Gin Lúčky – keď chuť slovenských lúk kvitne na jazyku

Je veľkou odvahou, ak sa v krajine borovičky zameria niektorá z páleníc na gin. Svojou receptúrou musí zaujať tak mocne, aby ulahodil všetkým čo milujú živicové tóny borievky. Kým fanúšikovia borovičky ocenia čistú a zvučnú chuť jalovca, milovníci ginu si v chuti potrpia na komplexnosť.

V pálenici vo Vtáčom Údolí sa tejto výzve postavili už po druhýkrát. Pred rokmi upútali pozornosť svojim prémiovým Gin Ginom v modrých, lekárnických fľašiach s pompéznou vinetou. Tento rok pripravili novú oslavu. Remeselný gin Lúčky je poctou darom prírody, ktorá by bez rázovitých podhorských lúk nedosiahla nespútanú pestrosť.

Zaujme na prvý pohľad

Je iba malá šanca, že na bare alebo vo výlohe špecializovanej predajne prehliadnete štíhlu, vysokú fľašu s dreveným uzáverom a ikonickou grafikou. Zajac miznúci v klobúku kúzelníka pred loviacou líškou otvára výhľad lúčnej scenérie na okraji lesa, rozprestierajúcej sa pod horskými masívmi.

Možno si spomeniete na svoje prechádzky poza humná. Možno vám zastaví oko na nápise Lúčky, ktorý pripomenie kúpeľné mestečko s vodopádom na námestí. Isté však je, hovoríme o gine, z ktorého dýcha lokálny charakter. A práve o to jeho tvorcom pri ladení receptúry šlo.

Pätnásť botanických prísad inšpirovaných slovenským krajom formuje prejav, ktorý by ste si mali zapamätať na prvé ochutnanie. Práve tak ako pri iných remeselných ginoch, i tu platí že lokálne suroviny a výroba v maloobjemových sériách sú na mieste.

Pestrosť bylín

Ak ste si v duchu zaspomínali na chýrny Gin Gin s jeho ovocnými črtami aromatického dulového destilátu, gin Lúčky nesie úplne odlišný rukopis. Svoju komplexnú bylinnú chuť vypletá na platforme ginovej uniformity a miernosti bylín. Najjemnejší obilný lieh poskytol priestor botanickým prísadám, aby pri macerovaní vytvorili príjemný chuťový profil s množstvom chuťových a aromatických odtienkov.

Máte pocit, že je tak priamočiary, že ho pochopíte na prvé ochutnanie. Vo vôni sa mieša fenolický éter borievok s aromatickými šupkami citrusov, v chuti vykvitá hrejivá hra lúčnych kvetov, ktorá sa v odznievaní triešti na drobné fragmenty chuťových nuáns. Je to ten typ ginu, ktorý navodí v ústach príjemný pocit s hrejivým doznievaním, pri ktorom túžite po ďalšom bádaní a spoznávaní.

Pri izbovej teplote je pestrejší ako na kocke ľadu, v miešaných nápojoch sa dokáže hravo prebiť do popredia, aby upozornil na svoju jedinečnosť. A predsa postupom času zisťujete, že sa v ňom ukrýva čoraz viac utajených vôní a chuťových odtienkov.

Nevyslovené hádanky

Chvíľku vám potrvá, kým v aróme objavíte bazový kvet a opojnú vôňu zrejúceho sena. Keď sa vám však podarí na jazyku zachytiť mäkkú horkosť púpavy v jej lahodnej zaoblenosti, razom akoby sa kaleidoskop neznámych chutí začal víriť v harmónii.

I napriek tomu, že ide o gin suchý, je tu čosi medových tónov lúčnych kvetov. Pod chvíľou zacítite jemný náznak espressa, inokedy zasa sladkosť šťavnatých, letných jabĺk. Vždy cez závoj bylinného čaju, ktorí rozvíri ovocné tóny citrusov.

Je nevyslovenou hádankou, ktorých pätnásť darov prírody použili v pálenici, aby stvorili tento jemný spirit iskriaci plejádou chutí. Môžete len hľadať stopy, ktoré za sebou zanechali a to vo vôni a chuti, ktoré hravo zamestnávajú vaše zmysly.

Máme pocit, že Lúčky majú natoľko vyhladený prejav, že harmónia odležaných chutí dokáže na jazyku vyčarovať nové zážitky i s odstupom dní, týždňov a mesiacov. Nikdy nepoviete, že ho poznáte do detailu – akoby ešte stále pracoval, hoci je už nafľaškovaný, v poličke vášho príručného baru.

Počin, ktorý sa mal stať

Sme presvedčení o tom, že gin Lúčky je pôžitkom, ktorý by ste si určite nemali nechať ujsť. Hviezdna zostava starostlivo dávkovaných bylín s vyladeným časom macerácie ho neuviedla ani na cestu bylinných likérov, ani cestičkou horských čajov.

Práve naopak – rozvinula základný charakter ginovej uniformity k jemnosti, ktorá priam prekvitá jemnými, bylinnými tónmi. Tie získali podobu iskrivých fragmentov, ktoré v uhladenej forme vždy zaujmú niektorý z doteraz spiacich jemnocitov jazyku a nosa.

Štvorlístok na vinete a slovko „lucky“, ktoré sa cudzincom vtisne do pozornosti mocnejšie ako nám Lúčky sú šťastným vyvrcholením receptúry. Veríme, že tento klenot sa ešte dlho udrží v ponuke našich barov a špecializovaných predajní. A ak ide o budúcnosť, veríme že sa dočkáme i sezónnych limitiek, aby sa majstrovstvo varenia ginu vo  Vtáčom Údolí naďalej skvele rozvíjalo.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Fiji 2005 a Jamajca 2003 – ako chutia novinky Plantation Vintages?
Rad rumov Plantation Vintages sa už o chvíľu rozrastie o dve novinky, ktoré Alexandre...
Read More

Pridaj komentár