Ako žiť skromne, lacno a zodpovedne?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že hľadáte spôsob ako zaplátať dieru v peňaženke, z ktorej sa vám každý mesiac rozkotúľajú peniaze na všetky strany. Ak sa však po čase obzriete za sebou, vidíte vyšliapanú cestičku, ktorá je skromnejšia a zodpovednejšia, ako tie s ktorými sa križuje.

Mohli by sme to nazvať jednoduchým životom. Skromným, lacným a zodpovedným voči prírode i spoločnosti. Čoho by ste sa mali držať, aby ste si boli istí správnosťou svojich počinov? Nemusíte dychtivo vyhľadávať ekologické trendy. Nemusíte hľadať žiadnu zázračnú školu života. Všetko čo potrebujete vedieť ste mohli v detských letách odpozorovať od svojich rodičov.

Dvakrát plánujte a raz kupujte

Až 70 percent nákupov je neplánovaných – odhalil nedávny prieskum, ktorý pobáda obchodníkov k odvážnejšiemu predaju. Myslite na to nielen keď sa s nákupným zoznamom vyberiete do potravín aby ste naplnili vyjedenú špajzu a chladničku, ale vždy keď vás čosi zaujme tak mocne, že siahate do vrecka po peňaženku.

Aký úžitok vám prinesie nový sveter, televízor, konferenčný stolík alebo bicykel? Čo spravíte s tými starými? Ak práve nezakladáte novú domácnosť, možno ich vôbec nepotrebujete – len ste podľahli vábeniu reklám a nákupnému nadšeniu, ktoré priam iskrí v spoločnosti. Reklamné noviny a letáky však listujte – vždy vám poradia kde nakúpite lacnejšie.

Varte, pečte, čarujte v kuchyni

Máloktoré remeslo vám ušetrí v rodinnom živote viac peňazí ako to kuchárske. Ak premeníte najzákladnejšie suroviny na dokonalé pokrmy, každý svoj nákup v potravinách zhodnotíte dvoj-, troj- i päťnásobne. Vypustite z nákupného zoznamu polotovary, stráňte sa potravinárskych výrobkov. Všetky sú drahšie ako suroviny samotné.

Svoje úspechy si rýchlo začnete ceniť natoľko, že objavíte aj čaro desiatovej škatuľky, obedára, piknikového košíka i termosky na kávu. Bistrá, stánky, bufety a kaviarne-to-go pre vás prestanú existovať. Neponúknu vám viac, ako si dokážete pripraviť sami. Ste doma, nie na dovolenke v cudzom svete – bez zázemia a opory.

Po svojich i na kolesách

Každý krok a šliapnutie do pedálov formujú vaše zdravie, vlaky, autobusy a električky zasa dobrý pocit zo správneho rozhodnutia. Rezignujte na svet automobilov, ktoré v pároch i trojiciach plnia parkoviská pred každým domčekom či bytom.

Ak bude treba, taxík, požičovňa, donáška či nákladná prepravná služba vytvoria potrebnú náplasť na vaše príležitostné potreby. Možno chvíľu budete mať pocit že ste pomalší ako roj okolo vás, veľmi rýchlo vás však pohltí sloboda bez zodpovednosti a starostí.

Uniknite na vidiek

Je život na vidieku naozaj lacnejší ako na sídlisku? Bez pulzu mestského života, tlaku na spotrebu, trendov, módy, spotrebiteľských nástrah a vábení zaručene áno. Ak nemáte vo vrecku peniaze, zbytočné je vám chodiť po meste. Platí sa za všetko – vždy keď prejdete z chodníka cez akékoľvek dvere do inej budovy, ako svojho paneláku. I za pohár vody.

V dedinke s jedným obchodom, pohostinstvom a poštou až kdesi za zákrutou v susedstve sa môžete zastaviť akurát na kus susedskej reči pri bránkach okolitých domov. A verte tomu, že neraz to nezostane bez priateľskej kávičky či závinu, ktoré radi opätujete pri družnom rozhovore vo svojom dvore. A ak sa odvážite za svoj domov ustanoviť chalupu, bude to ešte lepšie.

Nájdite záľubu v prírode

Je to ten najlepší koníček, aký môžete začať pestovať. Čím viac času strávite v prírode, tým viac pokoja, radosti a zdravia pocítite. Možno vás pohltia prechádzky za humnami v každom počasí a ročnom období. Možno nájdete záľubu v kempovaní pri vode alebo v pochodoch lesmi, horskými lúkami, krajinou.

Isté je, že k tomu potrebujte iba dobrú náladu, kapsu s občerstvením a možno aj nejakú celtu a deku na nocľah pri táborení. Príroda vám vždy dá viac ako od vás vypýta a nikdy nebudete mať pocit, že poznáte každé jej zákutie. A ak sa vám pod korunami stromov zacnie za kultúrou, stačí len sadnúť do trávy a pod mocnou sosnou otvoriť knižku a snívať.

Oslavujte čaro dvora a záhradky

Každý rok stovky kilogramov ovocia zo stromov v sádku a k tomu o nič menej čerstvej zeleniny zo záhradky. Možno vás to prekvapí, ale aj bez veľkej práce a námahy dokážete po celú sezónu prikryť kuchynský stôl bohatou, chutnou nádielkou bez toho, aby ste museli zájsť do obchodu.

Presvedčia vás o tom zarodené stromy v opustených záhradách starých chalúp, uistí vás v tom každý opustený krík ríbezle, ktorý oberajú iba drozdy. Cukety na rozdávanie, uhoriek vyše hlavy a zástupy mrkvičiek v záhonoch? To všetko je iba náznak toho, čo všetko vám slnko, dážď a pôda za domom dokážu dať.

Nepodceňujte silu internetu

Zabudnite na virtuálne priateľstvá, bulvárne klebety a plytký humor. Ak sa chopíte internetu správnym spôsobom, môže sa pre vás stať šikovnou oporou. Ušetrí vás cestovania do mesta za nákupmi či prácou, stane sa vašou učebnicou remesiel, prinesie filmovú či divadelnú kultúru a možno ponúkne aj čítanie, aké by ste v knižnici ani nenašli.

Spojí vás hlasom i obrazom so vzdialenou rodinou, premietne na želanie filmy, na ktoré nemusíte čakať s programom v ruke pred televíznou obrazovkou. Je ako stroj cestovania v čase a priestore ak ho dokážete šikovne využiť.

Majte radosť z každého dňa

I bez veľkých plánov a životných cieľov môžete mať príjemný pocit zo všedných radostí dní. Tešte sa zo svojich počinov, vychutnávajte každý zážitok, oddávajte sa rozhovorom, náhodným stretnutiam i výzvam, ktorým čelíte bez toho, aby ste im prikladali veľkú váhu.

S dúhou na nebi, veveričkou vo dvore či priateľským slovom je to podobné ako s obrazmi v galérii. Nemusíte ich mať doma, aby vám naplnili dušu svojou krásou. Stačí, že ste sa boli na ne pozrieť. Žiadne nakupovanie, či hromadenie vecí v domácnosti ich nevyvážia.

0
Milan Gigel
Napísal
Viac od autora Milan Gigel

Tatranský čaj – vábenie chutí hôr

Horská medicína je práve taká ako kraj a ľudia, ktorí v ňom...
Čítajte viac...

Pridaj komentár