Weber Lumin – grilovanie na úrovni nebolo nikdy jednoduchšie

Je to bezstarostné grilovanie, pri ktorom nemusíte rozdúchavať horúcu pahrebu, alebo odkrúcať hadicu, aby ste vymenili prázdnu plynovú fľašu za plnú. Zapojíte gril do zásuvky, otočíte kolieskom a kým vynosíte na terasu všetko potrebné, rozpálený liatinový rošt je pripravený na prvé sústo.

Weber Lumin si zamilujete – obzvlášť ak máte veľké ambície,  málo skúseností a miesta pre záhradný gril. Vtiahne vás do atmosféry grilovačky až po uši. S vôňou skutočného dymu, s ohromujúcim výkonom a výbavou, ktorá vie byť jemná k tým najdelikátnejším surovinám. Testujeme ho už niekoľko týždňov, aby sme vám prezradili viac.

Záhradný gril ako má byť

Potrebujete ho vidieť naživo, aby ste si uvedomili o čom je reč. Vziať Lumin do rúk a pocítiť šestnásť kilogramov jeho váhy. Najprv vás zaujme hlboké smaltované veko, potom sa zahľadíte na jeho ťažký liatinový rošt a keď začnete skúmať ohrev, skončíte pri obyčajnej špirále s odnímateľným termostatom, aké ste už možno videli stokrát.

Nehľadajte v ňom nové technológie, vychytávky a konštrukčné detaily, ktoré sa snažia vniesť novátorstvo do sveta grilovania. Podstata je inde. Konštruktéri z Weberu vzali osvedčenú geometriu svojich kotlových grilov, priložili k nej šmrnc obľúbených plynových modelov a vyformovali ich po vzore cestovných modelov do nového tvaru, súceho pre každý stôl.

Po prvýkrát ponúka Weber elektrický gril, ktorý sa tak mocne priblížil remeselnému rukopisu tejto značky. S robustným a trvácnym vyhotovením, kapacitou a výkonom ktoré vás nebudú v ničom brzdiť. Škoda že nemáme aj podstavec, na ktorom ho môžete usadiť bez prípravy kamkoľvek do dvora.

Rozpálený za desať minút

Určite to poznáte z plynových grilov. Spustíte ohrev na plný výkon a o zvyšok sa už nestaráte. Najprv sa rozpáli špirála, potom sa zohreje rošt a keď sa dvorom začne niesť vôňa odhárajúceho omastku, viete že je všetko pripravené. Jediný pohľad na teplomer vo veku vám prezradí na čom ste.

Čistenie, umývanie, či príprava grilu na použite vás vôbec netrápia. Čo uviazlo v grile to vyhorí v jeho žiare. Čo vytieklo von, nazbiera sa v zbernej miske do jednorazovej, hliníkovej vaničky. Prebehnete rošt kefou, utlmíte ohrev a kulinárske dobrodružstvo sa začína.

V peknom slnečnom dni trvá približne desať minút, kým sa gril rozpáli na teplotu nad hranicou 300 stupňov. Za tak krátky čas má rošt horúci natoľko, že sa naň neprichytí ani dôkladne odležaný steak či práve vyformovaná žemľa z kysnutého cesta.  Zasyčia a vôňa sa ženie do dvora.

Vždy pekne pod vekom

Sálajúce teplo elektrickej špirály, kontakt s rozpáleným roštom a horúci vzduch, ktorý sa pomalým tempom vymieňa pod vekom. To sú tri podoby rovnakého živlu, ktorý mení svieže suroviny zo špajze na grilované delikatesy.

Nemusíte sa báť toho, že kým vrchná strana bezmocne vysychá, spodná sa pomaly ale iste mení na uhoľ. Žiara intenzívne preniká do útrob zo všetkých strán, aby každá grilovaná porcia zostala mimoriadne šťavnatá. S intenzívnou chuťou a neodolateľnou vôňou.

Weber Lumin naplní dvor neodolateľnou, dymovou vôňou. Kvapôčky štiav a omastku okamžite horia na špirále, prudko sa odparujú z vaničky grilu, prirodzene karamelizujú na rošte i veku. Je úplne jedno, či grilujete lososa, burgery, klobásky, plodovú zeleninu, alebo ste do keramickej misky naložili svoju vlastnú variáciu na Tavče Gravče či naťahali chlebové placky z kysnutého cesta.

Máme za sebou pár desiatok grilovačiek na tomto modeli a voľkáme si práve tak, ako na veľkých modeloch pre uhlie či plyn. Ide o rodinný gril na terasu či do dvora, s ktorým pripravíte hostinu aj pre svojich priateľov. S vekom, pod ktoré vtisnete i zapekaciu nádobu s hĺbkou do 9 centimetrov.

Možno odhalíte lenivý  termostat

Elektrický ohrev má trošku inú dynamiku, akú by ste čakali. Nie je ako plynový gril, kde pootočíte kolieskom a výkon stúpa či klesá ihneď na povel. Podobá sa viac grilovaniu na uhlí, ibaže s opačným priebehom. Z času na čas zachytíte fázu, keď špirála oddychuje namiesto toho, aby hriala.

