Ochutnajte s nami biovína z radu Reya Organica

Panenská pôda ktorá po stáročia unikala znečisteniu priemyselnej výroby a vášeň pre vinohradníctvo a vinárstvo, v ktorom niet priestoru pre génové inžinierstvo, umelé hnojivá a čoraz zložitejšiu chémiu. Ak má víno prívlastok BIO, okamžite je jasné o čom je reč.

Ide o návrat k prírode a prirodzenosti v každom detaile. Ak najbližšie zamierite na nákupy a uvidíte v polici nový rad vín s označením Reya Organica, mali by ste spozornieť. Využite príležitosť, pri ktorej sa môžete zoznámiť s biovínami, ktoré pochádzajú z nášho kraja. Sú výsledkom intenzívnej spolupráce spoločnosti Corner & Co. a vinárstvom Domin & Kušický.

Štvoricu z nich Tramín Červený, Sauvignon, Rulandské modré a Cebernet Savignon z ročníka 2018 ochutnávame v pohodlí nášho klubu. Čím dokážu zaujať a čo od nich môžete očakávať?

Vyvrcholenie vášne

Nie je v tom žiadna náhoda, že rodinné vinárstvo Domin & Kušický sa od svojich počiatkov vydalo na cestičku ekologického vinárstva. Ing. Ján Domin zúročil svoje celoživotné zbieranie zručností a skúseností z oboru vinohradníctva, vinárstva a ekológie, aby svoju prácu zavŕšil v rodinnom kruhu.

Vinárstvo umiestnené do regiónu Veľkého Krtíša vznikalo postupnou výsadbou niekoľkých lánov vinohradov na vulkanickej zemi v klíme, ktorá sa až príliš podobá na tú burgundskú. Tomu prispôsobili výber odrôd hrozna, starostlivosť oň, ale i spracovanie.

Nájdete tu Burgunské biele, šedé a modré, Chardonnay, Tramín červený, Savignon, Rizling Vlašský, Cabernet Savignon, Merlott a Hron vo vzdušnom spone na nízkom vedení. Všetko vyladené tak, aby bol pohodlný prístup ku krom pri ručnom strihu a zbere úrody, ale aj pre ľahké, strojové mulčovanie buriny v medziriadkoch.

Tak ako kedysi

Rez pri ktorom na koreň viniča nepripadne viac ako 2 kilogramy zrelého hrozna, ošetrovanie obmedzenou dávkou kontaktných sírnych a meďnatých prípravkov a prevaha ručnej práce nad mechanizáciou sú základom vinohradníckych praktík. Iba tak sa v príjemnej klíme urodia strapce hrozna, ktoré možno nazvať prírodným.

Podobné je to s vinárskym fortieľom. Odkaľované mušty podstupujú riadené kvasenie autochtónnymi kvasinkami s minimálnym sírením produktov a medziproduktov. S cieľom dosiahnuť odrodový charakter vín, z ktorých možno vyčítať prejavy prostredia a sezóny, v ktorej sa vinárstve zrodili.

To všetko s pomyslením na udržateľné hospodárenie a tých, ktorí žiadajú od vinárov i čosi naviac. Pôžitok z vína, ktoré nikdy neprišlo do kontaktu so živočíšnymi surovinami, alebo výrazné potlačenie histamínov. Ako chutia vína z ich produkcie? Ochutnávajte s nami.

Tramín Červený BIO 2018, výber z hrozna

Sýta, žltozelená farba a jagavé odlesky lúčov slnka vždy, keď sa pozriete na hladinu. Toto vínko vás privíta intenzívnou, plnou vôňou v ktorej sa miešajú ovocné tóny s pikantným, korenistým charakterom.

V aróme je pokojná harmónia bez hravosti a iskrenia, ovocné tóny akoby sa vo svojej zaoblenej mäkkosti snažili ukryť za oponu zeleného čaju.

Chuť je ľahká a svieža s typickým prechodom od ovocia k aromatickým koreninám. Nájdete tu letné zelené jablká a svetlé bobuľové ovocie, ale aj sviežu kyselinku šťavnatého, dozrievajúceho ovocia.

Pridajte k tomu postupné odznievanie s minerálnym záverom na jazyku a tušíte čo vás čaká. Príjemné, pôžitkárske vychutnávanie, ktoré sa naplno rozvinie i v tandeme s ľahkým jedlom.

Savignon BIO 2018, výber z hrozna

Svetlé, slamovožlté tóny s iskrivými zelenkavými odleskami neprezradia, aké víno sa ukrýva v čaši pred vami. Stačí však, aby ste k nemu privoňali a okamžite vás uchváti prenikavou vôňou zrelých egrešov, pikantnej bazy a zeleninovým charakterom mladého hrášku a bielenej špargle.

Dajte mu chvíľu času na vydýchnutie a k tomuto atraktívnemu koncertu sa pridá aj jemný náznak púčkov čiernych ríbezlí.

Pri prvom dúšku máte pocit, akoby sa aróma zhmotnila v osviežujúcej a oveľa intenzívnejšej podobe na jazyku. Postupne prechádza od špičky jazyka až ku koreňu, kde sa postupne formuje hrejivosť a príjemná citrusová sviežosť.

Aromatická limeta i nahorklý grep formujú črty doznievania, ktoré vás vábi vždy k novému a novému dúšku pre pokračovanie. S novým intenzívnym nástupom a príjemným záverom.

Rulandské modré BIO 2018, výber z hrozna

Tmavá, rubínová farba odhalí svoj pôvab vo chvíli, keď cez ňu preniknú lúče slnka. Vínko na pohľad tmavé sa rozžiari v celej svojej kráse.

Vo vôni je šťavnatá zrelá slivka, višňa a zemitá vôňa čokolády. Povzbudivá aróma prekypuje sviežosťou, ktorá sa ešte nestihla pri zrení uhladiť a utlmiť.

Chuť má priamočiary nástup, ktorá cez zemitosť a mäkké taníny rozkvitá v ovocných tónoch. Na jazyku zacítite tmavú horkú čokoládu a červené ovocie v príjemnej, pokojnej harmónii.

Chuť nie príliš hlboká sa rozvíja do šírky, aby pomaly doznievala v korenistom ihlení prechádzajúcim do miernej hrejivosti. Ak hľadáte príjemné pôžitkárske chvíle vychutnávania, určite by ste ho nemali prehliadnuť.

Cabernet Sauvignon BIO 2018, výber z hrozna

Tmavá, višňová farba cez ktorú prejdú len najmocnejšie lúče slnka je v príjemnom kontraste so sviežou, ovocnou arómou tohto vína. Dozrievajúca višňa, korenistá baza, voňavá čierna ríbezľa – to všetko sa mieša s akýmsi citrusovým podtónom, ktorý dotvára harmóniu palety vôní.

Chuť je intenzívna, hlboká, živá, takmer šťavnatá z ktorej okamžite štartujú hladké taníny, aby po ich boku vykvitli korenisté tóny a chuť kôstok čerešní a višní. Postupne na jazyku slabne k jemnosti, aby vyčarila jemný záver kyseliniek a nezrelého ovocia.

Je to vínko, ktoré vás priam pobáda k tomu, aby ste ho pozorne preskúmali do každého detailu. S dlhou dochuťou máte neustále pocit, že vám čosi nepoznané uniká. Káva, jemná botanická nahorklosť či jadro kôstkovín? Ochutnajte a rozhodnete sa sami.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Recept na najlepšie utopence sa začína písať v mäsovýrobe
Je to kult, ktorého história zostane naveky tajomstvom. Nech však ktokoľvek skúsil...
Read More

Pridaj komentár