Fenix E03R – drobná LED lampička, ktorou zachránite deň

Sú to chvíle, keď má aj sliepňajúce svetlo sviečky cenu zlata. Peňaženka prepadla cez mrežu šachty do tmy, kľúče vykĺzli z ruky pri návrate z nočného klubu kdesi do vysokej trávy a aj zapichnutá trieska v päte sa začala ozývať až teraz, na ceste domov prázdnymi ulicami.

Stačí tak málo – vytiahnuť z vrecka malú lampičku, kliknúť na vypínač a malý kužeľ svetla okamžite pretne tmavé zákutie pre pomoc. Aké to je, ak sa stane vašim spoločníkom ľahučké a výkonné LED svietidlo Fenix E03R?  Zoznamujeme sa s ním pri čelení vrtochom osudu.

Do vrecka i na kľúče

Na prvý pohľad si poviete – toto je lampička na každý deň. Vo formáte malého USB kľúča a s hmotnosťou iba 22 gramov sa vmestí kamkoľvek. Do vrecka nohavíc, na kľúče, do skrytého vrecka na opasku, do lekárničky, škatuľky poslednej záchrany alebo hoci aj do puzdra k vreckovému nožu.

Celokovové vyhotovenie z hliníkovej zliatiny a očko pre krúžok či šnúru na zavesenie robia z tohto drobčeka jedno z najmenších EDC svietidiel na trhu. Eloxovaný povrch sa neošúcha a nepoškriabe, plastová optika je zapustená pod čelný, kovový lem.

Pridajte k tomu kovové tlačidlo osadené do plochy, gumovú krytku USB-C konektora pre nabíjanie a triedu odolnosti IP66 – okamžite je jasné o čom je reč. V tomto modeli sa stretli najmodernejšie technológie zapuzdrené do odolného tela z osvedčených materiálov.

Premoknite do nitky, ocitnite sa v piesočnej búrke, pošmyknite sa po bahne do rybníka alebo vytraťte na pikniku lampičku z vrecka na lúku a môžete si byť istí, že sa jej nič nestane. Ak ju vezmete do rúk hoci aj po týždni a kliknete na gombičku, opäť sa rozsvieti.

Energetika bez tajomstva

Zabudovaný Li-Ion akumulátor má kapacitu 200 mAh a bez servisu nie je možnosť vymeniť ho po rokoch za nový. V každej chvíli však máte prehľad o tom, koľko energie je pripravenej na použitie. Prezradí vám do malá LEDka zabudovaná v tlačidle, ktorá sa na chvíľku rozsvieti pri každom zapnutí.

Je ako semafor zelená – blikajúca zelená – červená – blikajúca červená. Podľa toho, aké je zostatkové napätie. Vždy viete, na čom ste. Ak sa energia míňa, stačí však aby ste sa ocitli v dosahu USB nabíjačky a cez káblik s koncovkou USB-C ju opäť dočerpáte doplna. Kompletný nabíjací cyklus trvá 80 minút, samovybíjania vo vrecku sa nemusíte báť.

I po niekoľkých týždňoch pohotovostného nosenia vo vrecku bude zásoba energie takmer na maxime. Pri lampičke, ktorá po celý čas drieme vo vrecku aby raz zachránila deň je to naozaj dôležité.

Biela i červená

Lampička nie je vybavená pamäťou, ktorá by uchovala posledný režim svietenia. Dĺžkou zatlačenia gombičky sa však pri každom zapínaní môžete rozhodnúť, či sa rozsvieti biela LEDka v najúspornejšom režime, alebo v zápätí prejde na svietenie červenou farbou.

Pri bielom svetle máte k dispozícii štyri intenzity svietenia v krokoch 5, 30, 80 a 260 lumenov. Od nich sa odvíja výdrž od 18-hodinovej svetlušky, až po 45-minútové intenzívne svietenie pri vyhľadávaní. Svetlo je neutrálne biele a pokrýva širokú škálu farebných odtieňoch. I pri umelom osvetlení rozoznáte hráškovozelenú od šalviovej, či rubínovú farbu od purpurovej.

Páči sa nám, že optika biele svetlo nesústreďuje do jediného bodu aby pozdvihla jeho výkon, ale vo forme širokého kužeľa s presvetlenými okrajmi ho rozlieva do plochy. Posvietite si do knihy, na večeru, pod nohy, ale preskúmate i vysokú trávu či tajomné zákutia v kôlni či pivnici. Svetlo sa príjemne rozlieva do plochy a pri plnom výkone dosiahne na vzdialenosť takmer 50 metrov. To je dosť na to, aby ste hoci aj utekali po tmavom chodníčku vpred.

Pozor, som tu!

Červená LEDka dostala odlišný kužeľ pre svietenie. Môžete ju použiť na diskrétne prisvecovanie bez toho, aby ste stratili výhľad do tmy. S kužeľom, ktorý kladie dôraz na stred je však vynikajúcim pomocníkom pre signalizáciu. A to ako pri stálom svietení, tak v režime blikania.

Upozorníte na seba pri volaní o pomoc, urobíte si bodovú značku tábora, na ceste blikaním dáte na vedomie, že kráčate v tmavom oblečení po krajnici. Nastrojiť však lampičku do správnej polohy musíte rukou, alebo improvizáciou – hoci i kúskom plastickej hmoty či žuvačky. Nie je tu spona ktorá by držala smer svetla. Nie je tu magnetka, ktorá by sa prichytila ku kovovému povrchu či inému magnetu.

Ceníme si však, že výrobca nezabudol na ochranu pred samovoľným zapínaním. Dvojité kliknutie aktivuje zamykanie gombičky a dvojité kliknutie ju zasa odomyká. Ak by čokoľvek vo vrecku či batohu zatlačilo na ovládanie, svetlo sa nerozsvieti. Iba zabliká aby upozornilo na zámok.

Pripravená ku všetkému

Pred piatimi rokmi by ste márne hľadali svietidlo, ktoré v rovnakom formáte a odolnom vyhotovení ponúka všestrannosť a výkon Fenixu E03R. Lampičku, ktorá je kedykoľvek pripravená preraziť kužeľom svetla tmu, aby vám pomohla pri tých najobyčajnejších, ale aj najmenej očakávaných situáciách.

Sme presvedčení o tom, že ide o nadčasový model, ktorý sa bude predávať ešte niekoľko rokov. Bez rozlepujúcich sa plastov, ošúchaných farieb, či vody zatekajúcej do útrob. Vrecková EDC lampička, ktorá sa bude pohojdávať na nejednom zväzku kľúčov.

Fenix E03R (24,90€) nie je iba kľúčenka s podobou svietidla ale výkonná EDC lampička, na ktorú sa môžete spoľahnúť v každej situácii. Je vybavená štyrmi výkonovými stupňami bieleho svetla, červeným svitom a výstražným blikaním, vďaka ktorým budete v bežných i nezvyčajných situáciách vždy nad vodou. S dostatkom výdrže, výkonu a odolnosťou, ktorá neprestane prekvapovať ani po rokoch používania.

0
Milan Gigel
Napísal
Viac od autora Milan Gigel

Vybaľte na stôl Mapucle a deň bude zaujímavejší

Viete kde je Hont a Abov, ktorý okres je v obkľúčení iného...
Čítajte viac...

Pridaj komentár