On by Pavelka – Rizling rýnsky v slávnostnom garde

Keď začiatkom minulého roka rodinné vinárstvo Pavelka predstavilo verejnosti svoje veršované ružové cuvée Ona, bola to oslava sladkej, ovocnej koketnosti a sviežosti s iskrivou chuťou drobného ovocia. Dobre premyslený sobáš Cabernetu Sauvignon, Merlotu a Dornfelderu z terroiru Pezinok vyšiel nad očakávania.

Netrvalo dlho a vinárstvo sa uchádza o priazeň s ďalším novým počinom. Je ním asambláž Rizlingu rýnskeho, ktorá nesie príznačné pomenovanie On. Víno s rozhodnou, uvážlivou dušou, ktoré je komornou paralelou umných rozhodnutí skúsených pánov. Je skvelým doplnkom k tomu, čo ste mohli ochutnať vlani.

Special selection

Cylinder pompéznej vznešenosti, skrížené meče, šachové figúry, vreckové hodinky , britva či tŕnistá ruža sú motívmi, ktoré len bystré oko vzhliadne na slušivom, čiernom fraku. Papierový prebal so stuhou je neoddeliteľnou súčasťou radu Special Selection bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre kvetovanú náladu cuvée Ona, alebo decentnosť asambláže On.

Atmosféra prvého kontaktu prechádza aj k fľaši samotnej. Uhladené krivky tmavého skla so zátkou z rovnakého materiálu akoby chceli upozorniť na to, že ide o mok slávnostný, ktorý sa netýči na stole vo všedný deň. Nie, nejde o žiadny obchodnícky trik, ktorý by chcel nazrieť na dno vašej peňaženky. Je to skôr pocta obsahu a pôžitku, ktorý vás čaká pri ochutnávaní.

Ak edíciu Special selection nazveme darčekovou, nebudeme ďaleko od pravdy. Ide o zážitok, ku ktorému sa radi budete vracať znova a znova – moment vychutnávania, objavovania a pohody.

Dospievanie

Je možné skrotiť iskrivú mladosť sviežej limetky, ananásu, broskýň a lipového kvetu, ktoré sú tak typické pre rizlingy z Malokarpatského vinohradníckeho rajónu? U Pavelku to vyskúšali s ročníkom 2019 deväťmesačným dozrievaním v 500-litrových, dubovo-agátových sudoch. S trpezlivým očakávaním výsledku.

Vraj všetci výnimoční muži majú jedno spoločné. Sú trpezliví. Ich odkaz totiž dozrieva postupne, ako dobré víno – píše sa na vinete vína On pod menom Milana Pavelku. Aký je výsledok tejto snahy?

Vo vôni príjemné tóny ovocného skladu, zrelého melónu, sladkej ďateliny, medových plástov a lipy – v dospelom, rozvážnom kontraste k iskrivej mladosti Rizlingu v jeho ročníkovej podobe. V chuti priam komorná harmónia uhladenosti, ktorá sa na mäkkých, drevitých tónoch rozprestiera do šírky šťavnatosti ovocia. Je to mocný zážitok, s intenzívnou dochuťou, ktorá vás vábi k ďalšiemu a ďalšiemu dúšku.

Ak ste ešte nemali príležitosť ochutnať jediný hlt tohto skvelého moku, určite by ste tak mali spraviť. Čím skôr, kým sa zásoby nerozbehnú do všetkých kútov kraja.

0
Milan Gigel
Napísal
Viac od autora Milan Gigel

Namiešajte si kokteily z Karpatského Brandy Originál

Sú chvíle, keď kokteil alebo miešaný nápoj rozpúta mocnejší chuťový zážitok ako...
Čítajte viac...

Pridaj komentár