Rum Sérum – pôžitkárske vychutnávanie do poslednej kvapky

Sú to pôžitkárske chvíle, pri ktorých chcete mať pocit, že zažívate čosi výnimočné. Vytiahnete zátku z ikonickej sklenej fľaše, nalejete si do pohára karibský spirit z cukrovej trstiny a s jemnocitom zmyslov vnímate opojnú vôňu a chuť, ktorá sa vám rozplýva na jazyku.

Stačí jediný pohľad na fľaše rumov a rumového elixíru Sérum, aby ste získali presvedčenie o tom, že ste sa k výzve postavili správne. Z každého detailu vynovených fliaš priam srší zmysel pre noblesu a klasický dizajn minulého storočia.  Aké to je, ak sa prenesiete v myšlienkach do časov výstavby Panamského prieplavu?

Zoznamujeme sa v našom klube s panamskými rumami a elixírom Sérum, aby sme vám o nich prezradili viac.

Pompézna oslava

Nie, rodinná firma Kratochvílovcov nestojí za pálenicou, ktorá by tieto rumy vyrobila z dopestovanej trstiny a melasy v miestnej, horúcej klíme Karibiku. Postavili sa do role nezávislých fľašovateľov, aby z panamských rumov vytvorili čosi, čo pozdvihne ducha aj náladu.

Ak očakávate príbeh o sopečnej pôde, dvoch úrodách trstiny ročne a jej ručnom zbere, prirodzenej fermentácii divokými kvasinkami a dozrievaní v konkrétnych druhov súdkov – táto časť histórie zostane opradená tajomstvom. Známe je iba to, že kým Sērum Elixir a Gorgas pochádzajú z rumov melasových, Sērum Ancon s udaným vekom 10 rokov je rumom z koncentrovanej trstinovej šťavy.

Atraktívne príbehy  sa však  po ich boku vracajú k dobám stavby prieplavu, keď rum nehral v miestnych pomeroch o nič menej dôležitú úlohu ako dnes. Vo forme elixíru dával silu tým, čo sa chopili lopát a čakanov. Bol oslavou lekárskych zručností tých, čo vyliečili nejedno zranenie na tejto obrovskej stavbe. A nechýbal ani pri oslave úspechu, keď prvá z lodí absolvovala novú námornú cestu z jedného oceána do druhého.

Kým budete vychutnávať ich sladké tóny a oddávať sa pôžitku zo známkových vinet, tvarovaných fliaš a honosných zátok, nespravíte chybu ak otvoríte niektorú z encyklopédií a pokúsite sa v mysli preniesť do starých, dobrodružných časov.

Čo všetko vás čaká pri vychutnávaní? Pripravili sme pre vás riadenú degustáciu, vďaka ktorej preniknete cez paletu chutí a vôní až na samé dno. K ďalšiemu poháriku, ktorý prinesie ešte viac ako prvé zoznámenie.

Sērum elixir

Má odtieň zlatožltého jantáru a pri zakrútení v pohári okamžite vidíte, že nejde o sirup. Na skle vykreslí tenučkú líniu, z ktorej sa takmer okamžite spustia drobné kvapôčky nadol, aby v zápätí zmizli pod hladinou. S 35-percentnou stupňovitosťou ide skôr o výdatne dosladzovaný, infuzovaný rum ako o likér v európskom ponímaní.

Vôňa sa formuje na výparoch mladého spiritu a nájdete v nej mäkké ovocné črty s náznakom korenistej pikantnosti. Po ich boku sa postupne objavuje melasa, karamel a slad, akoby naznačovali sladkosť vo všetkých jej podobách. Pridajte k tomu obláčik velejemného liehu v závere a tušíte o čom je reč.

Chuť prichádza nárazom sladkosti, spod ktorej sa vynára zaoblená drevitosť s tónmi vanilky. Je tu ušľachtilá horkosť kávy a kakaa, je tu exotické sušené ovocie s náznakmi karamelu. Ba pod chvíľou, keď sa začne v hrdle rozplývať hrejivý pocit, objavia sa aj bylinné črty, ktoré doznievajú v nuansách cédru a tabaku.

Ak máte radi sladkú chuť, za ktorou sa rozlieva pomerne plytká, avšak široká paleta chuťových odtienkov, zapáči sa vám. Je ako zákusok za odmenu, ktorý povzbudí zmysly. Ak sa naučíte preháňať jeho ohriate pary nosom von, pocítite ho plnšie a mocnejšie.

