24 days of rum – advent s vôňou rumu

Je to festival rumov zo všetkých kútov sveta, na ktorý si nemusíte chystať letenku. Usadíte sa v pohodlí kresla, otvoríte noblesnú škatuľu a pred vami sa objavia dva tucty fľaštičiek, z ktorých každá ukrýva svoje vlastné tajomstvo.

Je iba na vás, či tomuto zážitku pripíšete slávnostnú atmosféru tohtoročného adventu, alebo sa do ochutnávania pustíte po vzore bádateľského šlabikára s predstihom. V tohtoročnom balíčku 24  days of rum vás čakajú chute a vône, ktoré by ste v minuloročnom vydaní márne hľadali.

Tretí rok po sebe

Keď pred štyrmi rokmi dánska firma 1423.dk po prvýkrát ohlásila dostupnosť svojho rumového kalendára, rozchytal sa takmer okamžite. Súprava rumových vzoriek zaujala nielen preto, že je sondou do sveta rumu naprieč širokou škálou krajín.

Firma si dala záležať na tom, aby sa každý ochutnávkový večer niesol v dôstojnej atmosfére. Každá z 2-centilitrových fľaštičiek dostala svoju vlastnú vinetu, na ktorej nájdete nielen stručný popis, ale aj slušivú grafiku prevzatú z obchodného balenia konkrétneho rumu.

Vždy znova a znova usadáte k pribalenému degustačnému poháriku, ktorý bol zmenšený práve tak, aby aj útla, centilitrová vzorka mala plnú výpovednú hodnotu chuti a vône. A čo s tou druhou polovicou? Buď si ju necháte na neskôr, alebo sa s ňou pri ochutnávaní podelíte do druhého z pribalených pohárikov.

Nie ste v tom sami

Zabudnite na riadené degustácie a charaktery a popisky, ktoré by vás viedli k novým objavom. Vo firme sa spoliehajú na to, že máte dostatok jemnocitu a výrečnosti, vďaka ktorým si vzorky zhodnotíte sami. Kým svoje vlastné poznámky si pri hľadaní favoritov môžete zapisovať do pribalenej karty, nemusí to znamenať, že ste v tom sami.

Fyzická škatuľa 24 days of rum plynule prechádza i do virtuálneho priestoru. Ak si na webe otvoríte účet, akoby sa vaša degustačná súprava rozšírila. Ku každej fľaštičke sa na webe objavia doplnkové informácie o vzorke, ktoré vám čosi prezradia nielen o rumérii z ktorej pochádza, ale aj čosi z jej histórie či konkrétnych vlastnostiach každého z rumov.

K tomu patrí i živá diskusia, kde môžete s ostatnými fanúšikmi rumov riešiť ďalšie z detailov. Vedie sa to tak rok po roku, chvíľami máte pocit akoby šlo tak trochu i o vzdelávací program. Ochutnávajte, študujte, deľte sa o pocity – avšak i tento rok iba v angličtine.

Nové obzory

Ak máte za sebou aspoň to minuloročné rumové dobrodružstvo, viete presne čo vás čaká. Trhanie okienka krok za krokom, vždy nové prekvapenie pri čítaní vinety a silný kontrast medzi charaktermi jednotlivých rumov.

Kým pri niektorých viete okamžite povedať či vám chutili alebo nie, pri iných chvíľu bádate, aby ste odhalili ich  utajené a nepoznané kvality. Každý deň je novým potešením, každé očakávanie môže byť tak trocha napínavé. A práve o tej pestrosti chutí a hľadaní klenotov celý zážitok je.

Obzvlášť v prípade ak sa rozhodnete nikdy si neprečítať zoznam rumov, ktoré sa nachádzajú v tohtoročnej súprave. Možno si vravíte, či tam nebude aj niektorý z vašich favoritov, alebo atraktívnych rumov, ktoré chcete ochutnať už niekoľko rokov. Možno sa vám sen naplní.

Čo nájdete v balení tento rok?

Dva degustačné poháriky s kartami pre poznámky a 24 vzoriek rumov. Páči sa nám, že výrobca nepoľavil na doterajších štandardoch a i tohtoročný balíček prináša prakticky bez zmeny – pribudla iba druhá poznámková karta, ktorá bola v minulom ročníku dostupná iba v jednej kópii.

Prezradiť, ktoré rumy sa nachádzajú v tohtoročnom balení ich podrobným výpisom by nebolo fér pre tých, čo sa radi nechajú prekvapiť. Ak ste však zvedaví, iste sa vám podarí všetko vypátrať na fotografiách. S predstihom však môžeme povedať, že tohtoročné rumové menu stojí za to.

Poslúži i po funuse

I keď poháriky založíte do police a kartu s poznámkami kdesi medzi knižky o destilátoch, stále vám čosi zostane. Sú to dva tucty sklených fľašiek, ktoré po umytí môžete použiť na zbieranie vzoriek u priateľov, v baroch ba i na rumových festivaloch.

Každá z nich má číselné značenie na viečku i na vinete, takže na sprievodný papierik si vždy môžete zapísať čo ste naliali dnu. Škoda že výrobca nepoužil namiesto akrylového lepidla škrobové. V horúcej vode by vinety odpadli bez toho, aby za sebou zanechali lepkavú stopu, ktorú treba vymyť liehom.

Ak budete hľadať fľaštičky na vzorky, s každoročným adventným rumovým balíčkom ich dostanete v plnej sviežosti znova a znova.

Degustačný balíček 24 Days of rum (79,90) poteší každého milovníka rumov, ktorý má pred sebou ešte dlhú cestu objavovania. Páči sa nám ako tohtoročný výber rumov, tak pomyslenie na to, že firma  1423.dk by sa jedného dňa mohla rozhodnúť pripraviť podobný projekt aj pre sortiment whisky, ktorému sa venuje. Potrebné skúsenosti už majú. Ak máte vo svojom okolí fanúšika prémiových spiritov, určite ho touto súpravou potešíte.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Dos Maderas 5+5 – ochutnajte pôžitok rumového dozrievania
Je to zážitok, pri ktorom máte pocit akoby ste prenikali do tajomstiev...
Read More

Pridaj komentár