Najlepší kokosový koláč sa pýši šťavnatosťou

Je to rýchly koláč, ktorý v sebe skrýva intenzívnu chuť mlieka a kokosu, ktoré sa zručne ukrývajú za nevídanou šťavnatosťou. Ochutnáte prvé sústo, naložíte do úst druhé a má vás vo svojej moci. Dnes i nabudúce.

Tajomstvo gâteau moelleux à la noix de coco nespočíva v náročnej príprave či netradičných surovinách. Šikovný úskok s použitím kondenzovaného mlieka zaistí, aby sa šťavnatá vlaha pri pečení neodparila z korpusu.

To najlepšie na začiatok

Do rajnice vlejete 150 gramov sladeného kondenzovaného mlieka, 100 gramov polotučného mlieka a spolu so 65 gramami masla to na miernom ohreve dohromady spojíte. Budete vidieť, ako sa husté mlieko spája s riedkym a maslo mení svoju štruktúru.

Nevarte ich, snažte sa držať teplotu na minime. Vo chvíli, keď všetko odstavíte bokom, postupne sa maslo oddelí a na povrchu vytvorí tenkú, žltú vrstvu. To je signál na to, že je najvyšší čas začať pracovať s vajíčkami.

Jemný sneh

Z troch bielkov vyšľaháte pevný sneh a po pridaní 20 gramov cukru pokračujete v šľahaní, kým sa povrch snehovej peny stane lesklým. Postupne pridáte trojicu žĺtkov a do vyšľahaného krému vylejete mliečnu zmes z rajnice.

Pri stálom miešaní si nerobte hlavu z toho, či metla uberie bielkovému snehu na kyprosti alebo nie. Hlavné je dosiahnuť rovnomernú farbu a konzistenciu. Práve vtedy dnu ručne vmiešate 100 gramov strúhaného kokosu, 55 gramov múky a strúhanú citrónovú kôru.

Niekoľkými jemnými ťahmi všetko zapracujte a predhrejte si rúru na 160 stupňov Celzia.

Formu stačí vymazať iba na dne

Počuli ste už niekedy o tom, že ak chcete aby vám korpus naskočil na objeme, vymazať a vysypať múkou treba iba dno formy? I keď nejde o nevyhnutnosť, môžete tak spraviť aj v tomto prípade. Cesto sa pri pečení na nelepivé strany formy zaručene nenalepí.

Nám s úspechom vychádza do okrúhlej, 20-centimetrovej tortovej formy Tefal Delibake, pri ktorej máme odskúšané, že nikdy na spojoch nepretečie. Pečenie zaberie 40 minút času, ku koncu však buďte pozorní. Všímajte si zafarbenie kôrky – má byť iba jemne zlatistá.

Ako chutí gâteau moelleux à la noix de coco?

Ak ho ponecháte jeho osudu, ohluší vás intenzívnou chuťou mlieka, vôňou kokosu a šťavnatou, osviežujúcou štruktúrou. Stačí, aby ste ho vložili po vychladnutí na dve hodiny do chladničky a celá tá mliečna sviežosť sa znásobí.

V inom garde môžete koláč poliať čokoládou a budete mať pocit, že sa chuťou blíži kokosovej tyčinke v čokoláde. Tá mliečna, krémová chuť vás nadobro opantá.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Rum Malecon Reserva Superior 12YO – pôsobivo suchý
Žiadny iný spirit nemá tak rozsiahlu škálu vôní a chutí ako rum. Už...
Read More

Pridaj komentár