Dos Maderas 5+5 – ochutnajte pôžitok rumového dozrievania

Je to zážitok, pri ktorom máte pocit akoby ste prenikali do tajomstiev zrenia rumov. Otvoríte slávnostnú kazetu, nastrojíte k nej degustačné poháriky a keď si so záujmom prečítate zápisky z priloženej brožúry, púšťate sa do ochutnávania.

Nie je zvykom, aby sa vinárski majstri púšťali do zrenia karibských rumov. Aké to je, ak sa k takejto výzve postaví rodinná firma Williams & Humbert z andalúzskeho regiónu Jerez so 130-ročnou históriou výroby sherry? Vykračujeme v našom pánskom klube na cestičku zrenia rumu Dos Maderas 5+5.

Všetko na jednom mieste

Nemusíte cestovať do Španielska a nemusíte si ani baliť kufre na expedíciu. Stačí ak sa pohodlne usadíte ku stolu, rozbalíte škatuľu a na notebooku si pozriete niektoré z návštevných videí areálu Bodegas Williams & Humbert.

Razom séria fľaštičiek a tónované obrázky v brožúrke nadobudnú osobný charakter. Máte pred sebou horúcu klímu regiónu s jej piesčitou zemou, gigantické nadzemné sklady plné starých, čiernych sudov so sherry a takmer cítite to vlhké, horúce povetrie naplnené éterom zrejúcich vín a rumu.

Hoci ide o firmu, ktorá má za sebou dlhé desaťročia úspešnej existencie, rumu sa venuje len od roku 2009. Za tento krátky čas si stihla získať fanúšikov na celom kontinente a to vďaka chuti, ktorú zrejúcemu rumu prepožičiavajú staré, vekmi presiaknuté sudy používané pre zrenie sherry.

Rum z Karibiku

Aj keď sa príbeh rumu začína na plantážach cukrovej trstiny, z veľkej miery zostáva utajený. Nik vám neprezradí akým spôsobom sa pripravuje zápara, ako sa destiluje a kde zrie v tropickej klíme Karibiku. Obchodníci si vyberajú 5-ročné rumy z Barbadosu a Guayany, aby z nich pripravili zmes očakávanej chuti pre ďalšie zrenie.

Kým za tým z Guayany stojí pálenica Demerara Distillers, rum z Barbadosu nesie rukopis rumérie Foursquare. Ak sa v tejto chvíli pustíte do hodnotenia pribalenej vzorky, spoznáte rumovú zmes v jej úplnej nahote. Nariedenú na 40-percentnú stupňovitosť, aby rozvinula svoju chuť a vôňu.

Je to rum odležaný, zlatožltej farby, s jemnou ovocnou arómou, ktorého chuť sa pomaly rozvíja na sladkastom pozadí. Z príjemnej, ľahkej drevitosti vystupujú citrusy, ovocný karamel a trochu vanilky, tak ako ju poznáte v rumoch ktoré dozrievali v sudoch z bieleho dubu po bourbone.

Hoci ide o rum harmonický a príjemný na pitie, predsa len mu chýba charakter, ktorý by sa vám naveky vštepil do pamäti. Je až príliš jednoduchý na to, aby ste ho nazvali zaujímavým. A práve v tom sa ukrýva potenciál pre ďalšie zrenie.

Snúbenie s Dos Cortados

Ak si k ďalším riadkom otvoríte fľaštičku sherry Dos Cortados a prelejete ju do degustačného pohárika, určite podľahnete pôvabu vône, ktorou sa naplní povetrie. Plná vôňa tmavého cukru a melasy, doplnená karamelom a ovocnými tónmi pôsobí mimoriadne vyzývavo. Akoby ste cítili tých 20 rokov zrenia v dubových sudoch, ktoré má toto suché sherry za sebou.

Chuť je v úplnom kontraste s arómou. Uvíta vás intenzívnou ovocnou kyselinkou so sviežim charakterom, za ktorou sa postupne nesú ovocné, karamelové a tanínové tóny. So suchým sherry tohto typu sa iba zriedkavo stretnete v našich predajniach.

Všetka tá vôňa chuť neprechádza iba do sherry samotného, ale zanecháva za sebou aj dlhoročnú stopu v 600-litrových dubových sudoch, v ktorých toto víno dozrievalo po dobu dvoch desaťročí. Práve do nich putuje pripravený rum z Karibiku, aby v systéme solera dozrieval po dobu troch rokov.

Sudy sú nad sebou navrstvené v štyroch poschodiach, kde sa vždy v pravý čas po časti prečerpávajú smerom nadol. Kým zo spodného poschodia sa odoberie rum po troch rokoch zrenia, do najvyššieho poschodia sa naleje rum nový. Tak sa stáva, že pri každom prečerpávaní sa zmiešajú rôzne stupne zrelosti a odležania, aby rum získal tak dobrú chuť, ako sherry pripravované rovnakým spôsobom po celé stáročia.

