Pripravte si pôžitkárske popoludnie s chuťou Nového Zélandu

Je to príjemné, pôžitkárske posedenie pri ktorom sa oddávate pôvabom lenivého dňa. Bez plánov a povinností beriete každú minútu času tak ako príde. S vôňou lúky, s hrejivými lúčmi slnka a bzukotom včiel, ktoré hodujú na pastve kvitnúcich stromov.

Najväčšia výzva však stojí na stolíku pred vami, aby ste rozihrali iskrivé vnemy svojich zmyslov. Fľaša dobrého vínka a starostlivo pripravené občerstvenie nie sú gurmánskym šprintom, ktorý hľadá víťazov. Sú témou dňa, ktorá vás skôr či neskôr vtiahne do svojich pôvabov.

Dnešné dobrodružstvo je tak trocha oslavou sladkého, ovocného prejavu, aký dokáže Savignon Blanc dosiahnuť iba novozélandskom regióne Marlborough. Aby sme si ho vychutnali v ucelenej palete chutí – tak ako ho dokážu spracovať v organickom vinárstve Villa Maria – bude k nemu aj čosi na zahryznutie.

Zrodenie kultu

Keď v polovici sedemdesiatych rokov začali novozélandskí vinári vysádzať lány révy Savignon, nik netušil že by sa mohla niekedy stať hviezdou regiónu. Trvalo iba desať rokov, kým prvé z novozaložených viníc priniesli na stoly víno vyberanej chuti.

Strapce Savignonu tu vďaka špecifickej pôde, nízkym denným výkyvom teplôt a špecifickej klíme výborne dozrievajú a formujú mimoriadne širokú paletu komplexných chutí. Tie pri modernom, šetrnom  spracovaní formujú charakter obľúbených vín, aké by ste v iných končinách sveta asi nenašli.

Rodinný podnik

Presvedčila sa o tom aj vinárska rodina sira Georga Fistonicha, ktorá pod značkou Villa Maria zbiera svoje vinárske zručnosti a skúsenosti už od roku 1961. Práve v oblasti Marlborough vysadili svoje lány Sauvignonu Blanc.

Ak čakáte úspešné európske príbehy popretkávané drevom, remeslami a tradíciami, mali by ste vedieť, že na Novom Zélande je všetko iné. Moderné, vyladené technológiami a najnovšími vedeckými prístupmi. Potom vás neprekvapí, ak sa dozviete, že Villa Maria je prvým vinárstvom v krajine, ktoré pri všetkých svojich vínach vymenilo korkové uzávery za skrutkovacie.

Hoci rodinná firma postupne vyrástla a zaradila sa medzi najväčšie vinárstva na ostrovoch, po boku technológií nič nepoľavila na spôsobe udržiavania a obhospodarovania lánov révy. Každý úkon sa drží pravidiel udržateľnosti a ekologického prístupu, vďaka čomu nesú ich vína prívlastok „organic“.  

Čosi na zahryznutie

Vraví sa že chuť Savignonu Blanc objavíte v jej úplnej šírke po boku kozieho syra. V kontraste vyniknú jemné nuansy, ktoré by vám inak unikali v ovocnej harmónii. Preto vyberáme kozí syr, ktorý mal dostatok času na to, aby uzrel pod kôrkou ušľachtilej bielej plesne a dávame mu podobu, ktorá ladí s dnešným vychutnávaním.

Kým tenké plátky mladej cukety opečiete na panvičke v štedrej dávke olivového oleja, zo syra a sušenej pažítky spravíte pomocou vidličky krém. Vyhnite sa čerstvým pažítkovým výhonom – uvoľnenou šťavou by nátierku príliš rozriedili. Použijete ich neskôr celé, na zdobenie.

Štruktúru a navinulú sladkastú chuť dodajú nátierke vlašské orechy. Poctivo si ich natlčte a vylúpte zo škrupín – vtedy sú najsladšie. Jemne nasekané ich primiešate ku krému a môžete sa pustiť do vinutia. Na každý plátok opečenej a osolenej cukety patrí porcia miešaného syra s niekoľkými snietkami pažítky.

Nepomýšľajte na zapekanie, ani na ohrievanie na panvici. Za studena sa prejavia v celom svojom pôvabe. A ak  k tomu pridáte niekoľko krajčekov celozrnného, chrumkavého pečiva, debužírovanie sa môže začať.

Dúšok po dúšku

Ako chutí Sauvignon Blanc Cellar Selection, Marlborough 2019 z vinárstva Villa Maria? Citrónovo žltá farba so zelenkastými odleskami a drobnými bublinkami ktoré sa tvoria po stenách skla pôsobí na prvý pohľad jemne a sviežo.

Bez váhania sa vo vôni predstaví arómou sviežo pokosenej trávy a mladého hrášku za ktorými sa ukrýva čosi z ananásu a žltého, bobuľového ovocia. Zacítite i vôňu kvetov a ak sa k objavovaniu budete po niekoľkých dúškoch vracať znova a znova, vyskočí aj zrelý žltý melón a svieže citrusy. Všetko sa mieša v príjemnej, zaoblenej harmónii, ktorá dýcha sviežosťou.

Explózia na jazyku

Chuť je intenzívna, a s okamžitým nástupom ktorý púta vašu pozornosť. Hrejivý úvod s príjemnou horkosťou grepu sa cez korenisté tóny rýchlo zakráda k sviežej kyselinke a chuťovému podtónu zrelého žltého melónu. Je to práve plnosť chuti, ktorá vás zamestná pri objavovaní. Jemná, zrelá a zároveň ľahká a svieža.

Mocný ovocný prejav s dynamickým prelínaním chutí je rovnako pôsobivý pri prvom i desiatom dúšku. Cítite, že sa vo vás formujú príjemné pocity vyúsťujúce do obľuby ochutnávaného vínka. Stredne dlhá, šťavnatá dochuť vás ponecháva v pomalom, pôžitkárskom tempe.

Celý sled spoznávania sa opakuje ako na novom, nepopísanom hárku papiera po každom súste občerstvenia. Šťavnatá mäkká cuketa kontrastuje s krémovým syrom a chrumkavými orieškami. Aromatický olivový olej a pažítka zasa bubnujú na kontrast sladkej, jemne horkej a slanej chuti. Hoci by ste povedali, že kulinárskej príprave sme venovali menej času ako sme zvyknutí, výsledok je mimoriadne pôsobivý. Všetko vzájomne ladí a vždy zvýrazňuje iné chuťové pôžitky.

Cestovanie bez balenia

Pripravte si podobné posedenie na lenivé nedeľné ráno, alebo si na príjemný zážitok vyhraďte popoludnie, ktoré vás nebude vábiť rozkurovaním grilu. Bude to, akoby ste sa preniesli priamo do Marlborough, kde tento Sauvignon Blanc vyformoval vo vinárstve Villa Maria svoju jedinečnú chuť.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
6 najčastejších chýb pri grilovaní, ktoré možno robíte aj vy
Horúca pahreba, syčiace porcie mäsa a neodolateľná vôňa, ktorá naplní nielen váš dvor,...
Read More

Pridaj komentár