Toskánsky koláč vonia Stredomorím a karamelom

Je to rozmarné osvieženie s vôňou leta. Keď začne k obzoru klesať horúce slnko a terasou zavanie ľahký vánok, prichádza správny čas na pôžitkárske posedenie. Odmena po usilovnom dni, ktorý opäť priniesol radosť a uznanie.

Čo by ste povedali na vábenie toskánskeho koláča s fľašou atraktívneho ružového vína? Ak sa naladíte na atmosféru ktorú si dnes užívame v našom klube, čakajú vás príjemné chvíle pohody. A spolu s nimi kaleidoskop chutí a vôní, ktorý vás s prichádzajúcim večerom nadobro pohltí.

Zalejte čaj, opražte slnečnicu

Nie je zvykom, aby sa pečenie koláča začínalo zalievaním čaju. Vezmite vrecúško najlepšieho Earl Gray čaju aký máte, zalejte ho 90 mililitrami horúcej vody a nechajte lúhovať, aby zo seba vydalo všetky vône. Rýchlo vám prebehne čas, keď sa medzi tým pustíte do oprážania slnečnice. Jadierka vysypete do panvice a opekáte, kým sa nerozvoňajú.

Dnes pečieme v okrúhlej forme Tefal Delibake, takže i tá potrebuje prípravu. Vymažete ju, poprášite hladkou múkou a všetok prebytok vysypete von. Tak budete mať istotu, že koláč sa počas pečenia uvoľní od okrajov.

Cesto zamiešate v robote

Do misky kuchynského robota rozbijete 3 vajíčka, prisypete k nim 200 gramov hnedého cukru, dolejete 200 mililitrami olivového oleja a prevoniate citrónovou kôrou. Objem vytvorí 225 gramov hladkej múky zamiešanej s práškom do pečiva a na záver vlejete vychladnutý čaj.

So šľahacou metlou sa všetko za minútku zmení na hladké, takmer liate cesto, ktoré smelo vylejete do formy. Navrch prídu bobuľky hrozna, slnečnica a posýpka z hnedého cukru, my sme siahli po voňavom karamelovom. Nezdržiavajte sa vložte formu do rúry predhriatej na 180 stupňov.

Potrvá približne 35 až 40 minút, kým sa koláč upečie. Naberie na objeme, získa pevnú pórovitú formu a pokryje sa kvapôčkami karamelu. To je ten správny čas na to, aby ste ho vytiahli z rúry, nechali vychladnúť a premiestnili na servírovací podnos.

Ak máte chuť, posypte troškou nadrobno nakrájaného rozmarínu. Vždy však až po upečení, aby zostal príjemne svieži.

Pozdrav z Bordeaux

Ak sa na stole objaví fľaša ružového vína, vždy so sebou prináša zvedavé očakávania. Ako bude chutiť tentokrát? My k dnešnému posedeniu vyberáme Rothschild Le Rosé z vinárstva Mouton Cadet, ktorého históriu začal na začiatku 20. storočia písať Baron Philippe de Rothschild v regióne Bordeaux.

Dnes sa počíta medzi najúspešnejšie značky oblasti, pod ktorou sa ročne predá približne 15 miliónov fliaš. Ak hľadáte príjemný kaleidoskop chutí a vôní za dostupnú cenu, ste na správnej ceste. Dnes očakávame ovocno-korenistý charakter so sviežou kyselinkou, ktorý bude atraktívnym spoločníkom pre čerstvo zakrojený koláč.

Zážitok, ktorý by ste si nemali nechať ujsť

Ak vás trocha vyvádza z miery pomyslenie na vôňu olivového oleja a rozmarínu v sladkom koláči, zahoďte všetky obavy za hlavu. Všetko sa točí okolo príjemnej chuti karamelu, z ktorej vystupujú ovocné tóny zrelého ovocia a neprehliadnuteľná vôňa orieškov. Prvý hryz je spoznávací, pri druhom už viete, čo vás čaká. Pôžitkárske vychutnávanie, až do poslednej omrvinky.

Kým v odtienkoch svetloružového vína nájdete oranžové odlesky, vo vôni vás zahrnie mimoriadne pestrým ovocným kokteilom. Spoznáte v ňom jahody, zrelé marhule, čerešne i náznak zrelého cukrového melónu. Všetky v príjemnej, premiešanej harmónii, ktorá pod chvíľou mení svoj prejav.

Chuť je ľahká a svieža s príjemnou ovocnou kyselinkou, ktorá sa priam rozlieva na jazyku. Utápate sa v atraktívnom ovocnom charaktere, z ktorého najväčšmi pocítite chuť zrelých čerešní. Nie však samotných. Ťahá sa za nimi ľahký, korenistý záver, z ktorého možno vytušiť nielen sladké orientálne korenie, ale aj mandle.

Je iba malá šanca, že skončíte pri jedinom poháriku. Rothschild Le Rosé de Mouton Cadet je víno, ktoré  vás bude baviť spoznávať.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Kovbojská raňajková panvička – raňajky na grile
Prenikavý spev vtáčat, hustý opar hmly a vôňa lúk – to je atmosféra...
Read More

Pridaj komentár