SodaStream Crystal – čerstvá sóda na počkanie

Je úžasné, ako dokážu bublinky zmeniť pramenistú vodu na nepoznanie. Jej neutrálna, jemne zemitá chuť ustúpi kyslastým tónom mädokýšu, pokojný charakter sa pod náporom iskrivých bubliniek stane hravým, ba aj osvieženie je razom akési mocnejšie.

Stačí jediný pohár sódy a máte pocit, akoby ste vypili dva poháre vody zo studničky.  Ak ste si v tejto chvíli spomenuli na obchodníkov so sódou, ktorí za prvej republiky rozvážali na bicykloch s vozíkmi na výmenu debničky so sklenými fľašami až do domácností, vedzte že veľa sa zmenilo.

Nie v sóde samotnej, ale v jej dostupnosti. Bez toho, aby ste museli v supermarkete nakladať do tašiek fľaše so sýtenou vodou, užívať si ju môžete vo svojom domove plnými dúškami. Sifónové fľaše zažívajú v poslednej dekáde návrat tak mocný, že už možno doľahol i na vás.

Zoznamujeme sa v našom klube s výrobníkom sódy SodaStream Crystal, ktorý je vždy v pohotovosti uhasiť smäd a ponúknuť sódu pre prípravu miešaných nápojov.

Bublinky z bombičky

Nečakajte žiadne veľké technológie, nehľadajte stolček so zásuvkou a vodovodnou prípojkou, aby ste ochutnali prvý dúšok doma pripravenej sódy. Všetko sa nesie v rovnakom duchu, ako kedysi obsluha sifónovej fľaše.

Tentokrát je však všetko akési jednoduchšie a pohodlnejšie. Osadíte do podstavca tlakovú bombičku s oxidom uhličitým, do sklenej karafy naplníte po rysku vodu a zasuniete ju do držiaka s bajonetovým uzáverom. Od tejto chvíle už stačí len zatlačiť gombičku a bublinky sa valia do fľaše.

Vždy si musíte pripraviť plnú dávku s objemom 700 mililitrov, pri každom sýtení sa sami rozhodnete akú intenzitu bubliniek očakávate – od najjemnejšieho tichého perlenia až po ostrú sódu s mimoriadnou kyslosťou.

Nech uložíte svoj SodaStream Crystal kamkoľvek, recept na sódu je vždy rovnaký – čerstvá voda, bublinky z bombičky a čas, ktorý je potrebný na ich ustálenie pod hladinou. Nič viac, nič menej.

Jednoduchšie to už nejde

Hoci SodaStream preniká do našich domácností už niekoľko rokov, každý rok sa objaví nový technický prvok pre jednoduchšiu obsluhu. Modelový rad Crystal mení plastové fľaše za sklené karafy a vyhýba sa používaniu závitu pri osádzaní fľaše na sýtenie.

Čo to v praxi znamená? Potiahnete páčku a kryt SodaStreamu vybehne nahor. Vložíte do držiaka karafu naplnenú vodou, stiahnete kryt nadol a zaistíte ho páčkou. Kliknete na gombičku a hotovo. Tak ako ste stroj otvorili pred plnením, rovnakým spôsobom z neho vyslobodíte fľašu so sódou von.

Prednosťou skla nie je len slušivý vzhľad, dlhá životnosť a pohodové čistenie – hoci aj v umývačke riadu. Ide o neutrálny materiál, ktorý v žiadnom prípade neovplyvní chuť sódy ani pri skladovaní. Pridajte k tomu slušivý, reprezentatívny dizajn ktorý môžete predložiť i pred návštevu a máte v tom jasno. Je to sóda na počkanie – pre každú situáciu.

Bez údržby

Systém má za sebou roky úspešnej služby v domácnostiach a zaobíde sa bez servisu a údržby. Jediné čo zostáva na vás je iba utieranie prachu z naleštených plastov a pravidelná výmena bombičiek. V každej z nich sa nachádza oxid uhličitý pre 60 až 80 litrov sódy. Záleží iba na vašej chuti, či vám vydrží dlhšie alebo nie.

Že sa zásoba plynu míňa spoznáte pri príprave sódy bez akejkoľvek kontrolky či ukazovateľa. Najprv začujete zmenu zvuku, neskôr sa ukáže chuť sódy slabšou až kým sa nedostanete do záverečnej fázy, keď budete musieť jedinú karafu nasýtiť piatimi či šiestimi zatlačeniami tlačidla.

Až v závere bombička úplne vydýchne posledný plyn a už sa vám ju nepodarí oživiť. To je ten správny čas na jej výmenu za plnú – kdekoľvek v sieti predajcov. Ak ste si raz kúpili SodaStream, k vode z kohútika už budete dokupovať len plynovú náplň.

Sami si spočítate či ušetríte peniaze a rýchlo spoznáte koľko komfortu naviac si užívate. Sodastream – to nie je iba výrobník sódy na kuchynskej linke v paneláku. Preneste ho do prostredia vidieka, na chalupu, alebo do svojej pracovne v záhradnom pavilóne a okamžite cítite ten rozdiel.

Nadovšetko bezpečný

Tak ako malé bombičky spoľahlivo poháňali svet sifónových a šľahačkových fliaš (a robia to dodnes), i táto väčšia, úsporná bombička funguje rovnako spoľahlivo. SodaStream je vybavený poistným ventilom, ktorý dovolí prebytočnému tlaku z karafy či fľaše uniknúť. Áno, to je ten zvuk, ktorý sa ozve keď chcete pripraviť opakovaným stláčaním gombičky až príliš ostrú sódu.

Zvyšok je už iba zopár plastových dielcov a rám, ktorý drží všetko pohromade. Je iba malá šanca že by čosi prasklo a ak áno, servis je na dosah ruky. Veď práve o ekologickú stránku veci šlo dizajnérom pri návrhu tohto riešenia.

Zbaviť sa zbytočných plastových fliaš, energie minutej na prepravu balenej sódy a zmeniť nakupovanie sódy na službu – jej výrobu v domácnosti. Teraz prichádza ďalšia fáza, pri ktorej vstupujú do hry kovové dielce strojčekov a sklené karafy a poháre, ktoré pridávajú kus pôžitku k popíjaniu sódy.

Nie, neskúmali sme sortiment sirupov a ovocných koncentrátov, ktorý na tento koncept nadväzuje. S veľkým nadšením však používame SodaStream Crystal po celú letnú sezónu grilovačiek a prípravy miešaných nápojov. Verte tomu, že návyk je rýchly a prichádza skôr ako si to uvedomíte.

Aký je SodaStream Crystal (119,00 €)? Spoľahlivý, dokonale fungujúci a prudko návykový ak je pre vás sóda súčasťou každodennej rutiny. A ak hovoríme o sóde, nemáme na mysli iba vodu s bublinkami. Vyložte karafu na bar a môžete čarovať so sirupmi, ovocnými šťavami a spiritmi práve tak ako my. Ako sme mohli bez neho vôbec fungovať?

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Weber Lumin – grilovanie na úrovni nebolo nikdy jednoduchšie
Je to bezstarostné grilovanie, pri ktorom nemusíte rozdúchavať horúcu pahrebu, alebo odkrúcať...
Read More

Pridaj komentár