Vassa Zero Spirit – namiešajte si kokteily bez alkoholu

Je to len všedné posedenie v bare, pri dobrej cigare a v družnej debate. Hoci na pult prichádza jeden kokteil za druhým, čosi je predsa len iné. Myseľ zostáva v plnom sústredení a aj zmysly sú v nevídanom strehu. Čosi je inak.

Počuli ste už niekedy o destilátoch Vassa Zero Spirit s charakterom vodky, ginu a rumu, ktoré neobsahujú alkohol? V našom pánskom klube sa stali výzvou pri príprave drinkov, ktorým sa môžete oddať i vtedy, ak vás čakajú vážne povinnosti.

Viac ako len esencie

Na začiatku sú len byliny, koreniny, dary záhrad, poľnohospodárske suroviny a pramenistá voda. Keď sa k nim pritrafia utajované receptúry a technológia parnej destilácie, začína sa úžasná premena. Všetky chute a vône sa postupne miešajú a koncentrujú, aby po nariedení vznikol elixír s očakávanou vôňou a chuťou.

Nik z novátorských výrobcov bezalkoholových spiritov vám neprezradí svoje tajomstvá. Ani česká firma Vassa Spirit, ktorá stojí za novinkou s ktorou sa zoznamujeme. Isté však je, že ide o trend, ktorý intenzívne nadväzuje na ponuku bezalkoholových pív, vín a bitterov.

Veľa toho nevyzradia ani popisky na vinete. Z pridaných látok je uvedená len kvapka glycerínu a propylénglykol – nosiče éterických olejov ktoré sa v spiritoch zvyčajne viažu na alkohol a štipka konzervantu, ktorá zaistí aby otvorená fľaša vydržala na bare v plnej kondičke aspoň tri mesiace po otvorení.

Zvyšok je už na šikovnosti barmanov. Žiaden z Vassa Zero destilátov sa nesnaží byť priamou náhradou za pohárik prémiového spiritu. Ak ich však použijete pri príprave miešaných nápojov, výsledky sú ohromujúce.

Vassa Zero Gin

Vo vôni intenzívny citrus, pod ním živičné tóny jalovca a vábivé tóny ďatelinovej šťavy s iskrivým, korenistým záverom. Hoci ide o destilát postavený na bylinách a šupkách citrusových plodov, predsa len sa líši od všetkých ginov, s ktorými sme sa doposiaľ stretli. Chýba mu razantnosť borievky, ktorá je pri gine vždy na poprednom mieste.

Na jazyku dominuje citrus, ktorý prechádza do pikantného, priam zázvorového záveru. Práve takúto pikantnú podobu získali pri destilácii borievky, ktorých olej nevytvoril tradičnú zmes s liehom, ako je tomu zvykom. Páči sa nám, že na jazyku cítite viac ako len ochutenú horskú bystrinu. Destilát je iskrivý, hravý, i keď nie s harmonickou, vyváženou arómou.

Stačí však, aby ste ho zosobášili s chutným, remeselným tonikom a zrazu sa všetko mení. Borievky vykvitnú v atraktívnej živičnej horkosti a citrus vyrobí clonu, na ktorej možno cítiť bylinné nuansy. Je ako konzervatívny, uniformný london dry gin, ktorý vo svojom pohári očakávate. Ak bolo zámerom reprodukovať práve tento štýl ginu, výrobcovi sa to určite podarilo. I napriek tomu, že horkasté tóny sa pre dosiahnutie komplexnosti spoliehajú viac na chinín v toniku, ako na ďalšie byliny.

A ten hrejivý pocit v hrdle s dlhým dojazdom, akoby vás presviedčal o tom, že ste si dali plnohodnotný miešaný drink a nie iba odľahčený variant bez alkoholu. Necítite sa ukrátení o pôžitok.

Na bare sme ochutnali niekoľko kokteilov vrátane tých, ktoré vo svojom inšpiratívnom receptári uvádza výrobca. Veľmi ľahko sa stane, že typický charakter sviežeho koriandra Vassa Zero Ginu začnete vyhľadávať aj v ginoch, kde vám doposiaľ nechýbal.