Sērum Ancon 10 Años

Je úžasné, ako mocne sa prejavuje vôňa tohto medovo-jantárového rumu. Bez toho, aby ste sa museli nahnúť nad pohárik, v slnkom vyhriatej miestnosti cítite, ako sa povetrie plní príjemnou vôňou rumového zrenia.

Jeho vôňa sa skladá zo širokej škály sušeného ovocia. Sú tu hrozienka, figy, marhule a možno pol tucta nám neznámych tropických plodov, ktoré zvestujú ovocnú sladkosť cez ktorú sa nesú tóny vanilkového krému. Nájdete v ňom čosi z čerstvo upečenej hrianky z bieleho pečiva, ale aj melasu a sladký, mliečny karamel. Všetko v uhladenej, zaguľatenej harmónii, akoby táto zmes rumov dosiahla vrchol svojho zrenia.

Chuť sa otvára v sladkosti a hrejivých tónoch spiritu, za ktorými okamžite rozkvitá komplexný rad chutí. Prvá sa ozve káva, postupne prejde do karamelu, následne sa rozvinie do pol tucta ovocných odtienkov, aby sa opäť spojila v sladkastom dozvuku mliečnej čokolády a tónov odležaného ovocného likéru.

V každej chvíli na navinulej stope sladkosti,  s neprehliadnuteľnou vanilkou a tónmi dreva, akoby aspoň časť tohto rumu dozrievala v tropickej klíme v súdkoch po bourbone.

Je to rum s príjemným charakterom pre vychutnávanie, súčasne však zastretý sladkosťou, ktorá maskuje jeho vek. Nalejete si za pohárik k novinám alebo jemnejšej dominikánskej cigare a vychutnávate. Možno rovnakým spôsobom odštartujete lenivý víkend.

Ak však patríte k fanúšikom suchších rumov, možno vám viac sadne čosi od Varela Hermanos v podobných črtách, avšak hlbšou komplexnosťou. Nebolo by pre nás prekvapením, ak by časť tohto blendu pochádzala z ich skladov.

Sērum Gorgas Gran Reserva

Za zlatohnedou farbou tohto rumu sa ukrýva dlhšie zrenie, pri ktorom sa vytratili svieže ovocné arómy. Nesmelá vôňa potrebuje troška povzbudiť kvapkou vody alebo ohriatím pohára v ruke. Postupne z neho zacítite sladké, zrelé citrusy, marcipánovú drevitosť zrenia, ale aj akýsi korenistý podtón ktorý plynule prechádza k vôni fermentovaných tabakových listov.

Chuť spočiatku karamelová s výrazným charakterom čerstvo praženej kávy sa stáva po rozpálení úst príjemne ovocnou. Akoby vykvitla na zaoblenom, drevitom základe a rozplynula sa do šírky. Pomaranče, bobuľové ovocie, možno i sušené slivky vsadené do ušľachtilej horkosti neustále zvýrazňujú navinulú sladkosť a uhladenú harmóniu.

Nie však v dozvuku, ktorý je dlhý, avšak výrazne suchší. Opäť s prvkami marcipánu, olejnatých orieškov a  melasy. Pridajte k tomu tmavý, pálený karamel a všetko to začína dávať zmysel.

Pre tento rum je typická jeho zaoblenosť, akoby dlhým ležaním popustil zo svojej dynamiky a ráznosti. Výborne páruje s čokoládou, rozvinie sa aj po boku espressa či korenistejšej nikaragujskej cigary. Ak čosi po ňom zostane vo finále s odstupom času v hrdle, je to pikantné, aromatické korenie. Muškátový oriešok, možno kardamón.

Nech sa usadíte ku ktorémukoľvek rumov Sérum, vaše zmysly budú mať príležitosť oddať sa pôžitku so všetkým, čo k nemu patrí. Bez ohľadu na to, či začínate voľný víkend, alebo po rušnom dni hľadáte chvíľku pre seba, aby ste si utriedili myšlienky v hlave.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Recept na kráľovskú pečeňovú paštétu? Spravte si ju s nami
Darmo by ste hľadali jemnejšiu paštétu z kuracích pečienok ako tú, ktorú...
Read More

Pridaj komentár