Ochutnajte s nami Včelárovu medovicu

Je to výprava do dielní dávnych alchymistov, kde sa rodili elixíry určené výhradne pre vyvolených. Vytiahnete zátku z čiernej, keramickej fľaše, nalejete si za kalíšok zlatistého spiritu a keď sa prvá kvapka rozplynie na jazyku, máte pocit že zažívate čosi nové, nepoznané.

Možno vám pri spoznávaní nových chutí a vôní ani len nenapadne, že na začiatku tohto remeselného počinu bol včelí med. Ten, z ktorého už v dávnych časoch vyrábali opojnú a liečivú medovinu Vikingovia, Majovia ale aj starovekí Rimania a Gréci.

Dnes sa v našom klube zoznamujeme so Včelárovou medovicou, ktorá sa snaží predviesť majstrovstvo spracovania medu v úplnej dokonalosti. Na pohľad atraktívna, po vôni vábivá a chuťou okúzľujúca. Už ste ju niekedy ochutnali?

Dar kvetov a včiel

Je to jedna z najčistejších a najdrahších surovín, z akej len možno prémiový alkohol vyrobiť. Kvapôčky nektáru, ktoré sa iba na moment objavia na kvetoch rastlín zbierajú včely, aby ich svojou zručnosťou s podporou včelára premenili vo voskových plástoch na zásoby medu.

V prípade Včelárovej medovice ide o med lipový, repkový a slnečnicový, ktoré sú po odviečkovaní, vytočení a prefiltrovaní surovinou pre výrobu medoviny. Recept je známy – vezmete med, nariedite ho vodou, pridáte kvasinky a dohliadnete na premenu. Je prácou prírody, že zo sladkého sirupu vznikne lahodný nápoj zvaný medovina.

Príjemne sladký, s hlbokými kvetinovými tónmi, vždy s opojným charakterom, ktorý lieči dušu i telo. Tentokrát však zostáva na kvasinkách, spolu s prídavkom drevenej štiepky ktorá začína formovať novú chuť.

Z demižónu do pálenice

Medovina v plnej, sladkej chuti podstúpi v pálenici ďalšiu premenu. Pozvoľne sa varí v malom medenom kotli, aby starostlivo určená časť pár putovala do zbernej nádoby. Tentokrát v podobe priezračného spiritu s mimoriadnou dávkou chuti a vône medoviny.

Kým lieh predstavuje iba 60 až 70 percent objemu, zvyšok pripadá na vodu a aromatické látky. Je to podobné ako s výrobou kvalitného rumu, či bourbonu. Rýchlosť destilovania a stupňovitosť spiritu musia ustúpiť chuti, ktorá je na prvom mieste. Len pri nižšej stupňovitosti sa vonné a chuťové látky dostanú z kotla von.

Pri ohreve prebieha i ďalšia premena. Zostatkový med sa pomaly mení na karamel, aby pridal medovici jej typické, charakterové črty. Nie je to iba pálenka z medoviny, ktorú už nemal kto vypiť. Je to remeselný produkt, pri ktorom sa ladí každý detail.

Dozrieva v sudoch

Surová, priezračná medovica dozrieva v dvoch druhoch drevených sudov „do chuti a farby“ po dobu 6 až 8 mesiacov. Do času, kým nezíska komplexnú paletu chutí a vôní v podobe, ktorú sa snaží prezentovať. Následne po miešaní z viacerých súdkov odpočíva v nerezovom tanku ďalších pár mesiacov, kým sa chuť dokonale nepreviaže a neuleží.

Nik nedoháňa farbu karamelom, nik medovicu nedosladzuje medom či cukrom, aby vyhladil jej charakter. Práve naopak – vo svojej prirodzenosti putuje do fliaš z pálenej hliny, aby sa rozbehla do sveta. I k nám do klubu, ale i na váš stôl.

Ako chutí Včelárova medovica?

Na pohľad pripomína brandy, whisky, rum – svojim zlatožltým zafarbením prezrádza, že ide o spirit ktorý dozrieval v sudoch. Je iskrivo priezračná a keď ňou zakrútite v pohári, zanecháva na skle hrubé línie, z ktorých rezkým tempom stekajú výdatné kvapky nadol. Je ako ľahký olej – plný dynamiky, bez čŕt sirupu.

Vôňa je výdatná a plná, výrazne komplexná. Ako prvé zacítite svieže, zelené jablko, ktorého aróma sa nesie nad typickými črtami ovocných destilátov. Pod ňou sa rozvíja sušená slivka, a hrejivá vôňa medoviny, z ktorej vystupuje svieža a ľahká vôňa kvetov. Práve taká, akú môžete poznať z ovocného sadu. Pridajte k tomu trošku drevitej vanilky, mliečneho karamelu ba možno i mliečnej čokolády a začínate tušiť o čom to je. Všetko sa intenzívne miesi v príjemnej harmónii a máte chuť na dúšok, aby ste zistili viac.

Na jazyku rozkvitá navinulou sladkosťou, ktorá v zápätí ožíva iskrivým korením. Muškátový oriešok, škorica, kardamón – schovávajú sa za seba. Máte pocit, akoby vo svojej aromatickej jemnosti iskrili a povytiahli medové tóny. Nie však také, ako ich poznáte z bylinkového čaju či medoviny. Tentokrát majú prímes páleného karamelu a kávy, ktoré naberajú jasnejšie kontúry v dochuti. Zaokrúhlite to, prebaľte závojom ovocného charakteru a všetko začína dávať zmysel.

Aký obraz črtá Včelárova medovica? “Svieže zelené jablko, sušená slivka, tóny medoviny, dotyk vanilky, ovocného kvetu a dochuť páleného karamelu a kávy. Navinulá sladkosť na jazyku so štipkou iskrivého korenia.

Pôžitkárske vychutnávanie

Ak radi sadáte k poháriku koňaku, whisky, bourbonu alebo suchšieho rumu, aby ste v malých dúškoch rozmotávali ich utajený pôvab, Včelárova medovica sa pre vás stane novým pôžitkom. Je mladá, energická avšak súčasne krásne zaguľatená a komplexná. Presne taká, akú ste si ju pri čítaní týchto riadkov vysnívali.

Upútala nás nielen prezentáciou, svojim lokálnym charakterom a remeselným spracovaním, ale hlavne svojou arómou a chuťou. Je natoľko atraktívna, že by ju bolo škoda prehliadnuť. Vieme si predstaviť jej pokroky pri ďalšom dozrievaní v dreve, pre ktoré javí talent. Dokážeme si ju predstaviť aj v podobe ľahšieho likéru s bylinnými tónmi naviac. A ak nám z nej po zvedavých, opakovaných degustáciách čosi zostane, radi ju vyskúšame aj v miešaných nápojoch.

Ide o rodiaci sa produkt, ktorý ešte len ukáže, čo všetko sa za ním ukrýva. Veď pochádza spod Smolenického zámku, kde sa z rovnakých surovín rodia medoviny, remeselné pivo, ba dokonca i sajder pre tých, čo radi objavujú med v jeho spracovanej podobe. Určite aj im venujeme priestor v našom magazíne.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Osviežujúce Prosecco? Namiešajte si tieto drinky.
Ak by ste sa pustili pátrať v Talianku po symboloch leta, jednou...
Read More

Pridaj komentár