Vassa Zero Rum

Zlatá farba destilátu a hlboká vôňa jedlých gaštanov na chvíľu zamestná vaše zmysly, kým vo vôni nájdete i čosi naviac. Neustále sa vám hlavou preháňajú spomienky na gaštanové pyré a mliečnu čokoládu, kým kdesi na pozadí nevydolujete i čosi z karamelu a melasy.

V chuti je svieža kyselinka a iskrivá pikantnosť. Postupne sa objavujú fragmenty rumových chutí, ktoré by ste hľadali kdesi na Barbadose. Všetko v nesmelej, plytkej opatrnosti, ktorá sa cez jemné ihlenie korenia preklápa kdesi k tropickému ovociu.

V miešanom nápoji s kolou nastáva premena, pri ktorej sa vôňa a chuť rumu roztiahne do šírky. Naberá na intenzite a tentokrát sa už prepisuje nie cez chuť a vôňu jedlých gaštanov, ale cez tmavú melasu na ktorej vykvitajú citrusové oleje a orientálne korenia koly.

Iskrivé bublinky umocnené korenistým doznievaním vytvárajú ilúziu plnohodnotného miešaného nápoja so skutočným rumom. Chuť má však užší profil, ako je pri rumoch zvykom. Má črty rumov zlatých, avšak chýba jej nádielka vonných esterov a odtienkov, ktoré by ste pri dobrom rume očakávali.

Určite odporúčame experimentovať pri drinkoch s ovocím a smelo pridať o tretinu dávky Vassa Rumu viac ako je zvykom. Veľmi príjemne nás Vassa Zero Rum prekvapil v horúcich teddies a grogoch, kde sa mocnejšie prejaví jeho telo. V zohriatom nápoji, akoby sa objavili aj nuansy drevitosti, ktoré vychádzajú z prirodzeného podtónu horkosti.

Vassa Zero Vodka

Sladké drievko a fenikel v nose, navinulá sladkosť, náznaky ovocia a pikantné iskrenie na jazyku. V tejto vodke by ste márne hľadali éterický opar destilátu, ktorý je pri vodke prvým spoznávacím znamením. Nie je to však ani pramenistá voda, ktorej chýba akýkoľvek prejav.

Použite ju však do miešaného nápoja s ovocnou šťavou a klasickú hru cukrov, kyseliniek a ovocných vôní čosi nadobro rozhádže. Je to iskrivý, pikantný prejav ktorý sa objavuje nielen pri dúškoch chladivého drinku, ale aj v dlhom, hrejivom doznievaní.

Nie je to typický prejav vodky. Skôr ubieha kdesi do segmentu likérov a infúzií. S ľahkým neutrálnym rázom, so skutočným dianím v ústach a na jazyku. Z nudného džúsu alebo softdrinku sa jedinou odmerkou Zero Vodky stáva drink dynamický a energický, s povzbudivým charakterom.

S pikantným zázvorom a iskrivým korením v hĺbke hrdla, ktoré pripomínajú sústo, ktoré vám pred chvíľou skĺzlo do žalúdka.

Vassa Zero Vodka má najiskrivejší charakter spomedzi všetkých troch destilátov a zručnosť prípravy miešaných nápojov sa pri nej prejaví najväčšmi. Ovocné šťavy, džúsy, perlivá sóda – všetky formujú jej chuť a charakter v plnom rozsahu.

Výzva pre barmanov

V destilátoch Vassa sa ukrýva dostatok chuti a charakteru, aby sa stali súčasťou receptúr, v ktorých vyniknú v plnom rozsahu. Vzhľadom na ich cenu si nemyslíme, že by vstúpili do domácich barov.

Skôr sa s nimi budeme stretávať v podnikoch, kde si budete môcť smelo usadnúť ku svojej drinkovej klasike bez toho, aby obmedzila vaše ďalšie plány. Popíjanie bez alkoholu vám môže priniesť pôžitok, pri ktorom si nemusíte nič odopierať.

Pribudne do sortimentu časom aj Vassa Zero Whisky, Vassa Zero Brandy či edícia bitterov, ktorá by čarovanie s chuťami ešte viac rozšírila? Nechajme sa prekvapiť.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
KNIHA: Víno
Jednoduchá svojim názvom a dizajnom, nesmierne obsiahla a široká svojim obsahom. Ak...
Read More

Pridaj komentár