Leatherman Curl – istota do vášho vrecka

Nad ničím nerozmýšľate. Nič neplánujete. I tak vás nezaskočí nečakaná výzva. Ladným pohybom siahnete do vrecka a vo vašej dlani sa zablysne riešenie. Nôž, pilník, otvárač, šidlo, skrutkovač, nožnice ba i poriadne kliešte. Vždy po vašom boku.

Keď sa v roku 1983 Timothy S. Leatherman nesmelo pustil do výroby vreckových multináradí, netušil že sa pod jeho rukami rodí nový kult. Vravíte, že vás to nejakým spôsobom obišlo? Spoznávajte s nami Leatherman Curl, ktorý sa uchádza o miesto vo vašom vrecku.

Vitaj doma

Ak netušíte čo sa skrýva za ikonickým logom Leathermanu, tajomstvo papierovej kazety odhalíte až po jej otvorení. Stiahnete elegantné veko, vytiahnete zoznamovaciu kartu a zrazu je to jasné.

Pred vami leží novučičký, naleštený multitool a po jeho boku puzdro s puncom kvalitného, remeselného vyhotovenia. V tejto chvíli ešte netušíte, či patríte k tým ktorí budú nosiť multináradie vo vrecku, alebo mu vyhradia stabilné miesto na opasku. Na rozhodovanie budete mať dosť času.

Isté je, že máte na výber. Konštruktéri sa rozhodli vybaviť tento model pevnou, oceľovou sponou, vďaka ktorej je Curl hlboko, v bezpečí vrecka. Zavesený na jeho leme, aby sa pri chôdzi nepohojdával. Až časom prídete na to, že sponou ho udržíte na každej šnúre, batohu či popruhu.

Ak vás však zaujme štýlové puzdro z odolného nylonu, možno ho už vidíte na svojom opasku. Prezriete si pevne našité pútko, ale aj dutý, zatvárací nit s typickým cvakaním pri každom otvorení a zatvorení. Váš nový parťák do neho vkĺzne so sponou i bez nej. Ako len chcete.

Pre každý deň

Tento model nie je ani špecializovaným náradím pre remeselníkov, ani zálesáckou poistkou pre prežitie v prírode, či etalónom najnovších technológií Leathermanu. Vyladený je pre maximálnu všestrannosť v čo najmenšom, najkompaktnejšom tele – avšak bez kompromisov. Pre každý deň, alebo EDC ak chcete byť trendoví.

Dizajnéri pred seba položili desiatky nástrojov vo všetkých vyrobených veľkostiach a do nového modelu poskladali tie, ktoré prinesú najväčší osoh. Tak aby nepreťažovali vrecká a ani peňaženky. Akoby hľadali ten najvyváženejší a najuniverzálnejší model všetkých čias.

Cez ruky nám prešli viaceré modely z posledných rokov, takže vidíme že sa to výborne podarilo. Ak hľadáte jediný multitool, ktorého sa budete držať vo všedný deň, dovolenku i sviatok, Curl túto pozíciu s nadhľadom zastane.

Vo vrecku pocítite 200 gramov jeho váhy a v dlani budete zvierať náradie s dĺžkou 102 milimetrov so štyrmi radmi nástrojov v každej z rukovätí. To všetko v slušivom dizajne s veľkými skrutkami s plochou hlavou.

Krájajte, režte a škrabte

Áno, vreckový nožík môže zostať doma ak máte so sebou multitool. 72-milimetrovú čepeľ jednoručne vyklopíte palcom a keď sa ozve cvaknutie liner-lock poistky, môžete sa do neho oprieť celou silou.

Končistá čepeľ je šikovná pri precíznom rezaní detailov, čelný vyklenutý oblúčik zasa využijete pri priamych rezoch podľa pravítka či silovom stružlikaní ražňov. A ak si sadnete k desiate na papierovom obrúsku, po krájaní potravín bude po utretí v top hygienickej kondičke.

Od výroby je pripravený na okamžité použitie a musíme povedať, že s jeho prípadným brúsením sme nikdy nemali problémy. Použitá oceľ 420HC sa poddá i mäkším brúsnym kameňom a nemáme pocit, že by na nej agresívne ovocie zanechávalo intenzívne stopy.

Vyklopíte a krájate, zaklopíte a čepeľ je v bezpečí. Práve tak ako na každom vreckovom noži.

Iný materiál, iná čepeľ

Ostrú, jednostranne brúsenú čepeľ nájdete v rukoväti na výklopnom šidle, robustnú krátku čepeľ pre otváranie balíkov a škatúľ zasa na otvárači konzerv. A ak sa stretnete s húževnatým materiálom, na ktorom nechcete zničiť delikátne čepele, pustíte sa do neho hranou pilníka s dvojitým sekom.

Chvíľku potrvá, kým sa vám pod kožu dostanú doposiaľ nepoznané návyky. Namiesto toho, aby ste pred sebou videli jednotlivé nástroje, začnete vidieť funkciu ich častí. Ak sa povie šidlo, hlavou vám asi prebleskne prepichovanie otvorov alebo šitie. Až núdza vám ukáže, že ním pretlačíte nemotornú, rozstrapkanú šnúrku cez očko na topánke.

Podobné je to s plochým, širokým skrutkovačom. Možno ho použijete ako páčidlo na zhrdzavenú plechovku s vazelínou, možno sa na chvíľu vďaka ostrým hranám stane škrabkou pre vyčistenie nespoľahlivého kontaktu svorkovnice. Že sa ním opriete do skrutky pri výmene zámku v dverách na chalupe je samozrejmosťou.

