmto signálom a už nikdy sa vám nestane, že jemné rybie mäso prepečiete a vysušíte.

Ak sa rybám pri grilovaní vyhýbate iba preto, že sa obávate náročnej prípravy, mali by ste to zmeniť. Nechajte sa inšpirovať našim dnešným dobrodružstvom a môžete si byť istí, že vás čaká dokonalý výsledok. A to i napriek tomu, že nedržíme v rukách čerstvý úlovok.

Z glazúry pod popsýpku

Prečo sú mrazené morské ryby obalené vo vrstvičke ľadu? Chráni počas skladovania ich delikátne mäso pred stratou vody, aby po rozmrazení boli dokonale svieže. Pacifickú tresku z balíčku Ryba Žilina sme nechali rozmraziť s 10-hodinovým predstihom. Pomaly v chladničke, takpovediac cez noc.

Ľadová glazúra sa rozpustí a mäso si zachová svoju sviežosť. Hľadáme chuť, ktorá by dala vyniknúť tejto morskej špecialite. Ak v tejto chvíli pomýšľate na citrón a bylinky, nie ste ďaleko od našich zámerov.

Posýpku pripravíte zo strúhanky, citrónovej šťavy, oleja, parmezánu, oregana, soli a citrónového korenia z Mäspomy. Lyžicu po lyžici, kvapku po kvapke. Posýpku formujete dovtedy, kým sa vám ju v hrsti nepodarí stlačiť do sypkého, avšak súdržného tvaru.

Teraz už iba vysypete posýpku na lopár, stlačíte a v menších či väčších kúskoch preložíte na porcie tresky. Na pohľad zložité, v skutočnosti vám však príprava nezaberie viac ako dve-tri minúty času.

Horúci gril, studená liatina

Gril musí byť tak horúci aby sa posýpka zapiekla, avšak súčasne tak jemný, aby sa treska neprepiekla. Najjednoduchšie to dosiahnete, ak rozkurovací komín naplníte do  polovice briketami a necháte ich rozhorieť.

Po tom, čo ich rozprestriete na palivovom rošte a necháte teplotu vystúpať s plne otvorenými prieduchmi k 250 °C, rad prichádza na pomalé grilovanie. Trik je v tom, že liatinový tanier ponecháte pri rozkurovaní vonku, aby bol studený.

Teraz naň príde olej, na ne uložíte pripravené porcie tresky a všetko uložíte pod poklop rozpáleného grilu. Kým horúci vzduch začne piecť zhora takmer okamžite, chvíľu potrvá kým sa liatina v celom objeme zohreje, aby sa ryba grilovala zo spodnej časti.

Raz, dva, tri

Potrvá možno tri-štyri minúty kým rybie mäso obelie a začne sa deliť na prúžky. Práve toľko času budete potrebovať na prípravu prílohy. Aby sme nezaostávali a držali tempo s hlavným klenotom grilovačky, rozhodli sme sa pripraviť zemiakovú kašu s mliekom zo škatule Dr. Oetker.

Nie, nejde o žiadny podfuk na chuti a čerstvosti. Ak do sušenej kaše pridáte horúcu vodu, trošku masla a soli, môžete si byť istí, že bude od tej naozajstnej takmer na nerozoznanie. Hlavne na začiatku leta, keď mladé zemiaky majú ešte stále priveľa vody a vlaňajšie sa už minuli.

Zemiaková kaša, treska s posýpkou, troška zeleniny pre farbu. Predsa len sa k tomu pýta čosi naviac. Predstavte si chuť mora, osviežujúcu chuť citrusov a k tomu tóny zrejúceho syra. V jemnom kontraste pre zvýraznenie charakteru. Chce to biele víno plnej, ovocnej chuti.

Otvárame Pinot Gris (Rulandské sivé)

Z letnej vinotéky vyberáme Pinot Gris, výber z hrozna 2019 z vinárstva Pavelka. Víno, od ktorého očakávame výdatnú chuť a šťavnatosť, ktorá bude ladným sprievodom dnešného menu. Farbu má zlatistú, iskrivú, pod košatými stromami sa v nej sem-tam objavujú zelenkavé odlesky.

Vôňa je intenzívna, plná zrelého ananásu a tropického ovocia. Nájdete tu hrušku, trošku bazového kvetu a možno i slabučký náznak broskyne, ktorý sa ukrýva pod ananásovou zrelosťou. Pridajte k tomu vôňu čerstvej chlebovej striedky ktorá so stúpajúcou teplotou naberá na intenzite a viete čo vás čaká.

Chuť je stimulujúca, svieža s mocným prejavom medoviny. Kým príjemne chladné vínko osvieži ústa i jazyk, v hrdle postupne cítite jeho hrejivosť. Výborne ladí s citrusmi v posýpke, bez námahy zmýva z jazyku chuť pojedaného sústa. Máte pocit, že je osviežením, ktoré v ústach priam exploduje plnosťou svojej chuti. A k akému menu si ho najbližšie otvoríte vy?

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
6 najčastejších chýb pri grilovaní, ktoré možno robíte aj vy
Horúca pahreba, syčiace porcie mäsa a neodolateľná vôňa, ktorá naplní nielen váš dvor,...
Read More

Pridaj komentár