Ochutnávame rumy Matusalem Gran Reserva

Komorná atmosféra tichej dumy a pôžitkárske vychutnávanie spiritu. Vraví sa, že duši rumu porozumie až ten, čo sa deň po dni, cez malé dúšky prepije až na dno fľaše. S vycibreným zmyslom pre vôňu a chuť, ktorá dozrieva na jazyku a v myšlienkach.

Len vtedy dosiahne remeselná zručnosť majstrov svoj cieľ – priblížiť kus Karibiku do ostatných kútov sveta. Ako chutia rumy Matusalem Gran Reserva, ktoré majú za sebou 15 a 23 rokov zrenia v Dominikánskej Republike? Ochutnávajte s nami.

Rodinná tradícia

Ak vyrastáte v prostredí, kde sa denná rutina točí okolo výroby brandy, presiakne vám toto umenie až do špiku kostí. Od spracovania ovocia, cez prípravu sudov, fermentáciu až po pálenie, zrenie a ladenie chuti. Každý rok je v niečom iný, každá rodina má dlhoročné dedičstvá.

Zažívali to aj bratia Benjamin a Eduardo Camp, ktorí sa pred 150 rokmi spolu s Evaristom Álvarezom rozhodli opustiť rodnú hrudu Španielska, aby sa vydali za živobytím do vtedajšej, kubánskej kolónie. So snom, že by svoje liehovarnícke vedomosti a zručnosti mohli využiť pri výrobe rumu.

Dopyt po koloniálnom tovare rástol a kvalita dovážaného rumu bola nevyspytateľná. Ak by ho dokázali vyrábať za oceánom podľa španielskeho gusta, určite by dosiahli úspech. S veľkými plánmi vycestovali a usadili sa v Santiago de Cuba, kde založili svoju vlastnú rumériu.

Pohnutá história

Netrvalo dlho a nový rum Matusalem si začal získavať popularitu. A to aj na Kube, kde sa postupne zaradil medzi najpredávanejšie. S lokálnym akcentom chutí, so svojou typickou uhladenosťou a komplexnosťou. Veľmi mu pomohli roky prohibície, počas ktorých si medzi turistami z USA vybudoval dobré meno.

Nik však nečakal, že by sa mohla krajina v priebehu rokov zmeniť natoľko, že s rodinným podnikom bude koniec. Keď po 26 rokoch získala Kuba spod španielskej nadvlády slobodu, veľa sa toho pre liehovar nezmenilo. Zlom však prišiel s revolúciou, keď v roku 1959 prešli všetky podniky do rúk štátu.  Potomkovia sobášom spojených rodín Campovcov a Álvarezovcov utiekli za hranice a ich podnik sa vydal svojou vlastnou cestou.

Pretrhnutá niť

Trvalo desaťročia, kým sa značka Matusalem opäť dostala na trh. Dedičia pôvodných zakladateľov sa po sérii súdnych sporov mimosúdne dohodli a s odstupom ďalšieho času v roku 1995 oprášili zašlú slávu rumu založením nového podniku Matusalem & Company. Priamo v USA s tým, že rum sa bude vyrábať v Dominikánskej Republike.

Dnes si môžete s chuťou do pohárika naliať i jeho 15 či 23-ročnú slávu, ktorá stavia na pôvodnej receptúre. Čo vás čaká, keď otvoríte fľašu vo svojom pánskom salóne?

Ron Matusalem Gran Reserva Solera 15

Tmavohnedá fľaša, korková zátka a vineta, ktorá sa snaží navodiť atmosféru dávnych čias. Také je prvé zoznámenie s rumom, ktorý odkazuje na dávnu tradíciu z roku 1872. Do popredia stavia kubánsky štýl rumu, jeho 15-ročné dozrievanie v solere zo sudov z francúzskeho dubu a jemnosť.

V jeho jantárovo-medovej farbe a ľahkej, olejovitej konzistencii nevyčítate typickú vyzretosť starších rumov. Jeho pokojná vôňa vás však upozorní na jeho ležérnu, priam odležanú vyrovnanosť. Uvíta vás sladkou arómou melasy, príjemnou dubovou drevitosťou, aromatickou vanilkou a náznakom zrelých sliviek.

