Grilovanie v prírode naberá plný komfort

Je to nový rozmer grilovania, pri ktorom si užívate kulinárske dobrodružstvá s rovnakým komfortom ako doma vo dvore. Priblížite sa autom k víkendovému miestu pre táborenie, potiahnete za sebou na kolieskach ľahučký gril a keď sa nabažíte všetkej tej krásy okolo vás, môžete rozkúriť horáky.

Ak ste ešte nepočuli o grile Traveler od Weberu, mali by ste vedieť že tohtoročnou témou sa stávajú grilovačky za humnami. Na miestach, kde ste iba na návšteve, avšak so zázemím ktoré skvele dopĺňa atmosféru a krásy zvoleného miesta. Rybári a karavanisti o tom vedia svoje.

Žehliaca doska na kolieskach

Na prvý pohľad máte pocit, akoby dizajnéri hľadali inšpiráciu vo svete patentných žehliacich dosiek. Vytiahnete z kufra kompaktný balík s kolieskami a rukoväťou, ktorý vás priam pobáda k tomu, aby ste ho ťahali za sebou.

S veľkými kolieskami, pohodlnou výškou rukoväte a váhou pod hranicou 30 kilogramov je to hračka. Kým na iných pripadne batoh so surovinami, kempovací prístrešok alebo debnička s nápojmi, vy len kráčate vpred a po cestičke valíte svoju poľnú kuchyňu.

Je úžasné sledovať, ako rýchlo gril zostavíte na mieste. S jednou nohou na ráme a uvoľnenou páčkou ho vytiahnete do pracovnej podoby nahor. Rám s nožnicovou konštrukciou sa rozvinie, pevne zaistí a vy máte pred sebou gril vo výške, na akú ste privyknutí vo dvore. S roštom pod vekom, s pracovným stolíkom po boku.

Bez veľkej fľaše

Hoci je od počiatku zrejmé, že Weber Traveler je plynový gril, nemusíte sa obávať toho že niekto na chrbte vynesie do vášho táboriska aj plynovú fľašu. Namiesto tej tradičnej použijete vďaka menším tryskám turistické kartuše so štandardizovaným závitom.

S objemom 450 gramov plynu v každej z nich vás čakajú na jednu náplň približne dva úplné cykly, pri ktorých si doprajete predjedlo, hlavný chod grilovačky a možno aj dezert ak naň budete mať ešte chuť. Nemusíte šetriť palivom len preto, že bez plynu je gril mimo prevádzky. Je navrhnutý tak, aby od vás nežiadal viac ako mu viete dodať.

Páči sa nám, že hoci ide o gril z USA, drží sa európskych štandardov zaužívaných v segmente outdooru. Náhradné kartuše s plynom kúpite v každom obchode s výbavou pre turistov, zálesákov či rybárov. Ba niektorí zruční zálesáci majú aj dobré skúsenosti s opakovaným plnením kartuší v domácich podmienkach.

V plnej výbave

Hoci je tento plynový gril kompromisom objemu a hmotnosti pre bezproblémovú mobilitu, čaká vás oveľa viac ako by ste čakali pri pohľade na jediný horák a plytšie veko. Pod výklopným vekom s tradičným teplomerom nájdete dvojdielny liatinový rošt s keramickým povrchom, ktorému do plochy napočítate 2065 centimetrov štvorcových. Priestor, ktorým hravo obslúžite veselú partičku priateľov.

Na túto plochu vyložíte osem veľkých steakov a prílohovú zeleninu zároveň. Rozviniete naň dva obrovské záviny naplnené ovocím alebo tam rozbalíte dve čerstvé pizze. Ba počítať môžete i s tromi celými kurčatami, ak ich otvoríte naplocho rezom cez chrbtovú líniu.

Každé grilovanie je priame, pretože horáky pod roštom ovládate jediným ventilom. S piezoelektrickým zapaľovaním, s rovnomerným výkonom na celej ploche. Možno vás zo začiatku zamrzí, že pod vekom chýba tradičná drôtená polička pre teplovzdušné dopekanie mäsa v jeho plnej šťavnatosti.

V teréne však vezmete čo je a budete radi, ak ho budete môcť nechať oddýchnuť v alobale na bočnom stolíku. Mieste, ktoré je najcennejším priestorom pre prácu so surovinami tam, kde je okolo vás iba prašná zem.

Pribaľte si riad

Hliníková moka kanvička, čajník, panvička – to všetko sú naoko drobnosti, ktoré však v teréne nadobro rozšíria možnosti vášho grilu. Ak pomýšľate na palacinky a mliečnu kávu za ranného svitania, je to presne to čo vás čaká. Hoci gril nemá postranný horák variča, riad môžete uložiť priamo na rošt.

Je fajn, že výrobca nezabudol ani na drobnosti, ktoré sa ukážu byť praktickými až na mieste. Trojbodový vešiak na utierky a náradie ochránia vašu výbavu pred znečistením. Uzatvárateľné veko je zasa istotou, že v noci gril poslúži ako odkladacie miesto na suroviny, ktorým nočný chladivý vánok uchová sviežosť.

A ak príde na veko samotné, jeho kvality spoznáte vo veternom počasí. Tam kde otvorené konštrukcie grilov zlyhávajú, pod uzavretým vekom prebieha grilovanie ako v teplovzdušnej rúre.

Bezpečný a čistý

Kam putuje všetok omastok? Nie nevytečie do horského jazierka a nezostane po ňom ani stopa vo vašom dočasnom táborisku. Zbiera sa v jednorazovej miske, ktorú pred odchodom starostlivo zbalíte aby ste ju nevyliali. Vďaka tomu ani gril nehorí v prskajúcom omastku, ani príroda netrpí.

Podobné je to s rizikom požiaru. Malé prenosné grily na nožičkách musíte ukladať mimo dosahu suchej trávy, ktorá by sa sálavým teplom v nepozorovanej chvíli priľahko zapálila. Tu je vaňa grilu vysoko nad terénom. Niet šance, že by sa oheň dostal mimo vašu kontrolu. Páči sa nám to pri pomyslení na menšie grily s horúcimi uhlíkmi pod roštom.

Nástup nového trendu

Prenosné grily, vďaka ktorým vyčaríte grilovací piknik pri vode, či v horách sú v ponuke výrobcov už niekoľko rokov. Novým trendom je však pridávať ergonómiu a komfort, ktoré prevyšujú posedenie pri prestretom pni či rozpálenom ohnisku na zemi.

Tam, kde možno gril dopraviť autom či karavanom, na rybačku, víkendové táborenie či dokonca na prenajatú horskú chatu vezmete gril v novom formáte so sebou bez toho, aby ste sa museli priúčať novým kúskom. Naučení na štandard zo svojej terasy či dvora pokračujete na novom mieste, so svojskou, prírodnou atmosférou. Zdá sa, že Weber to so svojim Travelerom zvláda fajn. I s jeho ikonickým balením.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Trhané kura kráľovské – najšťavnatejšie kuracie mäso z grilu
Je to vrcholné majstrovstvo grilovania kuracieho mäsa, pri ktorom odhalíte jeho utajenú...
Read More

Pridaj komentár