Keď v roku 1930 odchádzal španiel Julián Barceló do Dominikánskej Republiky, mal iba skromné plány pre obchodovanie s rumom. Netušil, že počas života sa mu podarí vybudovať rodinné impérium, ktoré prenikne na svetové trhy.
Dnes ide o kolos, ktorý na špičke sezóny opúšťa denne viac ako 70 tisíc fliaš rumu. Tie putujú do barov a predajní nielen naprieč krajinou, ale aj na všetky kontinenty. Hoci sa obchodu a výrobe venuje už tretia generácia potomkov, Julián Barceló stále prizerá na to, aby pri miešaní zrejúcich rumov vystihli typický, krajový charakter.
Z trstinovej šťavy
Sopečná pôda s množstvom minerálov je mimoriadne úrodná pre pestovanie cukrovej trstiny v Dominikánskej Republike. Cukor, ktorý sa z nej vyrába na vývoz je pilierom miestnej ekonomiky. Rumy Barceló Imperial sa však nevyrábajú z melasy, ktorá je okrajovým produktom tejto výroby.
Od počiatku je vstupnou surovinou čerstvo vylisovaná šťava, ktorá následne prechádza fermentáciou divokými kvasinkami. Po vypálení v kotloch nasleduje zrenie vo vypálených dubových sudoch z amerického borubonu a whiskey, aby číry, aromatický destilát dosiahol premenu na rum.
V horúcej klíme prebieha zrenie mimoriadne rýchlo. Z každého naplneného súdku sa v skladoch za jediný rok odparí až 8 percent jeho obsahu.
Aby sa hotový rum mohol dostať v krajine do predaja, musí mať za sebou aspoň dva roky zrenia. Po miešaní a riedení sa fľaškuje na 37,5-percentnú stupňovitosť.
Farmársky kraj
Ešte pred desiatimi rokmi by ste na trstinových plantážach márne hľadali kombajny. Ručný zber a kolobeh surovín patrí k miestnemu koloritu. Kým výlisky trstiny slúžia ako palivo v pálenici, výpalky a odpadové produkty zasa putujú na polia, aby do pôdy vrátili živiny.
Po boku tabakových plantáží pre výrobu svetoznámych dominikánskych cigár so smotanovým dymom a ryžových polí nájdete takmer všade iba cukrovú trstinu. Tá spolu s výrobným postupom dáva miestnym rumom typický sladkastý charakter, ktorý prekrýva ich horkasté, korenisté jadro.
Odkaz minulosti
Ak by ste zašli na výlet a nahliadli do areálu podniku, našli by ste tam i expozíciu historického vybavenia, ktoré stálo pri zrode prvých várok rumu. Od medeného kotla, cez hlinené fermentačné nádoby až po skromné laboratórium pre analýzu produktov. Všetky s puncom doby, keď európske know-how hľadalo súzvuk s dominikánskymi tradíciami.
Dnešná výroba je síce moderná, v princípe sa však nezmenila. Cieľom značky Barceló je zachovať dominikánsky rum v jeho klasickej miestnej podobe, v konkurencii miestnych značiek Brugal a Bermudez.
Aký pôžitok vás čaká, ak sa usadíte k niektorej z ikonických fliaš rumov Barceló Imperial alebo Barceló Imperial Onyx? Usadáme k nim na bare nášho klubu, aby sme vám prezradili viac.
Barceló Imperial
Ikonický dizajn skla, číslované fľaše, značenie šarží a punc autenticity sú prvým, čo zažijete pri zoznamovaní sa s týmto zlatým rumom. Ide o vlajkovú loď v sortimente Barceló, na ktorej firma buduje svoju povesť.
Vo fľaši nájdete starostlivo vyladenú zmes výberových rumov, ktoré zreli v pálených sudoch z bieleho amerického dubu po dobu 7, 8 až 10 rokov. Vždy v závislosti od vlastností konkrétnych sudov, sezóny a zrenia, aby bola výsledná zmes čo najpodobnejšia prechádzajúcej sérii.