Výsledok trojročného zrenia je pripravený vo fľaštičke Dos Maderas 5+3 a čaká na ochutnávku. Už po naliatí do pohárika vidíte, že zmenil ako farebný odtieň, tak i svoju konzistenciu. V tejto chvíli 8-ročný rum výrazne ožil sviežosťou a svojou pikantnosťou. Vo vôni je intenzívna vanilka a aróma drevitého dozrievania. Ovocný charakter sa rozpína v nepopísateľnom mixe šťavnatých nuáns. Ak a vrátite ku chuti Dos Cortados, jasne tam vidíte zhodu.

Oveľa intenzívnejšie to však pocítite na chuti. Rum pri zrení v solere získal príjemnú korenistú pikantnosť, ktorá sa rozbieha do chutí sušeného ovocia, olejnatých orechov a ušľachtilej drevitosti, ktorá mu dáva jasne čitateľný charakter. Už v tejto podobe je dostupný na trhu, pre pôžitkárske posedenia v 37,5-percentnej stupňovitosti. Ide o základný rum v sortimente vinárstva.

Akcent získa zo sherry Don Guido

Tento rum však podstupuje ďalšie dva roky zrenia systémom solery. Tentokrát ide o sudy, v ktorých posledných 20 rokov dozrievalo sherry Don Guido, ktoré sa pripravuje z hrozna odrody Petro Xinénez s vysokou cukornatosťou.

Ide o sherry sladké, sirupovitej konzistencie, z ktorého vyčítate ako prvú chuť karamelizovaných sušených hrozienok, ktorá sa následne rozbieha do sveta chlebových hrianok, cukrového karamelu a melasy až k vyzretému, kandizovanému ovociu z ktorého rozoznáte datle, figy a tropické plody priam nabudené prírodným cukrom. Vždy s iskierkou sviežej kyslosti, ktorá vám dovolí toto sladké sústo prehltnúť bez pocitu smädu.

Určite si dajte za touto vzorkou dlhšiu pauzu s kúskom pečiva a pohárom čistej vody. Len tak sa budete môcť pustiť do finálnej ochutnávky rumu, ktorý má v tejto chvíli za sebou 10 rokov zrenia – 5 v menších súdkoch po bourbone v Karibiku, 3 vo veľkých sudoch po suchom sherry Dos Cortados a 2 v rovnako vyzerajúcich sudoch po sladkom sherry Don Guido.

Ako chutí Dos Maderas 5+5?

Po štyroch útlych fľaštičkách s kompaktnými 2.2-centilitrovými vzorkami pre bádanie vás čaká záverečná ochutnávka z fľaše, ktorá vám bude robiť radosť v nadchádzajúcich dňoch a týždňoch. Ide o finálnu podobu rumu Dos Maderas 5+5 o ktorom je po celú dobu reč.

Už na prvý pohľad rum po ďalšej fáze zrenia výrazne stmavol a získal aj hutnejšiu, sýtejšiu konzistenciu. Vidíte ako na stenách pohára kreslí línie, z ktorých sa pomaly spúšťajú kvapôčky spiritu späť na hladinu.

Jeho vôňa je plná, intenzívna s mocnými tónmi hrozienok, fíg, sušenej slivky a vanilky. Čím viac budete pátrať po ďalších nuansách, postupne sa vám objaví aróma dubového dreva, mliečny karamel, ale aj jemný náznak zadymenia.

Chuť plynule nadväzuje na doterajšie pocity a príjemne prekvapí vybalansovaním sladkosti a horkastých, takmer kávových čŕt zo zrenia v dreve. V chuti dominujú ovocné črty v podobe sušených hrozienok, sliviek, fíg a datlí, spoza ktorých sa vynárajú typické črty suchších rumov z Barbadosu. Hoci ide o rum ktorý radíme k sladším, vždy je k nemu dôvod vracať sa i tým, ktorí milujú rumy so suchým charakterom.

Ten akcent, ktorý v ňom pri zrení vpísali dva druhy výberového sherry je natoľko atraktívny, že ho chcete mať na jazyku znova a znova. Možno vás neprekvapí, že v halách tohto vinárstva by ste našli aj súdky iných výrobcov whisky a rumu, ktorí si na zákazku nechali dostarovať svoje vlastné spirity práve vo vinárstve Williams & Humbert, pre čoraz viac populárny sherry cask.

Dos Maderas 5+5 (31,90€) je rum, ktorého podstatu vďaka degustačnej kazete pochopíte do detailu. Nielen vďaka tomu, že si pozriete kde na starom kontinente dozrieva. Ale aj preto že ho budete ochutnávať v rôznych štádiách zrenia po boku dvoch druhov sherry, ktorých sudy mu prepožičali ten úžasný, nezabudnuteľný ráz.

0
Milan Gigel
Napísal
Viac od autora Milan Gigel

Plynový gril Klarstein Parforce Duo – na terasu aj na cesty

Spontánne grilovačky patria k tým najlepším. Pootočíte ventilom grilu a kliknete na...
Čítajte viac...

Pridaj komentár