Nové časy, nové mravy

Veľmi sa nám páči, že multitoolom otvoríme nespoľahlivý hriankovač, alebo že sa dostaneme pod kryt notebooku, aby sme z neho pri poruche dostali rokmi natlačený prach z chladiča. Ak si pri kúpe zaobstaráte Bit Kit, budete na tom rovnako. 

Vo výklopnom držiaku skrutkovacích bitov multitoolu nájdete od výroby osadenú kombináciu najšikovnejšej veľkosti krížového a plochého skrutkovača. V šikovnej súprave Bit Kitu je však na čiernych, povlakovaných bitoch až 40 rozličných hrotov a k nim tenký, krížový skrutkovač na miniatúrne skrutky ako bonus.

Sú tam hlavy ploché, krížové typu Philips aj Pozidriv, štvorcové, ale aj  šesťhranné typov Hex a Torx – všetky bez bezpečnostných dutiniek v strede. A ak by ste si chceli niečo špecializované vyrobiť, dosiahnete to šikovným zbrúsením klasických bitov do plochého profilu.

Šikovné sú aj organizéry, v ktorých sú usporiadané. Ak nosíte Curl vo vrecku, do jeho puzdra sa vám zmestia oba. Ak ho však bez spony nosíte v puzdre, jeden z dvojice organizérov do neho ešte dostanete. Hoci aj s výberom bitov, ktoré si myslíte že by sa mohli zísť.

Nožnice i pevné kliešte

Možno sa vám z času na čas zacnie za chýbajúcou vývrtkou, ktorej dali v Leatherman stopku pri všetkých náradiach v ponuke. O to viac sa potešíte z nožníc s vratnou pružinou. Pre šikovné ovládanie majú plôšku pre oporu prsta a svojimi štíhlymi ramenami dosiahnu i do stiesnených miest. Sú ostré a spoľahlivé cvak-cvak-cvak.

Manikúra, párajúca sa košeľa, prístup k rane pri prvej pomoci, ale aj vystrihovanie štítkov ak treba – všetko vás zastihne pripravených. Postupne objavíte rysky meradla vytlačené do rukovätí, zárez s čepieľkou pre odblankovanie káblov, a ďalšie drobnosti, ktorým v tejto chvíli nekladiete veľkú pozornosť.

Veľmi šikovný je aj pilník, ktorý je naozaj na používanie – diamantovou stranou obtiahne a oživí každé delikátne ostrie. Hrubým, ostrým sekom zasa zaoblí hrany plastov i kovov, alebo prinúti motyčku, aby šla do zeme svižne a nie s námahou.

Najväčším klenotom sú však robustné, kombinované kliešte, ktoré sa vyklopia a zaaretujú pri vyvrátení rukovätí. Sú skutočným náradím pre strihanie a tvarovanie drôtov, uťahovanie matíc a jemnú avšak nadovšetko pevnú manipuláciu s ozubenou, štíhlou špičkou. 

Raz lovíte v štrbine podlahy SIM kartu, inokedy zasa ohýbate vlnky na rúre od piecky, aby ste ju zasunuli do príliš tesnej zdery komína. A ak začnete loviť káble, formovať očká a ťahať zaseknuté zipsy či lanká bicykla, viete že bez klieští už nechcete žiť.

Príbehy píše náhoda a je iba na vás, ako sa ich chopíte. Skôr či neskôr budete ten, čo pomáha všetkým okolo seba – známym i neznámym. Tým čo sa ocitli v malej, ošemetnej nepohode.

Bez starostí

Kým znova a znova zbierate uznanie a pestujete dobré pocity, multitool sa trochu vyleští i poškriabe – získa patinu. Raz z neho vyfukujete prach alebo ho čistíte pod prúdom vody. Inokedy brúsite čepeľ noža a kvapkou oleja rozhýbavate tuhšie osi nástrojov. Ba nájdete na ňom i malú stopu korózie, ktorá už nikdy nezmizne.

Dobrou správou je, že za každým Leathermanom stojí 25-ročná garancia. Ak ho nadmerne opotrebujete, zlomíte v zápale práce niektorý z jeho nástrojov, alebo sa jednoducho rozladí, stačí ho vrátiť na pult dovozcovi. Buď dostanete nový, alebo nadobro opravený kus. Máme veľmi dobré skúsenosti so zastúpením pre slovenský a český trh.

Vždy, keď objímete zaoblené rukoväte a v dlani pocítite chlad tohto pomocníka, nemusíte byť úzkostliví. Jednoducho sa do neho opriete ako treba. Ak to bude mať následky, servis dá všetko do poriadku.

Leatherman Curl (109 €) je multináradím, pri ktorom nemusíte váhať či je správnym modelom do vašich, prázdnych rúk. Je dostatočne štíhly pre každodenné nosenie vo vrecku, súčasne však dostatočne robustný pre spoľahlivé používanie. Všetky nástroje sú zaistené chrbtovou alebo štrbinovou poistkou, dobre zvládnutá ergonómia vám umožní oprieť sa do nich primeranou silou. Vyrobili ho pre používanie, do spoločnosti i nepohody v ktorej sa môžete ocitnúť.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Gaštanové pyré, šľahačka a rum Bumbu? Pripravte si s nami nadýchané tortičky
Je to dobrodružstvo, pri ktorom nemusíte v hlbinách svojich spomienok pátrať po...
Read More

Pridaj komentár