Jeho vôňa je plná a sýta, povetrie sa ňou naplní len čo vytiahnete zátku z fľaše. Len v poháriku ju však zachytíte v kompletnej škále, ktorá sa pomalým tempom rozvíja do šírky. V jeho vôni sa miešajú sladkasté tóny s príjemnou uhladenou zemitosťou, objavuje sa v nej karamel, čokoláda, vanilka a sušené ovocie. Všetko v príjemnej harmónii ktorá naznačuje dlhší čas zrenia.
Chuť má korenisté, horkasté jadro, ktoré je prekryté sladkými, karamelovými tónmi. Na jazyku sa rozvíja drevitosť, useň a hrejivé korenie, postupne však zjemnieva do tónov sušených hrozienok, kandizovaného ovocia a charakteristickej, drevitej vanilky. Pridajte k tomu záver v podobe masla a karamelizovaných orieškov – rýchlo zistíte čo vás čaká.
Ide o rum pomerne ľahký, súčasne však dostatočne výrazný na to, aby ste si ho zapamätali. Má jasný, aromatický charakter ktorý vynikne i pri servírovaní na ľade. Ak máte radi črty mladších, zrejúcich koňakov, určite si ho obľúbite.
Barceló Imperial Onyx
Tento výberový rum sa stavia do pôžitkárskej pozície. Namiešali ho zo starších rumov, ktoré zreli aspoň 10 rokov v intenzívne vypálených sudoch z bieleho dubu po bourbone, kde získali nielen tmavšie zafarbenie, ale aj hlbšiu, intenzívnejšiu chuť.
Dovetok Onyx súvisí so spôsobom filtrácie. Pomaly prekvapkáva cez minerálny filter z drveného ónyxu, ktorý svojim kremičitým charakterom iba jemne zasahuje do jeho chute a charakteru. Výsledkom je opäť miešaný, výberový rum v odtieni tmavého mahagónu, ktorý má potešiť pri slávnostnom vychutnávaní.
Vôňa pri prvom zoznamovaní pripomína skôr americkú tennessee whiskey filtrovanú cez drevené uhlie z cukrového javora ako tropický, aromatický rum z Karibiku. Stačí však aby ste ho v pohári prevzdušnili, pridali kvapku vody a máte pred sebou celú jeho paletu.
Je tu hrianka z bieleho pečiva, pálený cukrový karamel a zemité kávové espresso. Postupne sa medzi nimi objavuje vôňa pralinkových višní, vanilka a zmes kandizovaného ovocia. Všetko v intenzívnom prepojení, ktoré navonok pôsobí skutočne príťažlivo.
Chuť je intenzívna a prechádza do dlhotrvajúceho sladkastého dozvuku, ktorý vás zahreje v hrdle bez ohľadu na to, či ochutnávate rum pri izbovej teplote, alebo ste ho schladili kockami ľadu.
Z mäkkej, tanínovej drevitosti vychádza chuť sušených sultánok, kávy, tmavej čokolády, mliečneho karamelu a čerstvého tropického ovocia. V komplexnej harmónii nájdete i čosi pikantné, korenisté, s črtami muškátového orieška a vanilky.
Ide o rum s mimoriadnou plnosťou, ktorý zamestnáva vaše zmysly i niekoľko minút po tom, čo ste z pohárika dopili poslednú kvapku. Bohatosťou chutí poteší náročnejších milovníkov rumu, kým sladkastými tónmi privábi tých, čo milujú sladšie rumy s črtami Barbadosu.
Ak stojíte pred dilemou, po ktorom z tejto dvojice máte pri najbližšej príležitosti siahnuť, určite vám ich odporúčame oba. V dobre zladenej sérii, pri ktorej neurobíte neuvážený krok do neznáma.