Nakladaný losos? Šup s ním na gril!

Je to jedno z najpôsobivejších jedál, aké si môžete z ryby pripraviť na grile. Ak ponecháte ružovému mäsu lososa čas na to, aby spevnelo a nasalo do seba nové chute, čaká vás po úprave v pare a dyme nečakaný zážitok.

Hoci to hneď od začiatku tak trocha zaváňa dlhodobou prípravou, pravý opak je pravdou. Stačí jediná hodina nakladania a tepelná úprava sa môže začať. Je to akoby ste sa chystali na sušenie. Ibaže tentokrát to naberie úplne iný smer.

Na hodinku do chladu

Čo majú spoločné hnedý cukor, soľ a oregano? Zamiešate z nich sypkú nakladaciu zmes, rovnomerne ňou pokryte rozmrazené filety divokého lososa Keta z balíčkov Ryby Žilina a odložte ich na hodinku kdesi do tieňa alebo chladu. Budete vidieť, ako z nich posýpka vyťahuje vodu a mení farbu svaloviny.

Mäso sa stáva pevnejším a formuje nové, odležané chute. To je dostatok času na to, aby ste rozkúrili gril a pripravili si šalát. Tentokrát budeme potrebovať stredne veľkú žiaru ohniska, takže ak v komíne rozpálite brikety do výšky jeho polovice a spravíte z nich kôpku do stredu palivového roštu, všetko bude v najlepšom poriadku.

Jednoduchý šalát

Keďže sólo patrí lososu, úlohou šalátu je iba odľahčiť a naplniť objem dnešného menu. Nakrájate listy šalátu, kolieska uhorky, prúžky papriky a nejaké tie cherry rajčinky. Pridáte k nim pre spojenie chutí koreniacu zmes tzatziky od Mäspomy a už prichádzajú iba vajíčka na tvrdo.

Možno to vyzerá až príliš jednoducho. Verte však tomu, že akákoľvek zálievka by bola zbytočná. Hľadáme čo najväčšiu sviežosť, aby sme ju párovali s výraznou chuťou ryby. Bez ohľadu na to, či ide o obed na terase, alebo neskorú večeru pri veselej zábave.

Na cédrovej doske

Po hodine nakladania mäsa je už aj cédrová doska pod vodnou hladinou premočená až po stred. Každú rybiu filetu opláchnete, položíte na ňu, presypete oreganom a založíte plátkom masla. Zázrak sa udeje v grile, na horúcom rošte pod vekom.

Najprv zacítite jemné tóny vanilky a karamelu, potom sa k nim pridá aj hustý dym a keď po desiatich minútach zatlačíte prstom na okraji ktorejkoľvek filety, ružový sval sa začne deliť na plátky. To je signál pre okamžité servírovanie.

So šalátom a plátkami grilovaného chleba to vyzerá fajn. Vyložte však na stôl i fľašu vína ktoré k tomuto sústu pasuje a okamžite je zážitok plnší.

Vývrtku prosím

Neváhali sme dlho, kým sme z príručnej vinotéky vytiahli fľašu Tramínu červeného, výber z hrozna 2019 z vinárstva Pavelka. Vínko polosuché, s výraznou ovocnou vôňou, sviežosťou a plnou chuťou. Už cinkajú čaše a pôžitok dnešného dňa sa rozbieha na plné otáčky.

Tento tramín vonia marhuľami, tropickým ovocím a medom. Pod chvíľou vás opantá vôňou kvetov vidieckej predzáhradky. Z tejto harmónie, akoby ste cítili slnko a sladkosť strapcov hrozna. Ak však príde prvá kvapka tohto moku na jazyk, očakávania nadobúdajú pevnú podobu.

V intenzívnej, plnej chuti sa miesi prejav sladkého ovocia s korenistými, aromatickými tónmi orientu, zvýraznený po každom dúšku sviežimi kyselinkami. V hrdle zostáva dochuť korenia, na ktorej sa rozvíjajú jemné ovocné nuansy.

Vínko plné, práve tak ako chuť lososa, ktorý do seba prijal cukor, soľ a vôňu bylín. Stal sa delikatesou, ktorá uprostred jednoduchého servírovania kričí o pozornosť. Svorne s vínkom, ktoré za každým sústom opláchne rozihraný jazyk.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Kráľovské grilované kura s vôňou cesnaku – majstrovstvo grilovania
Máloktorá surovina je tak veľmi citlivá na horúcu žiaru grilu ako cesnak....
Read More

Pridaj komentár