Na pohľad je to jednoduchá vec. Priblížite nos k ústiu pohárika, nasajete do seba vonný éter a pátrate po vôňach, ktoré rozihrali vaše zmysly. Robíte to znova a znova, až kým neodhalíte i tú najjemnejšiu z nich.

Ak príde na degustácie, s odhaľovaním vôní a aróm je to zložitejšie, akoby sa zdalo. Niekomu chýbajú vlohy, iní potrebujú cibriť svoju techniku a získať cvik. Ak sa budete držať našich rád, pôjde vám to rýchlejšie ako pri hľadaní cestičky do neznáma.

1. Objavujte vône okolia

Dokážete si spomenúť ako vonia strapec hrozna zohriaty poludňajším slnkom, raňajkový croissant na čerstvom reze, alebo hovädzí steak pripravený na drevenom uhlí? Snažte sa zamestnať svoj nos pri každej porcii jedla a nápojov – hoci by sa vám zdalo že sú tými najobyčajnejšími.

Neustálym cvičením jemnocit svojho čuchu nezdokonalíte. Svoje gény neoklamete. Naučíte sa ho však vnímať a slovami popísať čoraz širšiu paletu vôní, ktoré budete neskôr hľadať vo vínach, likéroch, elixíroch a prémiových spiritoch. Budete prekvapení, aký zaujímavý môže tréning byť.

Ide hlavne o pamäť, aby ste objavenú vôňu vždy vedeli k niečomu prirovnať. Čím presnejší budete, tým viac sa zhodnete svojimi postrehmi s ostatnými. Nič na tom, že vy cítite kôrku slivkového koláča s mrveničkou tam, kde iní vnímajú sušené slivky. V princípe hovoríte o tom istom.

2. Vždy trochu pootvorte ústa

Pre vedcov je stále tak trocha záhadou, akým spôsobom vnímame vône. Isté však je, že ak pri ovoniavaní hoci len o trošku pootvoríte ústa, razom máte pocit akoby ste ich zacítili mocnejšie. Stávajú sa hlbšími, zreteľnejšími a lepšie spoznateľnými.

To pomáha najmä pri hľadaní jemných odtienkov a nuáns, ktoré unikajú pozornosti cez éter liehového oparu. Môžete ovoniavať znova a znova – raz so zavretými ústami a potom s pootvorenými. Okamžite pocítite rozdiel.

Možno to v spoločnosti môže vyzerať trochu komicky. Čím viac pootvorených úst však vo svojom okolí postrehnete, tým viac skúsených degustátorov nájdete. Pokúste sa aj o rôzne hĺbky nádychu pri ovoniavaní. Pri plytkejšom odhalíte iné odtienky ako pri hlbokom.

3. Spirit servírujte pri izbovej teplote

Iste už viete, že degustačný pohárik v tvare tulipánu sústredí vône pri zužujúcom sa ústí, aby ste ich zachytili v plnej sile. Napadlo vám však niekedy rozmýšľať i nad tým, prečo do pohárika nepatria kocky ľadu? Znížili by teplotu spiritu a utlmili odparovanie prchavých vôní.

Držte sa izbovej teploty a všetko bude dokonalé. Vždy, keď sa prstami alebo dlaňou dotknete tenkej steny pohára, spirit alebo víno zahrejete a vôňa bude ešte mocnejšia. Pri alkohole, ktorý dozrieval v drevených sudoch vždy pomôže, ak do vzorky kvapnete trošku vody.

Tá uvoľní doposiaľ na lieh naviazané arómy, aby ste ich mohli lepšie zachytiť nosom. Funguje to pri whisky, koňaku i rume. Prejaví sa to pri nejednom gine i bylinkovom likéri. Ak pri tom spozorujete mierny zákal, všetko je v úplnom poriadku.

4. Dovoľte mu premiešať sa so vzduchom

Čerstvo naliaty pohárik prezradí iba prvé dojmy z vône. Odležaná vzorka premiešaná so vzduchom však vyjaví už svoju podstatu. Miešanie obsahu pohárika nie je kratochvíľou, pri ktorej sa snažíte pozorovať farebné odlesky a stopy, ktoré za sebou zanechá spirit na stenách.

Keď sa vzduch zmieša s uvoľnenými vôňami, vytlačí tie prchavejšie a pozdvihne ťažšie. Je to akoby ste po vrstvách odkrývali rôzne frakcie výparov, pri ktorých sa objaví vždy čosi nové, doposiaľ nepovšimnuté.

Nos ľahšie rozozná menej výrazné vône v skromnejšom kokteile ako v explózii prchavých zábleskov. Obzvlášť ak ide o vône harmonické, ktoré sa pri dozrievaní spiritov natoľko prepojili, že máte pocit akoby šlo o jedinú, komplexnú arómu.

5. Preháňajte pary z úst nosom

Milovníkom cigár a dobrého koňaku netreba predstavovať techniku, pri ktorej pary a dym z úst vytláčajú cez hrdlo do nosa, aby si ich vychutnali do posledného detailu. Ohriate, zvlhčené a premiešané so vzduchom sú jemnejšie a zreteľnejšie.

Platí to aj pri každej degustácii a pôžitkárskom popíjaní, pri ktorých chcete precítiť maximálny zážitok. Kým pri vzorke vína sotva zažijete čosi nové, pri spiritoch s odležanou a komplexnou chuťou vás čaká mimoriadny zážitok.

Preháňajte výpary nosom a porovnávajte ich s tými, ktoré do neho vniknú len pri ovoniavaní. Rozdiel je priepastný a často pomôže odhaliť drobnosti, ktoré vám unikali. Už viete pomenovať druh ovocia alebo orechov, pre ktoré ste nenašli bližšie meno?

6. Prázdny pohár odložte na neskôr

Príjemným prekvapením je aj návrat k prázdnemu poháriku po hodine, dvoch či na druhý deň. Kým najprchavejšie arómy sa už nadobro vytratili v povetrí, tie najťažšie zložky sú ešte tam. Sú to práve tie najsýtejšie vône ovocia, karamelu, drevitej vanilky či marcipánu, ktoré môžete nerušene spoznávať.

Často je takmer nemožné uhádnuť, čo bolo v poháriku pred niekoľkými hodinami naliate. A predsa v jeho vôni nie je nič, čo by tam nebolo od úplného začiatku. Bolo to len prekryté kokteilom ďalších aróm, ktoré mohli skresliť vaše vnímanie, alebo utlmiť jemnocit nosa.

Na príjemné prekvapenia narazíte aj pri bylinných likéroch. Akoby sa v nich vždy objavilo čosi nové a svieže.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Fenix E30R – maják svetla do každej tmy
Je to už takmer podvedomý reflex, nad ktorým ani nerozmýšľate. Keď sa...
Read More

Pridaj komentár