Všímame si to pri pečení posúchov, ktoré potrebujú správny čas na to aby cesto spevnelo pred prevrátením na rošte. Len pri správnom načasovaní sa začne nafukovať do objemu. Ak para vinou pomalého ohrevu unikla predčasne, zázrak sa nekoná.

To sú tie momenty, keď termostat nášho grilu predvádza lenivosť. Štyri várky osúchov napečiete k dokonalosti, piata už má svoje muchy. Ďalších päť bude zase v poriadku. Otočným kolieskom neurčujete výkon. Len napoviete termostatu, k akej teplote má opakovaným zapínaním a vypínaním v grile priblížiť.

Je malá šanca, že si to pri  grilovaní všimnete. Zvyčajne počítate čas na minúty a nie na sekundy, pri ktorých na detaile záleží. Ak by sme nepracovali s cestom, možno by sme si to vôbec nikdy nevšimli.

Vanička na štyri spôsoby

Páči sa nám výbava tohto grilu. Vymeňte polovicu liatinového roštu za nerezovú vaničku s dierovaným vekom a spoznáte čo všetko tento gril dokáže bez ďalšieho príslušenstva. Hneď pre začiatok je zostava pre nepriame grilovanie. Namiesto toho, aby konštruktéri komplikovali gril dvomi špirálami so samostatným ovládaním, postačí drobná výmena roštu.

Spodná vanička je ako difúzor, ktorý zacloní špirálu a rozptýli jej teplo do plochy. Ak máte mäso na kosti, ktoré potrebuje svoj čas, na tejto nerezovej platforme ho pripravíte až do stredu – bez pripálenia, bez vysychania. Naplňte však vaničku drevenou štiepkou a pridáte k tomu aj údenie horúcim dymom.

Nie je to ako tie malé škatuľky so štiepkou, čo vkladáte do plynových a elektrických grilov pre vonný dym. Tu je skutočne veľká plocha, na ktorej vznikne ohromné množstvo dymu. Skombinujte to s lososom a inak ho už ani nebudete chcieť. Chrumkavá koža, šťavnaté mäso, jemný rybí tuk a vonná dymová kôrka – dokonalé.

Rovnako však môžete vaničku naplniť vodou a gril sa pod vekom naplní intenzívnou parou. Radi si takto pripravujeme prílohovú zeleninu. A nemusí byť ani čerstvá – gril to zvládne aj s tou mrazenou. Brokolica, karfiol, cukrový hrášok, fazuľové strúčky, špargľa. Čo máte, to beriete.

A aby to bolo úplné, určite nezabudnite na jarmočné grilovanie, ktoré je typické pre náš kraj. Kým klobásky, údeniny a mäso pripravujete najprv vo vaničke s vodou, finálny šmrnc im vyčaríte na rozpálenej mriežke liatiny. Možno vo Weberi ani netušia, že to tak máme radi.

Sezóna bez obmedzení

Škoricové hniezda ku kávičke, ale aj hot-dogy po práci v záhrade. Ak raz ponecháte gril vonku vo dvore, už tam asi aj zostane. Jediné čo ukrývate pred dažďom je modul s termostatom, ktorý vytiahnete spolu s napájacím káblom z grilu.

Vonku nezostane nič, čo by mohlo zhrdzavieť. Veko je smaltované, obnažené kovové časti sú z nerezu alebo hliníka. A ak príde na podstavec pod dvojitou vaničkou grilu, je z hrubého plastu, ktorý znesie aj nejaké tie slnečné lúče. Sám výrobca udáva triedu odolnosti IPX4 do vlhkého prostredia.

Ak ste doposiaľ grilovali na jednoduchých griloch, tento model vás prekvapí v sychravom a veternom počasí. Dokáže si udržať svoj výkon aj v takýchto podmienkach. I preto si vravíme, že ho určite vytiahneme  do snehu na silvestrovskú grilovačku.

Hoci je príliš skoro na to, aby sme hodnotili jeho trvácnosť, pri pohľade na materiály, spoje a konštrukčné detaily máme pocit, že dosahujú štandard Weberu posledných desaťročí. Nebojíme sa toho, že by niečo zlyhalo

Weber Lumin (629 €) je špičkový elektrický záhradný gril, s ktorým prežijete plnohodnotnú barbecue sezónu. Nezacnie sa vám po žiare uhlíkov. Nebude vám ľúto za veľkým plynovým grilom. Všetko čo ste doposiaľ poznali dokážete urobiť aj na ňom. Mimoriadne atraktívny však bude pre tých, čo s grilovaním nemajú veľa skúseností. Naučí ich novým kúskom a ukáže im, čo všetko dokážu. S podporou mobilnej aplikácie, ktorá im bude inšpiráciou a oporou. Odporúčame ho aj náročnejším záujemcom? Určite áno. Otvára novú éru elektrických grilov pod značkou Weber. Bez obmedzení, bez kompromisov.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Čo na gril? Urobte si mexické kuracie tortily s tequilou
Je to grilovačka, pri ktorej v dyme syčiaceho omastku neprskajú na rozpálenom rošte...
Read More

Pridaj komentár