Doprajte mu chvíľu času na okysličenie a postupne sa objavia ďalšie podtóny neznámych druhov exotického ovocia. Po boku usne, dreveného uhlia a jemných, sladkých korenín, s ktorými tvoria ucelenú harmóniu.

Chuť nastupuje pri prvom dúšku zľahka a nesmelo, okamžite však čítate jej ostrejší, hrejivý charakter a aromatickú nálož. Z jemnej, navinulej sladkosti vystúpi príjemná zaoblená drevitosť, spod ktorej vychádza vanilka, pestrá paleta ovocia a možno i korenistý prejav horkej čokolády. S príjemným dozvukom koňakového charakteru.

Pridaná kvapka vody rozvíja mäkkosť ovocia, kocka ľadu vyzdvihuje pokojnú drevitosť. Ak máte radi ľahšie, uležané spirity a patríte k tým čo si ich nechávajú po kvapkách rozplývať na jazyku, stane sa na čas vašim koníčkom. I napriek tomu, že z neho pod chvíľou vystúpi mladší, ostrejší ráz.

Vytiahnite k nemu z humidora ľahkú cigaru s hladkým, smotanovým dymom a máte pred sebou príjemnú hodinku vychutnávania pre chvíle oddychu a pohody. Matusalem Gran Reserva Solera 15 je rum, pri ktorom sa určite nebudete nudiť.

Ron Matusalem Gran Reserva Solera 23

Elegantná fľaša so širokou korkovou zátkou a zlateným písmom v španielčine vás pobáda k ochutnávke tohto 23-ročného rumu s tradíciou, ktorý má za sebou kaskádovité dozrievanie v solere. Je jantárovo-gaštanový, ľahkej konzistencie a na pohári vykreslí na dlhý čas líniu na rozhraní čistého skla a spiritu. Až po chvíli stekajú nadol kvapky, ktoré za sebou zanechávajú na dlhší čas svoju stopu.

Aróma je medová, kyslo drevitá s náznakom ovocia, postupne prechádza do vône sladkých citrusov a škorice. Možno zacítite pomaranče, možno to budú mandarínky alebo jablká. Po prevzdušnení zvýrazní šťavnatý, ovocný charakter, ktorý nás bavil ovoniavať znova a znova. Budete prekvapení, ako sa vyvíja až do poslednej kvapky rumu, ktorá zostane opustená v pohári.

Chuť prichádza okamžite – v karamelovej sladkosti a vanilkovom sirupe, ktoré sú jemné ako mliečny kokteil.  Je v nej čosi zo sladkého ovocia, ale aj drevitosť ktorá má ostrejšiu koncovku orientálneho korenia. V príjemnom, harmonickom kontraste, ktorý sa každým novým dúškom zintenzívnuje.

Baví nás, ako sa postupne chuť rozlieva do šírky. Objavia sa pralinky i kandizované ovocie, nie však tak mocne, aby prešli za hranice konzervatívneho vkusu. Len do takej miery, aby ste odlíšili že nejde o vydarené, archívne brandy, ale o rum s podobným charakterom.

Mocnejší dúšok zamestná zmysly, pridá tabakové tóny a chuťové odtienky viacerých drevín. Akoby ho vyladili pre pánsky vkus nielen pre rozjímanie, ale aj do pôžitkárskej spoločnosti. Nalistujte k nemu rozčítanú kapitolu detektívky, usaďte sa s ním k filmu, alebo natlačte fajku ľahším tabakom a užívajte pohárik i dva. Ak sa nestránite rumov, ktoré úplne netaja svoj pôvod v sladkej trstine či melase, Matusalem Gran Reserva Solera 23 bude pre vás zaujímavým spoznávaním i následným vychutnávaním.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Kráľovské kuracie špízy – výborná rýchlovka z grilu
Je to explózia kontrastu chutí, pri ktorej korenisté, šťavnaté mäso vábi na...
Read More

Pridaj komentár